Wyniki stress testów tematem dnia

Planowany na piątek nadzwyczajny szczyt UE został odwołany.
W czwartek Ben Bernanke usiłował załagodzić sytuację na rynku. Inwestorzy jego środowe wystąpienie odebrali jako zapowiedź nadejścia QE3. Wczoraj prezes Fed zapewnił, że z jednej strony bank centralny powinien być przygotowany na zastrzyk dla amerykańskiej gospodarki, ale odpowiedni moment na aplikację kolejnej dawki pieniędzy jeszcze nie nadszedł.

Przede wszystkim na drodze do takich działań stoi inflacja, która jest dużo wyższa (3,6 proc. r/r w maju) niż w momencie uruchamiania QE2 (1 proc. r/r). Zatem dodatkowe stymulowanie gospodarki przez łagodną politykę monetarną Fed nie nastąpi jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy. Bernanke przestrzegł też wczoraj amerykański Kongres, że doprowadzenie do bankructwa kraju byłoby katastrofalne w skutkach nie tylko dla USA, ale i dla całej światowej gospodarki. Tym czasem czwartek był kolejnym dniem rozmów w Białym Domu i nie przyniósł żadnych ustaleń między partiami w kwestii podwyższenia limitu zadłużenia.

Dziś prezydent Obama zapowiedział przerwę w rozmowach, do których strony wrócą jutro. W czwartek w ślad za decyzją agencji Moody’s podążył Standard & Poor’s, który umieścił Stany Zjednoczone na liście obserwacyjnej i zagroził obniżeniem ratingu, jeśli nie zostanie zażegnany spór w Kongresie, dotyczący podwyższenia limitu zadłużenia. Zdaniem S&P istnieje 50 proc. szans na to, że dojdzie do cięcia ratingu. Agencje ratingowe starają się wywierać coraz większą presję na amerykańskich polityków, którym zostało coraz mniej czasu do porozumienia. Rynki finansowe nie zareagowały na decyzję S&P, ponieważ panuje ogólne przekonanie, że limit zadłużenia zostanie podwyższony, a komentarze ze strony agencji ratingowych w rzeczywistości podziałają mobilizująco na Kongres. Jednak utrzymująca się, patowa sytuacja wprowadza niepotrzebną niepewność na rynki finansowe, będąc dodatkowym obciążeniem przy i tak dość słabych nastrojach rynkowych.

Przeczytaj również: Czy Barack Obama uzdrowi Amerykę?

Tymczasem planowany na dziś, nadzwyczajny szczyt UE został odwołany, a według komunikatu Komisji Europejskiej odbędzie się „we właściwym czasie”. Dość zaskakująca to decyzja, zwłaszcza że tematem spotkania miałoby być znalezienie sposobu na zatrzymanie rozprzestrzeniania się kryzysu zadłużenia. Tak jakby w miarę neutralny wynik aukcji obligacji włoskich oraz przegłosowanie przez włoski Senat nowego planu oszczędnościowego na 48 mld euro wystarczyły do opanowania sytuacji w strefie euro. Co jednak stanie się, gdy rynki znowu zaczną nerwowo reagować na brak konkretów w kwestii drugiego planu pomocowego dla Grecji? Wygląda na to, że na powrót spokoju na rynki finansowe przyjdzie jeszcze poczekać.

Polecamy serwis: Lokaty

Po odwołaniu szczytu unijnego tematem dnia stają się wyniki stress testów europejskich banków, które dadzą pewien wgląd w ocenę sytuacji w sektorze. Oczekuje się, że na 91 podmiotów testów nie przejdzie 10-15 instytucji. Większy wynik mógłby zasiać panikę na rynku, ale dużo niższy też nie jest wskazany, gdyż poddałby w wątpliwość rzetelność testów. Wpływ rezultatów na notowania rynkowe poznamy jednak dopiero w poniedziałek, gdyż publikacja zaplanowana jest po zamknięciu rynku europejskiego, tj. na godz. 18.00.

Na rynku złotego nic się od wczoraj nie zmieniło. Nadal obowiązuje przedział 4,00-4,05, którego granice dziś nie powinny zostać naruszone.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...