W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
Krzysztof Kubarski
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
rozwiń więcej
Każdy bank samodzielnie opracowuje zasady badania zdolności kredytowej.
Żaden bank nie udziela kredytów pochopnie, dlatego może się okazać, że odpowiedź na prośbę o kredyt będzie negatywna. Eksperci podkreślają, że każda instytucja finansowa nastawiona jest na nieco innego klienta. Jak banki, od których chcemy pożyczyć pieniądze, sprawdzają, czy spełniamy ich kryteria?

Oferty banków, dotyczące kredytów, w świetle prawa stanowią propozycję zawarcia umowa kredytowej, na którą odpowiadają klienci, składając bankowi swoją ofertę. Na ogół dołącza się do niej stosowny wniosek. Bank odpowiada na tę kontrofertę albo decyzją o odmowie udzielenia kredytu albo przedstawieniem, w formie umowy, konkretnych warunków, na jakich zobowiązuje się przekazać pieniądze.

Niestety, nie ma żadnych zapisów prawnych, określających sytuacje, w jakich bank może odmówić udzielenia kredytu. Finansowanie zakupu nieruchomości jest inwestycją, która ma być dla banku względnie bezproblemowa. Powinna ona zapewnić zwrot pożyczonych pieniędzy. Decyzje podejmowane są swobodnie i to, czy dany klient spełnia stawiane warunki, określają wewnętrzne regulacje banku oraz wyszkoleni pracownicy. Na ogół odrzucenie wniosku o kredyt spowodowane jest zbyt dużym – w ocenie banku – ryzykiem, związanym z udzieleniem kredytu.

Zgodnie z art. 70 ust. 1 prawa bankowego bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową należy rozumieć zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach, określonych w umowie. Zgodnie z tym artykułem kredytobiorca zobowiązany jest przedłożyć na żądanie banku stosowne dokumenty i informacje, które są niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.

Dowiedz się także: Jak często banki przejmują mieszkania obciążone hipoteką?

Niestety, największy problem potencjalnych kredytobiorców stanowi fakt, że banki same decydują o sposobie badania owej zdolności kredytowej. Samodzielnie określają również kryteria tej oceny. Biorąc pod uwagę analizę własnego ryzyka, związanego z udzielaniem kredytów, zasady i kryteria, dotyczące dokonywania oceny zdolności kredytowej wnioskującego o udzielenie kredytu banki określają w sposób indywidualny.

Instytucje finansowe nie zawsze chcą podawać informacje o tym, jakich kryteriów nie spełnia wnioskujący o kredyt. Jest to forma ochrony tzw. procedury scoringowej, czyli działania, które polega na punktowej ocenie ryzyka na podstawie danych o historii kredytowej klienta, uzyskanych w Biurze Informacji Kredytowej lub na określeniu adekwatności profilu klienta do grupy docelowej banku.

Polecamy serwis: Lokaty

Przy ocenie kredytobiorcy znaczenie mają nie tylko dochody. Choć oficjalnie banki nie przyznają tego, biorą pod uwagę takie kryteria jak: miejsce zamieszkania, wiek, stan cywilny, stanowisko czy kondycja finansowa pracodawcy. Ostatnie doniesienia prasowe wskazują na to, że niektóre instytucje potrafią sprawdzać wnioskujących o kredyt nawet na popularnych portalach społecznościowych.

Banki starannie dobierają swoich kredytobiorców i często stawiają przed nimi wyśrubowane wymagania. Nie należy jednak zniechęcać się – jeśli jeden z banków wyda decyzję negatywną, inny może uznać nas za klienta docelowego. Ubiegając się o kredyt, niewątpliwie warto złożyć wniosek do kilku banków równolegle. Gdy nieco mniej pewnie czujemy się w tematyce finansowej, możemy rozważyć zgłoszenie się do doświadczonego doradcy kredytowego.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...