3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
innowacyjny biznes esg ochrona środowiska zrównoważony rozwój ekologia branża ogrodnicza legutko / Innowacyjny biznes czyli jaki? Znaczenie ESG w branży ogrodniczej / shutterstock

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Branża ogrodnicza a ochrona środowiska naturalnego

Redaktorka infor.pl, Emilia Panufnik: Jak w Polsce branża ogrodnicza ma się do ochrony środowiska? Czy przedsiębiorstwa bardziej szkodzą czy pomagają środowisku naturalnemu? Czy coś się w tym przedmiocie zmienia w ostatnich latach?

Członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko: Polska branża ogrodnicza, w kontekście ochrony środowiska, zmienia się znacząco. Surowe polskie przepisy ochrony środowiska są często bardziej restrykcyjne niż te obowiązujące w krajach zachodniej Europy, co jest pokłosiem polskiej historii oraz zmian gospodarczych lat 90. W ciągu ostatnich dwóch dekad ekologia stała się jednym z kluczowych aspektów działalności firm – zmiany te wynikają zarówno z regulacji, jak i z rosnącej świadomości społecznej. Dziś przedsiębiorcy chętnie wprowadzają działania proekologiczne, a odpowiedzialność środowiskowa stała się ważnym elementem ich działalności. Coraz bardziej powszechne staje się wdrażanie zasad ESG oraz promowanie ekologicznych praktyk. Polscy przedsiębiorcy często stawiają sobie wysokie cele i dążą do zrównoważonego rozwoju, który nie tylko minimalizuje ich negatywny wpływ na środowisko, ale i przynosi korzyści finansowe. Widać też rosnącą presję społeczną i swoisty "ekologiczny wstyd" związany z zanieczyszczaniem środowiska, co dodatkowo motywuje do wdrażania zmian.

 

Adam Legutko, członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko

Źródło zewnętrzne

Co Pana zdaniem można zrobić, aby przyspieszyć to zjawisko?

Przyspieszenie ekologizacji biznesów wymaga wsparcia na poziomie rządowym, szczególnie poprzez ulgi podatkowe i dotacje na inwestycje w odnawialne źródła energii. W Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie ułatwienia przedsiębiorcom wprowadzania ekologicznych technologii. Dodatkowe wsparcie finansowe dla firm inwestujących w energię odnawialną mogłoby zredukować ich koszty operacyjne i zniwelować barierę wejścia dla nowych graczy na rynku ekologicznym. Również edukacja w zakresie korzyści wynikających z zastosowania odnawialnych źródeł energii, oszczędzania wody czy recyklingu, wspierana przez programy rządowe i lokalne, mogłaby przyspieszyć pozytywne zmiany.

Rozwiązania prośrodowiskowe dla firm

Jakie rozwiązania prośrodowiskowe stosuje Pana firma?

Firma W.Legutko od początku działa w zgodzie z naturą. W uprawach i prowadzeniu biznesu zwracamy szczególną uwagę na ochronę środowiska i roślin. Wdrażamy wiele rozwiązań mających na celu zminimalizowanie naszego śladu węglowego. Obecnie wdrażamy standard ISO 14001, podkreślający aktywne zaangażowanie firmy w ochronę środowiska. Z 14 kluczowych zasad ESG już 13 wdrożyliśmy w naszym przedsiębiorstwie, w tym redukcję CO2 czy zarządzanie zasobami naturalnymi. Skupiamy się na oszczędności wody, dlatego zbieramy wodę deszczową, którą następnie wykorzystujemy do nawadniania upraw. Jedną z naszych pierwszych inwestycji po zakupie obecnego budynku były kolektory słoneczne, a w tym roku planujemy montaż paneli fotowoltaicznych na wszystkich dostępnych dachach, co pokryje ok. 90% naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponadto dbamy o gospodarkę odpadami, a każdy proces w firmie podlega stałemu monitorowaniu przez specjalistę ds. środowiska. Dzięki temu szybko reagujemy na wszelkie nieprawidłowości, skupiając się na eliminowaniu przyczyn, a nie tylko skutków ewentualnych problemów. 

Innym bardzo istotnym elementem naszej działalności, jest edukacja ekologiczna. Rozwijamy kampanię #ZDROWOROSNA, która ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych i zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci poprzez samodzielną uprawę warzyw i ziół. W ciągu dwóch edycji dotarliśmy do blisko 300 000 dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które otrzymały od nas zestawy do samodzielnego wysiewu roślin.  Ponadto w centrach ogrodniczych, w sieciach handlowych i on-line dostępne były produkty #ZDROWOROSNA czyli kompletne zestawy do uprawy roślin oraz bezpieczne akcesoria ogrodnicze dla najmłodszych.                

Które z tych rozwiązań jest najprostsze do wprowadzenia i bez większych problemów mogłoby być stosowane w innych firmach branży ogrodniczej?

Jednym z najprostszych rozwiązań, które można zastosować w każdej firmie ogrodniczej, jest zbieranie i wykorzystanie wody deszczowej. Branża od dekad stosuje recykling i pozyskiwanie wody do nawadniania upraw, jednak często pomija się aspekt pozyskiwania energii niezbędnej do zasilania pomp i innych urządzeń. W naszej firmie zasilamy te systemy za pomocą fotowoltaiki, co jest prostym, a jednocześnie skutecznym rozwiązaniem proekologicznym. Wykorzystanie paneli solarnych nie tylko redukuje koszty energii, ale także znacząco zmniejsza ślad węglowy.

Polityka zrównoważonego rozwoju

Czy obecnie stosowanie polityki zrównoważonego rozwoju stanowi ważne kryterium wyboru kontrahenta?

Tak, stosowanie polityki zrównoważonego rozwoju jest jednym z kluczowych kryteriów przy wyborze kontrahentów. Każdy element łańcucha dostaw musi być zrównoważony i wspierać naszą misję środowiskowej odpowiedzialności. To system naczyń połączonych, wpływający na proces produkcji, dlatego weryfikujemy jak nasi partnerzy oddziałują na ekosystem. Wiemy, że aby zachować spójność działań i promować zrównoważony rozwój, ważne jest zaangażowanie każdego ogniwa. Tylko wtedy możliwe jest pełne wdrożenie zasad ESG na każdym etapie naszej działalności.  

Czy W.Legutko planuje wprowadzenie kolejnych rozwiązań chroniących naturę? Czy są już konkretne plany?

Nasza firma sukcesywnie wdraża nowe rozwiązania i działa proaktywnie w zakresie ochrony środowiska. Aktualnie kontynuujemy wprowadzanie standardów ISO i zasad ESG. Choć regulacje wynikające z Zielonego Ładu jeszcze nas nie dotyczą, już podejmujemy działania, które przygotują nas do tego momentu. 

Wyprzedzamy oficjalne regulacje i rozwijamy standardy najwyższej jakości, aby nasze produkty również były konkurencyjne. Rozwijamy także badania, które mają na celu zachowanie neutralności ekologicznej naszych upraw. Współpracujemy z uczelniami, takimi jak SGGW, dzięki czemu możemy wymieniać się wiedzą i wymieniać się najlepszymi praktykami w dziedzinie ochrony środowiska. Naszym celem na najbliższe lata jest samowystarczalność energetyczna przy użyciu ekologicznych źródeł energii, w tym odzysku ciepła.

Cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa

Na koniec chciałabym, aby wymienił Pan 3 główne cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa.

Innowacyjne przedsiębiorstwo to przede wszystkim organizacja opierająca się na ciągłym doskonaleniu procesów – jest to kluczowa zasada zarządzania Lean Management, dzięki której firma nieustannie się rozwija i optymalizuje swoje działania. W W.Legutko skutecznie wdrożyliśmy i zarządzamy procesami za pomocą Lean Management, dzięki czemu poprawiliśmy efektywność naszej firmy, ale również stworzyliśmy środowisko pracy sprzyjające innowacjom i rozwojowi każdego z nas.

Drugą istotną cechą jest transfer wiedzy – współpraca z uczelniami i jednostkami naukowymi pozwala na stałe wdrażanie nowoczesnych technologii i ekologicznych rozwiązań.

Trzecim filarem innowacyjności jest kreatywność i tworzenie trendów – dzięki śledzeniu zmian na rynku i poszukiwaniu nowych rozwiązań możemy odpowiadać na rosnące potrzeby klientów, oferując produkty i usługi na najwyższym poziomie.

Dziękuję za rozmowę.

Emilia Panufnik

W.LEGUTKO to polski, rodzinny producent nasion, który od 1992 roku jest zaufanym dostawcą na rynku ogrodniczym zarówno polskim, jak i zagranicznym. Źródłem sukcesu marki jest praca u podstaw, blisko ziemi i z miłością do roślin. W. Legutko posiada ponad 1300 hektarów pól produkcyjnych i 236 autorskich odmian nasion. Firma dysponuje największym laboratorium nasiennym w Polsce. W. Legutko jest inicjatorem i organizatorem kampanii edukacyjno-społecznej #ZDROWOROSNA, której celem jest krzewienie postaw proekologicznych i zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie producenta: https://legutko.com.pl/pl/hobby/zdroworosna-2023/

Moja firma
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?
04 lis 2024

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]
04 lis 2024

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości
04 lis 2024

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?
30 paź 2024

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?
30 paź 2024

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu
30 paź 2024

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie
29 paź 2024

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]
29 paź 2024

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik
29 paź 2024

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?
28 paź 2024

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

pokaż więcej
Proszę czekać...