Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości na rok 2011?

Bartosz Turek
analityk
rozwiń więcej
W najbliższym roku nominalne ceny mieszkań mogą wzrosnąć o 1,7%. W obliczu dwa razy wyższej inflacji, przewidywanej na rok 2011, w największym miastach Polski może nastąpić realny spadek cen mieszkań. Spodziewa się go 35% doradców nieruchomości.

Oczekiwania względem zmian cen rodzimych nieruchomości w perspektywie 12 miesięcy są systematycznie rewidowane w dół. Wzrost o 1,7% to najniższy poziom w 12-miesięcznej historii badania Home Broker. Chociaż jest on taki sam co miesiąc temu, to nie świadczy jeszcze o stabilizacji. Podobna sytuacja miała miejsce w sierpniu i październiku, po czym nastąpiło dalsze obniżenie prognoz.

Na dwóch optymistów przypada jeden pesymista

Po raz kolejny pogorszyła się relacja optymistów do pesymistów, czyli oczekujących wzrostu i spodziewających się spadku cen mieszkań w największych miastach Polski, wynika z grudniowego badania Home Broker. Do pierwszej grupy zalicza się obecnie 65% biorących udział w badaniu, a do drugiej – 35%. W nowy rok wkroczymy więc z najniższym poziomem optymizmu na rynku nieruchomości, jaki odnotowano w historii badania.

Dowiedz się także: Dlaczego opłaca się przekształcić prawo do użytkowania gruntu we własność?

Mniejszy popyt na mieszkania w blokach z wielkiej płyty

W dalszym ciągu środkowa prognoza zmian cen jest pozytywna. Niewielki wzrost cen mieszkań wpisuje się w trend, panujący obecnie na rynku nieruchomości. Od połowy zeszłego roku zaobserwować można na nim stabilizację. Przyspieszająca inflacja najprawdopodobniej spowoduje jednak, że realne ceny nieruchomości w ciągu roku będą niższe. Centralna projekcja inflacji, opublikowana przez Narodowy Bank Polski w październiku, wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że pod koniec 2011 roku inflacja osiągnie poziom około 3%. Oznaczałoby to realny spadek cen mieszkań o 1,3%. Taka zmiana nie wpłynie znacząco na łatwość zakupu nieruchomości przez przeciętnego nabywcę.

Sytuacja przedstawia się odmiennie w poszczególnych segmentach rynku. Przeceny powinni obawiać się właściciele mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Obecnie co trzecia nieruchomość, sprzedawana na rynku wtórnym, należy do tego segmentu rynku. W kolejnym roku ich udział w liczbie transakcji związany będzie z coraz łatwiejszym dostępem do finansowania. Ponadto popyt na mieszkania w blokach z wielkiej płyty prawdopodobnie zostanie ograniczony przez rządowe plany wyłączenia rynku wtórnego z programu „Rodzina na Swoim”. Warto zauważyć, że do tej pory, w związku z niską ceną, ten typ budownictwa cieszył się dużą popularnością wśród osób, korzystających z kredytu z dofinansowaniem. Skala ewentualnej przeceny jest trudna do oszacowania, lecz nie powinna przekroczyć kilku procent.

Sytuacja może wyglądać inaczej w popularnym segmencie rynku pierwotnego. Widoczna jest tutaj bardzo duża podaż mieszkań w budowie, co mogłoby przemawiać za spadkiem cen. Należy jednak zauważyć, że wraz z postępem prac budowlanych deweloperzy będą mniej skłonni do udzielania rabatów. Ponadto w 2011 roku rząd planuje objąć programem „Rodzina na Swoim” jedynie mieszkania na rynku pierwotnym, poszerzając jednocześnie grono beneficjentów o tzw. singli.

Polecamy serwis: Kredyty

Stary program „Rodzina na Swoim” nawet do końca zimy

Wiele osób stara się kupić mieszkanie na rynku wtórnym jeszcze przed nowym rokiem, obawiając się, że program „Rodzina na Swoim” zostanie zmieniony od 1 stycznia. W ich przypadku pośpiech nie jest konieczny. Pierwotnie zmiany w ustawie miały wejść w życie w lipcu bieżącego roku. Następnie datę tę przełożono na styczeń 2011. Obecnie wejścia w życie nowelizacji można się spodziewać najwcześniej w lutym lub marcu przyszłego roku. Biorąc pod uwagę fakt, że szukanie mieszkania trwa około miesiąca, daje to bezpieczny bufor na podpisanie umowy przedwstępnej i złożenie wniosku kredytowego w trakcie obowiązywania obecnej ustawy.

Rynek nieruchomości przegrywa z zimą

Na spadek optymizmu na rynku mogą mieć wpływ czynniki sezonowe. - Na drodze do nowego mieszkania często stają chociażby zasypane śniegiem drogi lub pilna potrzeba zakupu prezentów dla znajomych i rodziny, co przekłada się na spowolnienie na rynku – mówi Marcin Stefański, doradca Home Broker z Gdyni. W efekcie liczba osób, zainteresowanych zakupem nieruchomości, już w listopadzie spadła o 5% względem poziomu z października. Zgodnie z szacunkami Home Broker grudzień przyniesie spadek zainteresowania o blisko jedną piątą. Warto jednak zauważyć, że nawet w przypadku takiego scenariusza osób chcących kupić nieruchomość w ostatnim miesiącu tego roku byłoby o 8% więcej niż w styczniu.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...