PKB w 2012 roku wzrośnie tylko o 3%?

Mniej inwestycji i spadek konsumpcji - takie będą przyczyny obniżenia wzrostu PKB w 2012 roku do 3 proc. według PKPP Lewiatan. / Fotolia
Mniej inwestycji i spadek konsumpcji - takie będą przyczyny obniżenia wzrostu PKB w 2012 roku do 3 proc. według PKPP Lewiatan.

„W przyszłym roku na dynamikę wzrostu PKB wpłynie słabszy popyt konsumpcyjny i spowolnienie inwestycji. Poza tym zadziała także czynnik wysokiej bazy z tego roku. Dlatego wzrost gospodarczy wyhamuje do 3 proc" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Kluczowe w 2012 r. jest utrzymanie zatrudnienia, które przekłada się na skłonność do konsumpcji, a ta - na wzrost gospodarczy. W przyszłym roku spożycie indywidualne w ogromnym stopniu będzie zależało od sytuacji zewnętrznej - od tego na ile będzie ona niepokoiła polskich konsumentów, a także od tempa wzrostu gospodarczego u naszych największych partnerów handlowych. A przede wszystkim od tego, co wydarzy się na naszym rynku pracy - czy uda się utrzymać na nim stabilność. A to w dużej mierze zależy od szybkiego działania rządu i nowego ministra pracy.

Polecamy: Klasyfikacja kosztów w przedsiębiorstwie

Aby w przyszłym roku firmy zatrudniały nowych pracowników, niezbędne jest zrównoważenie wzrostu kosztów zatrudnienia wynikającego z podniesienia od 1 lutego 2012 r. składki rentowej po stronie pracodawców o 2 punkty procentowe (z 4,5 proc. do 6,5 proc.) działaniami obniżającymi koszty funkcjonowania przedsiębiorstw - m.in. tymi, które wynikają z obciążeń administracyjnych. Niezbędne jest także wprowadzenie na stałe większej elastyczności w rozliczaniu czasu pracy (wydłużenie rozliczania czasu pracy do 12 miesięcy, obowiązujące jedynie do końca 2011 r.). Potrzebna jest również poważna, jakościowa zmiana w polityce dotyczącej rynku pracy oraz w instytucjach obsługujących rynek pracy, w tym w urzędach pracy.

Wzrost gospodarczy w 2012 r. będzie także zależał od skłonności firm do inwestycji, a ta zmniejsza się - firmy wolą pracować na granicy pełnego wykorzystania mocy wytwórczych niż ryzykować utratę płynności w wyniku zwiększenia wydatków na inwestycje, które przecież są tylko w części wliczane w koszty (amortyzacja) w okresie inwestycji. Dlatego niezmiernie ważne jest wprowadzenie ułatwień w procesie budowlanym, poczynając od zmuszenia samorządów do przyspieszenia prac nad planami zagospodarowania przestrzennego, przyspieszenia wydawania pozwoleń na budowę (planowane zastąpienie pozwoleń zgłoszeniami nie rozwiąże sprawy, bowiem będzie dotyczyło tylko obszarów, które mają już plany zagospodarowania przestrzennego), zmiany w prawie zamówień publicznych, po zmianę kultury stosowania prawa.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Brak zmian w tych obszarach w 2012 r. spowoduje silne osłabienie zdolności polskiej gospodarki do wzrostu, a przedsiębiorstw - do rozwoju. Spadnie bowiem zbyt silnie dynamika konsumpcji i inwestycji, kluczowych dla wzrostu PKB czynników.

I trzeci obszar, który wymaga zmian, aby udało się utrzymać wzrost PKB na poziomie 3 proc. to zmiana procesu stanowienia prawa i procesu egzekwowania prawa. Przedsiębiorstwa, w tym szczególnie firmy mikro, małe i średnie, widzą największe zagrożenia dla swojej działalności, w niejasnych, nieprzejrzystych, niedostosowanych do zmienionych warunków gospodarowania regulacjach prawnych, a także w procedurach administracyjnych i kosztach z nimi związanych oraz w trudnej współpracy przedsiębiorstw z instytucjami administracji publicznej. Chodzi m.in. o regulacje dotyczące VAT oraz podatku dochodowego od działalności gospodarczej. Wysoki stopień niejednoznaczności tych regulacji generuje ryzyka, które przekładają się nawet w okresie dobrej koniunktury gospodarczej na problemy dla firm. MSP zwracają także uwagę na uciążliwość procedur administracyjnych i koszty z tym związane. Uproszczenie prawa podatkowego i zlikwidowanie wielu niepotrzebnych obowiązków administracyjnych zmniejszyłoby nie tylko ryzyko działalności MSP, ale także obniżyło koszty funkcjonowania firm. A to przełoży się na wzrost gospodarczy" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy: Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

Źródło: PKPP Lewiatan

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...