Bezrobocie w dół?

Bezrobocie spada
Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,8 proc., wobec 12,2 w maju wynika z prognozy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Sezon wakacyjny wiąże się z zapotrzebowaniem na pracowników tymczasowych.

„Bezrobocie spada powoli. W tym roku rząd ograniczył jednak fundusze na aktywizację bezrobotnych, dlatego zmniejszyła się liczba subsydiowanych miejsc pracy" - mówi dr Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

„W ubiegłym roku Fundusz Pracy dysponował znacznie większymi funduszami. Z subsydiowanych miejsc pracy korzystali przede wszystkim ludzie młodzi, rozpoczynający życie zawodowe. Gdyby nie oszczędności, które dotknęły Fundusz Pracy spadek bezrobocia w miesiącach wakacyjnych byłby większy.

Ponadto lato, to tradycyjnie okres, kiedy rośnie zapotrzebowanie na pracowników w takich branżach jak rolnictwo, ogrodnictwo, gastronomia, turystyka, handel, budownictwo czy infrastruktura. Na wzrost zatrudnienia wpływają szczególnie świetne wyniki, które odnotowuje budownictwo, zwłaszcza związane z inwestycjami infrastrukturalnymi" - dodaje Jacek Męcina.

Spadek stopy bezrobocia odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy w warmińsko-mazurskim (o 0,9 punktu), a najsłabszy w mazowieckim (o 0,2). Na koniec minionego miesiąca w powiatowych urzędach pracy było zarejestrowanych 1 884 600 osób, o 78 000 osób mniej niż na koniec maja br.

Polecamy: Jak firma może motywować pracowników premią?

Spadek zarejestrowanych bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach; najsilniejszy w pomorskim (o 5,5 proc., czyli o 5,8 tys. osób), warmińsko-mazurskim (o 5,5 proc., tj. 5,7 tys. osób) oraz zachodniopomorskim (o 5,2 proc., tj. 5,6 tys. osób).

Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 68,1 tys. wolnych miejsc pracy oraz miejsc aktywacji zawodowych - o 10,8 proc. (8,2 tys.) mniej niż w maju br. Wzrost liczby zgłoszonych do urzędów ofert pracy nastąpił tylko w dwóch województwach - kujawsko-pomorskim (o 16,8 proc.) oraz w lubuskim (o 11,7 proc.). Spadek zanotowano w czternastu województwach, przy czym największy w województwie podlaskim (aż o 38,1 proc.), a najmniejszy w mazowieckim (o 1 proc.).

Czerwiec to czwarty miesiąc, w którym zmniejszyła się liczba bezrobotnych. Rozpoczyna się sezon turystyczny, co wpływa szczególnie korzystnie na poziom zatrudnienia. Część osób nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy, co spowodowało wykreślenie z rejestru bezrobotnych, a część została zaktywizowana przez powiatowe urzędy pracy.

Coraz więcej pracodawców poszukuje nowych pracowników (głównie za pośrednictwem portali rekrutacyjnych). Największą grupę poszukiwanych osób stanowili fachowcy i wykwalifikowani pracownicy fizyczni, tuż za nimi znalazły się zawody związane z wykształceniem ścisłym i technicznym, dalej sprzedażą i marketingiem oraz pracownicy branży usługowej. W dalszym ciągu największe problemy ze znalezieniem pracy mieli pracownicy administracyjni oraz przedstawiciele sektora edukacyjnego" - mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

Polecamy: Czy firmom opłaca się zawierać z pracownikami długie umowy na czas określony?

Źródło: PKPP Lewiatan

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...