Jak zabezpieczać dane (prywatne, firmowe) w internecie?

Jak zabezpieczać dane (prywatne, firmowe) w internecie? / ShutterStock
W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zamieszczanych na stronach internetowych dany użytkownik sieci musi przestrzegać kilku podstawowych zasad. Oto 5 skutecznych sposobów na zabezpieczenie danych w sieci.

Objętość danych przechowywanych oraz przetwarzanych współcześnie w internecie jest praktycznie niemożliwa do określenia (a także do wyobrażenia). Według szacunków tygodnika Newsweek (dane z marca 2018 roku), każdy użytkownik sieci tworzy około 12 gigabajtów danych... dziennie! Spora część z nich to tzw. dane poufne, czyli np. adresy, hasła do kont bankowych i portali internetowych, dane osobiste, dane dotyczące stanu zdrowia itp. Korzystanie z dobrodziejstw i potencjału internetu narzuca w sposób oczywisty konieczność – szczególnie dla firm oraz instytucji dysponujących bardzo dużymi ilościami poufnych danych swoich klientów - troski o ochronę owych informacji. Jak zatem to robić?

Ochrona podstawowa

Bez względu na to w jakim celu i przy użyciu jakiego rodzaju sprzętu korzysta się z sieci, ważne jest, aby pamiętać o pewnych uniwersalnych zasadach znacząco poprawiających stopień bezpieczeństwa zamieszczanych na stronach internetowych informacji.

Zasada pierwsza to dobre hasło, składające się z min. 8 znaków (choć dobrze, gdyby liczyło nawet kilkanaście), w tym dużych i wielkich liter oraz cyfr. Warto przy tym pamiętać, aby hasło nie kojarzyło się zbyt blisko z osobą użytkownika, będąc np. jego datą urodzin, imieniem dziecka, czy też nawiązywało do jego hobby. Jednak czasami samo hasło może okazać się zbyt słabe; dobrze więc skorzystać z tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego, kiedy to po wpisaniu hasła za konkretnej stronie www, otrzymamy mailem lub sms – em dodatkowy kod, którego wpisanie umożliwi wejście na tę stronę.

Zasada druga nakazuje częste i regularne skanowanie komputera w celu wykrycia i usunięcia potencjalnie niebezpiecznych plików (robaki, malware, spyware, rootkit, adware, wabbit, keylogger), które mogą spowodować utratę poufnych danych a nawet ułatwić atak hakerski.

Zasada trzecia doradza zapewnienie sobie skutecznej zapory sieciowej (firewall), czyli oprogramowania blokującego niepowołany dostęp do komputera który ma chronić. Jej głównym zadaniem jest obrona sprzętu oraz sieci LAN przed niechcianą ingerencją z zewnątrz (czyli sieci publicznych). Sprawny firewall jest w stanie zabezpieczyć sprzęt przed próbami przechwycenia poufnych informacji przez niepowołane podmioty.

Zasada czwarta doradza archiwizację danych, najlepiej na dyskach zewnętrznych. Takie działanie ma niepodważalną zaletę: jeżeli twardy dysk ulega zniszczeniu lub uszkodzeniu, zostaje skradziony, cze też komputer pada ofiarą cyberataku skutkującego utratą zapisanych na nim danych, owe dane nie przepadają bezpowrotnie, ponieważ istnieją zapisane na innym nośniku. W przypadku szczególnie istotnych informacji, dobrze jest zapisać je na co najmniej dwóch dyskach zewnętrznych.

Zasada piąta: szyfrowanie. Współczesne programy szyfrujące są na tyle skuteczne, że w znaczącym stopniu utrudniają potencjalne ataki hakerskie, umożliwiając dostęp i  korzystanie z konkretnych plików tylko i wyłącznie ich właścicielom.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.
rozwiń więcej
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...