Żółta kartka dla Grecji

Z powodu świąt w dniu dzisiejszym nie pracują rynki w USA i Wielkiej Brytanii.
Grecja, Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy mają coraz mniej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji w kwestii pomocy finansowej dla Aten. Jeżeli piąta transza pomocowa nie zostanie przekazana potomkom Homera do końca przyszłego miesiąca, Grecja nie zdoła uregulować swoich zobowiązań finansowych.

Ateny mają trudności w osiąganiu wyznaczonych celów budżetowych, od których MFW uzależniła dalszą pomoc. Pożyczkodawcy wywierają presję na rząd grecki, by ten wprowadził dodatkowe cięcia fiskalne, jednak takim planom sprzeciwia się grecka opozycja oraz obywatele, którzy w niedzielę wyszli na ulice, protestując przeciw większemu zaciskaniu pasa. Niemiecki tygodnik Der Spiegel wyraził obawy, że Grecja może nie uzyskać kolejnej transzy pożyczki, gdyż nie spełnia żadnego z celów budżetowych, narzuconych w ubiegłym roku przez UE/MFW. Wiadomość została zdementowana przez MFW oraz Ateny, a minister finansów Grecji wyraził przekonanie, że kraj otrzyma pieniądze w najbliższych dniach. Należy zdać sobie sprawę z tego, że w obecnym otoczeniu nie ma innego rozwiązania dla Grecji, gdyż wszelkie formy restrukturyzacji długu tego kraju przyniosą katastrofalne skutki dla całego europejskiego sektora finansowego. Odniósł się do tego członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Lorenzo Bini Smaghi, który w wywiadzie dla Financial Times podkreślał paniczną reakcję rynków finansowych na każde napomknięcie o restrukturyzacji. Dopóki ostatnie słowo nie zostanie powiedziane w kwestii pomocy dla Grecji, dopóty rynek nie przestanie nerwowo reagować na każdą wiadomość, powiązaną z tematem, a kolejne dni będą wiązały się z podwyższoną zmiennością notowań.

Przeczytaj również: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

O tym, że inwestorzy wciąż pozostają niechętni do angażowania się w ryzykowne inwestycje, najlepiej świadczą rekordowe minima pary EUR/CHF. Obawa o przyszłość strefy euro i ucieczka w bezpiecznego franka szwajcarskiego doprowadziły do pogłębienia ostatnich minimów (1,2145), a kurs CHF/PLN w konsekwencji utrzymuje się powyżej 3,26. Trwałość tych poziomów wydaje się wątpliwa. Bardziej prawdopodobne jest pomyślne rozwiązanie sprawy Grecji i związany z tym wzrost zaufania do unijnej waluty. Jest to jednak czynnik niezbędny do zmiany sytuacji w notowaniach franka szwajcarskiego, a niewiadomą pozostaje moment odwrócenia trendu.

Polecamy serwis: Inwestycje

Utrzymująca się awersja do ryzyka pod koniec ubiegłego tygodnia zepchnęła złotego do poziomu 3,98 względem euro i to, czy kolejne dni przyniosą ruch w kierunku 4,00 lub 3,95, będzie uzależnione od kształtowania się nastrojów na rynkach zewnętrznych. Dziś, z powodu świąt, zamknięte są rynki w Wielkiej Brytanii i USA, dlatego handel na forexie powinien przebiegać w spokojnej atmosferze, a zmienność – być ograniczona.

Dom Maklerski AFS

Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...