Elektroniczny obieg dokumentów - bezpieczeństwo i niższe koszty prowadzenia firmy

Jedną z podstaw sprawnego funkcjonowania każdej firmy jest właściwy przepływ informacji. Dotyczy to nie tylko tych skierowanych do adresatów zewnętrznych, ale przede wszystkim danych przeznaczonych do wewnętrznego obiegu.

Elektroniczny obieg dokumentów

Biznes coraz częściej funkcjonuje w dwóch wymiarach: rzeczywistym oraz wirtualnym. To dzisiaj powszechne zjawisko, które nie odnosi się jedynie do firm z sektora IT. Pojęcia Internetu rzeczy, chmury obliczeniowej czy aplikacji należy nie tylko przyswoić – trzeba je wykorzystać, by uczynić swoje przedsiębiorstwo nowoczesnym i konkurencyjnym. Proces dostosowania się do nowych trendów warto zacząć od przechowywania, wymiany i analizy danych istotnych dla firmy. Nowe rozwiązania dają teraz gwarancję bezpieczeństwa, dlatego nie musimy się przesadnie martwić o nasze dokumenty.

Systemy służące do wymiany oraz archiwizacji konkretnego typu danych najczęściej posiadają funkcjonalny system uwierzytelniania użytkownika i zabezpieczenia uniemożliwiające osobom niepowołanym dostęp do konkretnych dokumentów. Dane są szyfrowane, a firmy mogą mieć pewność, że w pełni kontrolują to, kto i kiedy uzyskuje dostęp do informacji. W ramach przykładu można tu wspomnieć o platformie Business Connect oferowanej przez krakowską firmę Ekoconsultant świadczącą usługi m.in. w sektorze księgowości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obieg dokumentów w przywołanym rozwiązaniu jest bezpieczny, ale też prosty w obsłudze. Na dobrą sprawę sprowadza się do kilku czynności. Najpierw trzeba oczywiście podpisać umowę z firmą. Nie jest to nic nadzwyczajnego - przecież wielu przedsiębiorców korzysta z zewnętrznej księgowości. Także w formie online.

Zakup skanera to rozwiązanie polecane przede wszystkim firmom generującym większą liczbę dokumentów. Nie oznacza to jednak, że z elektronicznego obiegu tych ostatnich nie mogą skorzystać mniejsi klienci. Proponuje się im albo inwestycję w skaner albo skorzystanie z urządzeń dostępnych w siedzibie usługodawcy (w tym drugim przypadku dokumenty dostarcza się w „tradycyjny” sposób). Dzięki temu każdy może przenieść ważne dane do wirtualnej rzeczywistości. Czy ten zabieg niesie ze sobą jakieś konkretne korzyści? Co do tego nie można mieć wątpliwości – księgowość internetowa (i ogólnie elektroniczny obieg dokumentów) to zyski na kilku płaszczyznach.

Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego?

Wspomniano już o bezpieczeństwie, ale do tego wątku warto wrócić. Dane w formie cyfrowej są dobrze chronione nie tylko przed niekontrolowanym wyciekiem, ale też przed zniszczeniem. Spoczywają na serwerach gwarantujących im trwałość wynikającą z określonych procedur (m.in. tworzenie backupów). Kolejny aspekt to szybkość i łatwość dostępu do potrzebnych dokumentów. Można z nich korzystać za pośrednictwem Internetu praktycznie cały czas. Przeszkodą nie jest ani miejsce, ani dzień tygodnia czy godzina. To wielki atut, gdy konieczne jest sprawne załatwienie pilnej sprawy lub uzyskanie potrzebnych analiz i raportów (dostępne są niemal w czasie rzeczywistym).

Księgowość online to również oszczędności, które należy rozpatrywać wielowątkowo. Nierzadko jest to realne cięcie kosztów (mniejsze wydatki na archiwizację danych, prowadzenie korespondencji czy materiały w postaci tuszu i papieru). Skracany jest także czas potrzebny na przepływ danych i eliminowane są błędy (człowiekowi przytrafiają się one częściej niż maszynie z dobrym oprogramowaniem) – w obu przypadkach może się to przełożyć na konkretne korzyści finansowe. Warto podkreślić, że firma przy wyborze konkretnego usługodawcy nie musi już decydować się na tego, który jest najbliżej – tym razem można się kierować przede wszystkim jakością świadczonych usług. Nawet, gdy pożądani specjaliści mieszkają w innym regionie kraju.

Jak widać, księgowość internetową i elektroniczny obieg dokumentów można w łatwy sposób przyswoić i wykorzystać do poprawy rentowności firmy. Przedsiębiorca zyskuje gwarancję ochrony danych i wpisuje swoją firmę w trend, który dzisiaj niektórym wydaje się niepewny, ale za kilka lat będzie stanowił standard.

Co nie powinno znaleźć się w regulaminie sklepu internetowego?

Źródło: Harmonique.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...