Jak sfinansować własną działalność gospodarczą?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
Bank proponuje osobom, zakładającym własną firmę, różne formy finansowania.
Zakładasz własną firmę? Potrzebujesz środków na jej rozkręcenie? Eksperci podpowiadają, jakie możliwości finansowania zaoferuje Ci bank.

Wielu z nas zastanawia się nad założeniem działalności gospodarczej. Czy w ramach młodzieńczej fantazji, czy jako alternatywa do etatu w wielkiej firmie – pociąga nas niezależność, energia twórcza i chęć zbudowania czegoś własnego. Utworzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się jednak z dużymi nakładami finansowymi. Środków na sfinansowanie swojej działalności można szukać wśród bliskich i znajomych lub starać się pozyskać pieniądze z rynku kredytowego.

Banki w swojej ofercie posiadają wiele produktów finansowych dla potencjalnych przedsiębiorców. Do podstawowych pozycji w ofercie zalicza się:
• Kredyt
• Leasing
• Kartę kredytową
• Limit w rachunku

Każdy z tych produktów ma swoje specyficzne zastosowanie oraz charakterystykę.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt, często mylony z pożyczką, jest wypłacany na określony cel. Charakteryzuje go specyficzna forma umowy oraz fakt, że zaciągnąć możemy go wyłącznie w banku.

Ze względu na przedłużający się kryzys gospodarczy instytucje finansowe wymagają od początkujących przedsiębiorców spełnienia restrykcyjnych warunków, aby mogli oni uzyskać kredyt. Podstawą niechęci sektora bankowego do młodych działalności gospodarczych jest niepewność ich przetrwania i nieprzewidywalność przychodów. Statystycznie istnieje duże prawdopodobieństwo, że przedsiębiorstwo nie osiągnie oczekiwanych zysków i nastąpi trudność ze spłatą pożyczonego kapitału.

Aby zachęcić bank do współpracy, można przedstawić wstępne umowy z klientami, podpisane kontrakty z odbiorcami towarów naszej produkcji czy listę podmiotów, gotowych skorzystać z naszej usługi, gdy tylko rozpoczniemy działalność.

Podstawowym dokumentem, na którym bazuje bank, szacując nasze szanse powodzenia na rynku, jest biznesplan. Dobrze wykonany dokument powinien:

• Umożliwiać określenie celu i idei naszej organizacji
• Pozwalać na weryfikację zaplanowanych zamierzeń
• Być podstawą do ubiegania się o dofinansowanie

Przeczytaj również: Czy w ciąży jest trudniej o kredyt?

Główną zaletą kredytu jest uzyskanie relatywnie wysokiego zastrzyku kapitału. Żaden inny produkt bankowy nie daje nam takich możliwości jak właśnie kredyt. Inną, istotną zaletę stanowi budowanie sobie historii kredytowej na przyszłość. Kredyty dają nam najwięcej punktów do historii w Biurze Informacji Kredytowej.

Banki, w przypadku kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw, indywidualnie podchodzą do każdego przypadku. Często prowadzą wywiad z klientem i naprowadzają go na dogodne rozwiązania, które odpowiednio zastosowane, wpłyną na lepsze prosperowanie przedsiębiorstwa, a tym samym na lepszą wypłacalność kredytobiorcy.

Polecamy serwis: Kredyty

Leasing

Leasing stanowi formę finansowania inwestycji, skupiającą zarówno cechy umowy dzierżawy, jak i kredytu. Z jednej strony, Korzystającemu (leasingobiorcy) przysługuje prawo do używania towarów, nie będących jego własnością, z drugiej natomiast Leasingobiorca, dokonując płatności za używanie przedmiotu leasingu, spłaca jednocześnie jego wartość. Wyróżniamy dwa typy leasingu:

• Operacyjny
• Finansowy

Leasing operacyjny polega na czasowym przekazaniu w użytkowanie dobra inwestycyjnego. Czas ten jest z reguły krótszy niż okres normatywnego zużycia leasingowanego przedmiotu. Raty leasingowe stanowią dla Korzystającego koszt uzyskania przychodu, a przedmiot leasingu nie podlega u niego amortyzacji.

Leasing finansowy (kapitałowy) polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie, w zamian za raty leasingowe. Przedmiot leasingu jest własnością Finansującego, amortyzuje go Korzystający, natomiast przeniesienie tytułu własności może być zagwarantowane w umowie.

Istnieje wiele zalet takiego rozwiązania. Na pierwszym miejscu można wymienić. zagadnienie opłat leasingowych, które w leasingu operacyjnym są kosztem uzyskania przychodu. Ponadto, zobowiązania z tytułu umowy leasingowej mają charakter pozabilansowy i nie powodują zmniejszenia zdolności kredytowej leasingobiorcy. Zabezpieczeniem umowy leasingowej jest z reguły przedmiot leasingu i weksel in blanco. Nie są natomiast wymagane dodatkowe zabezpieczenia, jak przy kredycie. Korzystając z porównania do kredytu, należy zwrócić uwagę na procedurę zawarcia umowy leasingowej, która jest prosta, szybka i nie wymaga angażowania środków własnych.

Wadą leasingu jest to, że Leasingobiorca może stracić przedmiot leasingu, gdy upadnie Leasingodawca. Leasingodawca nie odpowiada także za wady przedmiotu leasingu, chyba że w umowie są odpowiednie zapisy, mówiące inaczej. W sytuacji utraty przedmiotu leasingu nadal musimy opłacać raty leasingowe do końca trwania umowy. Inną wadę stanowi trudność w uzyskaniu skrócenia bądź wypowiedzenia umowy przez Leasingobiorcę. Umowy leasingowe są dokładnie opisane w prawie podatkowym, jednak nie wszystkie noszą znamiona takowych umów, co w konsekwencji może doprowadzić do sporów podatkowych między stronami.

Karty kredytowe

Jednym z najprostszych do uzyskania źródeł finansowania młodych przedsiębiorstw okazują się karty kredytowe. Przeważnie przyznawane są one przedsiębiorcom jako dodatek do konta firmowego, co ułatwia kontrolę nad budżetem firmy. Często też banki wydłużają okresy bezodsetkowe, co ułatwia spłatę zobowiązań bez ponoszenia kosztów odsetek w okresie od kilkunastu do kilkudziesięciu dni od zaciągnięcia kredytu.

Zaletą tego typu rozwiązania jest szybkość uzyskania środków przy pomocy karty kredytowej. Nie są tu wymagane wnioski, nie trzeba czekać na ich rozpatrzenie. Warto jednak zaznaczyć, że ilość środków, udostępnianych przedsiębiorcom w ramach kart kredytowych, często nie wystarczy na rozpoczęcie działalności, a jedynie pozwoli zakupić drobny sprzęt i utrzymać płynność w pierwszych miesiącach od rejestracji.

Kredyt obrotowy

Ostatnim z rozwiązań, jakie oferują nam banki, jest kredyt obrotowy. Działa on na podobnych zasadach co limit w Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym: finansuje jedynie bieżące potrzeby naszej działalności. Tak jak karta kredytowa pozwala zachować płynność finansową oraz umożliwia szybkie zdobycia małych kwot. Długość okresu kredytowania nie przekracza przeważnie roku.

Do spełnienia marzenia o własnej firmie gotówka na rozruch jest absolutnie niezbędna. Gdy jednak nie posiadamy środków własnych, a bliscy nie są w stanie wesprzeć nas finansowo, nie ma co liczyć na anioła z workiem pieniędzy. Po fundusze można za to śmiało zgłosić się do jednego z działających na rynku banków, który sfinansuje nam przynajmniej bieżące wydatki, jeśli nie całość. 

Jan Bijas, Salomon Finance
Cyryl Wojewódzki, Salomon Finance

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...