Czy obserwujemy koniec „Rodziny na Swoim”?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
Michał Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
rozwiń więcej
Nieprawdą jest, że każdy singiel będzie mógł skorzystać z programu "Rodzina na Swoim". / inforCMS
W ostatnich miesiącach z powodu nadchodzących, rządowych zmian w programie „Rodzina na Swoim”, powstało wiele plotek i przeinaczeń na temat jego przyszłości. Ile prawdy znajduje się w informacjach, dotyczących tego popularnego w ostatnich latach programu? W tym artykule eksperci postarają się oddzielić fakty od mitów.

Pierwsze i najważniejsze obecnie pytanie: Czy Rodzina na Swoim kończy się?

Tak, ten program rządowy zmierza ku końcowi. Nie będzie to jednak koniec nagły, ani nie nastąpi w przeciągu najbliższego roku. Rząd zamierza stopniowo ograniczać zasięg programu, by go ostatecznie zakończyć. Ostatnie wnioski, według planów rządowych, mogą wpływać do 31 grudnia 2012 roku, czyli czasu jest jeszcze wystarczająco dużo, by uzyskać preferencyjny kredyt.

RnS także dla singli

Nie, rząd nie zamierza zmieniać tej zasady, będącej jednocześnie fundamentem programu. Rodzina na Swoim dotyczyć ma tylko małżeństw lub osób samotnie wychowujących dzieci. Z tego względu nie będzie dopłat dla tzw. singli. Rząd planuje ponadto ograniczyć maksymalny wiek docelowych właścicieli nieruchomości do 35 lat. Obecnie brak takiego limitu pozwalał na zakup nieruchomości w ramach tego programu nawet osobom na emeryturze.

Przeczytaj również: Kupić czy wynajmować?

Czy nastąpi wyłączenie rynku wtórnego z programu?

Niestety tak, rząd PO planuje wycofać dopłaty do zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Ze względu na różnicę w cenie mieszkań na rynku pierwotnym, jest to ogromne cięcie programu. Nie zmieni się za to limit metrażu lokali w ramach RnS. W dalszym ciągu ograniczeniem będzie 75m kw. dla lokalu mieszkalnego i 140m kw. dla domu.

Jeśli Rodzina na swoim, to tylko dla nieruchomości na obrzeżach miast

Kolejną zmiana, która wraz z poprzednią wpływa na znaczące ograniczenie zasięgu programu, jest zmniejszenie współczynnika, według którego oblicza się maksymalną cenę 1 m kw. mieszkania. Obecnie wynosi on 1,4, po reformie ma być to już jedynie 1,1. Oznacza to, że mieszkania w centrum miast, których koszt jednego metra kwadratowego z zasady jest wyższy, wypadną z zasięgu programu Rodzina na Swoim. Już w tej chwili mieszkania w warszawskim Śródmieściu nie wchodzą w zakres programu, po zmianach strefa bez RnS rozszerzy się na kolejne dzielnice miasta.

Polecamy serwis: Kredyty

RnS tylko dla Polaków?

Nie, program ten dotyczy wyłącznie rezydentów polskich. Należy więc zauważyć, że osoby zamieszkujące i pracujące poza granicami naszego państwa od ponad 6 miesięcy nie mogą uzyskać kredytu na preferencyjnych zasadach. Z kolei potencjalni kredytobiorcy o innym obywatelstwie niż polskie, ale posiadający status rezydenta, mogą wnioskować o kredyt w ramach programu Rodzina na Swoim.

Program Rodzina na Swoim, mimo iż w ciągu najbliższego roku nie zakończy się, zostaje mocno okrojony. Szczególnie osoby, chcące zakupić nieruchomość na rynku wtórnym, mające powyżej 35 lat lub szukające nieruchomości w centralnych dzielnicach miast, powinny rozpocząć jak najszybciej starania o finansowanie. Rynek pierwotny mieszkań na obrzeżach do końca 2012 roku jest w miarę bezpieczny.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...