Jaką formę prawną wybrać dla umowy przedwstępnej przy zakupie mieszkania?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
Krzysztof Kubarski
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
rozwiń więcej
Zanim podpiszemy umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. / inforCMS
Kupując mieszkanie, często stajemy przed dylematem, czy umowę przedwstępną podpisać w formie zwykłej umowy cywilno-prawnej czy też w bardziej sformalizowanej formie aktu notarialnego.

Umowa zależna od sytuacji na rynku

Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna, ale uzależniona od konkretnej sytuacji. Jednym z głównych kryteriów wyboru powinna być aktualna sytuacja na rynku nieruchomości, a także to, czy znaleźliśmy już wymarzone mieszkanie, czy może w międzyczasie szukamy czegoś lepszego i tańszego.

Najważniejsze jest to, aby podpisać umowę, chroniącą w odpowiedni sposób interesy konkretnej strony. Kupując mieszkanie czy dom, trzeba bowiem cały czas wychodzić z założenia, że druga strona niekoniecznie będzie chciała dotrzymać warunków umowy.

Różne umowy i różne roszczenia

W zależności od formy zawartej umowy roszczenia, przysługujące stronom w razie nie dokonania transakcji przyrzeczonej, będą różniły się między sobą. Gdy umowa przedwstępna zostanie zawarta w zwykłej formie cywilno-prawnej, jeżeli jedna ze stron z nie wywiąże się z jej postanowień, drugiej będzie przysługiwało jedynie prawo dochodzenia odszkodowania za poniesioną szkodę i ewentualnie zwrot zadatku w podwójnej wysokości. W tej sytuacji nie można żądać przed sądem przeniesienia własności.

Dowiedz się także: Jakie będą ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2011?

Inna sytuacja występuje się w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej w formie zastrzeżonej dla ważności sprzedaży nieruchomości, czyli aktu notarialnego. Wówczas obok odszkodowania uzyskujemy również możliwość dochodzenia przed sądem przeniesienia prawa własności. Ponadto umowa przedwstępna zawarta w formie aktu notarialnego może zostać ujawniona w księdze wieczystej, prowadzonej dla sprzedawanej nieruchomości.

Niestety, zawarcie umowy przedwstępnej przed notariuszem może wiązać się z dodatkowym kosztem. Często jest to 50% taksy, przewidzianej dla umowy kupna-sprzedaży.  Zdarza się jednak tak, że jeżeli obie umowy, tzw. przedwstępna i przyrzeczona, zawierane są u tego samego notariusza, koszty pokrywają wspólnie obie strony. Wtedy połowę taksy pobiera się przy pierwszej umowie, a połowę przy ostatecznej.

Polecamy serwis: Inwestycje

Należy zaznaczyć, że ustawodawca przewidział dość krótki okres przedawnienia roszczeń z tytułu umowy przedwstępnej, który wynosi jedynie rok. Dwanaście miesięcy musi wystarczyć zarówno na dochodzenie odszkodowania, jak i zawarcie transakcji przyrzeczonej.

Umowa podpisana u notariusza pociąga za sobą dużo mocniejsze skutki prawne. Na pewno jest ona korzystniejsza dla kupującego w sytuacji, gdy podjęło się decyzję kupna konkretnego mieszkania, a ceny nieruchomości rosną. Dzięki takiej umowie będziemy mieli pewność, że dojdzie do transakcji finalnej. Natomiast, gdy ceny spadają lub w dalszym ciągu szukamy innego mieszkania, lepiej podpisać umowę w zwykłej formie pisemnej. Przy ewentualnym niesfinalizowaniu zakupu nieruchomości utracony zostanie zadatek, który zrekompensuje np. niższa cena innego mieszkania.

Decyzję, jaką formę prawną wybrać, należy podjąć indywidualnie, w zależności od sytuacji. Warto jednak pamiętać, że na korzyść aktu przemawia fakt, iż notariusz sprawdzi za nas sytuację prawną kupowanej nieruchomości, co znacząco może poprawić bezpieczeństwo transakcji.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...