Początek tygodnia i dalszy ciąg złych wiadomości

Analizując ostatnie sesje giełdowe, można dojść do wniosku, że nastąpi osłabienie koniunktury, zarówno w kolejnych dniach, jak i tygodniach.
Dziś rano obserwowaliśmy coraz większe spadki. Falę zniżek sprowokowało zakończenie zeszłego tygodnia, zwłaszcza na Wall Street, gdzie nie udała się próba powrotu ponad wiosenny szczyt. Notowania na amerykańskim parkiecie znowu poszły w dół.

Tym samym parkiet w USA wysłał sygnał słabości. Mocnym ruchem w dół tydzień kończyło też euro. Ten spadek także w tym przypadku kończy kilkudniowe odbicie, zapowiadając dalsze osłabienie wspólnej waluty. To zaś niedobra wiadomość dla surowców, których notowania są w tym roku mocno skorelowane z kursem EUR/USD. W konsekwencji można oczekiwać dalszej presji na kondycję aktywów z rynków wschodzących, dla których postrzegania surowce są jednym z ważniejszych czynników.

W przypadku naszego parkietu mieliśmy nieudane próby oddalenia się WIG20 od 2800 pkt., powszechnie uznawanych za bardzo silne wsparcie. Skoro dotarcie do tego poziomu nie zachęca do windowania cen akcji, to znak, iż kupujący są słabi, a w efekcie – jeśli tylko pojawią się gorsze wiadomości – dojdzie do jego przełamania.

Dowiedz się także: Jak mierzyć sukces działań relacji inwestorskich?

Złych informacji ostatnio nie brakuje. Płyną zarówno z naszej gospodarki, jak i z całego świata. Kolejnym ich przykładem były ostrzeżenia Bundesbanku przed ochłodzeniem koniunktury w niemieckiej gospodarce. Trafność takiego podejścia potwierdzają podane dziś wskaźniki PMI dla przemysłu i usług. Według wstępnych obliczeń w maju obniżyły się one odpowiednio z 62 pkt. do 58,2 pkt. oraz z 56,8 pkt. do 54,9 pkt. Taki odczyt umacnia negatywne nastroje na giełdach.

Mimo poprawy sytuacji, panującej w budownictwie, która miała miejsce w tym miesiącu, rynki nieruchomości skarżą się na kiepską sytuację finansową.

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w Polsce

W maju nieco polepszył się klimat koniunktury w polskim budownictwie. O 3 pkt. proc. więcej przedsiębiorstw wskazywało na poprawę koniunktury niż jej pogorszenie. To o 2 pkt. proc. więcej niż miesiąc wcześniej. 21% firm, czyli tyle samo co w kwietniu, sygnalizowało poprawę koniunktury, a 18% jej pogorszenie. Lepiej był oceniany portfel zamówień, natomiast nieznacznie ograniczano bieżącą produkcję. W obu przypadkach korzystne są rokowania na przyszłość. W dalszym ciągu to duże przedsiębiorstwa oceniają koniunkturę najlepiej, a mniejsze wyrażają ostrożniejsze oceny. Jako najważniejsze bariery do działania wymieniane były koszty zatrudnienia (wskazało na nie aż 57% badanych) oraz konkurencja na rynku (55%). W ciągu roku najbardziej zwiększyło się znaczenie bariery, wynikającej z cen materiałów (z 26% do 36%), a w najmniej istotna okazała się bariera, związana z niedostatecznym popytem (z 46% do 39%). Z 71% do 74% wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych.

Zespół Analiz
Home Broker

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...