Dlaczego warto przeczytać umowę z bankiem?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
rozwiń więcej
Często podpisujemy umowę w banku bez jej uprzedniego przeczytania. Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Przygotowywane przez banki dokumenty niekiedy mają nawet kilkadziesiąt stron. Jednak podpisanie umowy bankowej bez zastanowienia może nas słono kosztować. Szczególnie ostrożnie powinniśmy podchodzić do podpisywania w bankach umów kredytowych.

Częstym błędem, jaki popełniamy w kontaktach z bankami, okazuje się to, że nie czytamy dokumentów, które podpisujemy. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że bankowe umowy i regulaminy są napisane trudnym, prawniczym językiem. Dodatkowo bywają bardzo długie. Suma stron umowy, regulaminu i tabeli opłat wynosi często kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt stron. Dokładne przeczytanie całości nierzadko zajmuje więc ponad godzinę.

Zwykle uznajemy, że łatwiej i szybciej dowiemy się wszystkiego o ofercie, pytając pracownika banku. Problem polega jednak na tym, że specjalista ds. obsługi klienta jest tylko człowiekiem. Może się pomylić lub po prostu zapomnieć przekazać nam kompletnych informacji. Później trudno jest jednak udowodnić, że nie zostaliśmy poinformowani o wszystkich warunkach.

W przypadku sporu z bankiem najważniejsze będzie oświadczenie w dokumentach, z którego wynika, że zapoznaliśmy się z regulaminem czy tabelą opłat.

Nie czytamy dokumentów, między innymi dlatego, że jesteśmy przekonani, że konsekwencje tego nie mogą być duże. Jeśli np. okaże się, że bank naliczy nam nie tylko opłatę za konto, ale także prowizję za kartę, o której nie zostaliśmy poinformowani, to możemy rozwiązać umowę i otworzyć rachunek w innym banku. Przez to niektórym z nas wydaje się, że czytanie dokumentów to strata czasu.

Przeczytaj również: Ile pieniędzy będziesz mieć na starość dzięki oszczędzaniu?

Eksperci ostrzegają jednak, że zawsze należy czytać dokumenty bankowe, a szczególnie te, związane z produktami kredytowymi. O ile z rachunku możemy w każdej chwili zrezygnować, to już w przypadku kredytu samochodowego czy hipotecznego nie jest to tak proste.

Jeśli więc chcemy uniknąć kłopotów, to najlepiej poprosić o wcześniejsze przesłanie umowy kredytowej i regulaminu. W domu, mając czas i spokój, możemy dokładnie przeanalizować wszystkie zapisy. Jeśli czegoś nie rozumiemy, zyskamy czas, żeby to wyjaśnić.

Polecamy serwis: Lokaty

Jeśli kiedykolwiek zdarzy się, że pod wpływem impulsu podpiszemy umowę kredytową, której dokładnie nie przeczytaliśmy, to należy ją jak najszybciej przeczytać. Gdyby okazało się, że jest ona niekorzystna, możemy od niej odstąpić.

Odstąpić od umowy mamy jednak prawo tylko przez 10 dni od podpisania umowy. Od 18 grudnia okres ten zostanie wydłużony do 14 dni, gdyż wtedy wejdzie w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim.

Aby odstąpić od umowy, należy wypełnić specjalny formularz, który banki wydają razem z umową. Odstąpienie oznacza oczywiście, że musimy zwrócić bankowi pożyczone pieniądze. Bank natomiast jest zobligowany oddać naliczoną prowizję. Nie zwróci jedynie opłaty przygotowawczej.

Według nowej ustawy, odstępując od umowy, trzeba będzie zapłacić bankowi odsetki, naliczone za czas od wypłaty kredytu do dnia, kiedy oddamy pieniądze.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...