Eurodolar odpoczywa przed dalszymi wzrostami

Alchemia-Inwestowania
doradztwo
rozwiń więcej
Bogactwo dzisiejszych publikacji bez wątpienia będzie miało wpływ na zachowanie rynku.
Konsensus indeksu zaufania konsumentów ukształtował się na poziomie 65,4, wzrastając o 2 pkt. proc. W opinii badanych poprawiła się sytuacja na rynku pracy, dochody poszły w górę i korzystniej wyglądają perspektywy na przyszłe wydatki.

Znacznie wzrosły rentowności 3- i 6-miesięcznych hiszpańskich bonów skarbowych; odpowiednio do 1,37 i 1,867% z 0,899 i 1,361%. Pomimo tego, był to dobry dzień, zarówno dla posiadaczy akcji hiszpańskich spółek, jak i dla utrzymujących długą pozycję na parze EUR/USD. Indeks IBEX35 wzrósł wczoraj o 0,63%, a kurs eurodolara jest najwyżej od 28 miesięcy. Nie cieszy tylko fakt, że zadłużenie krajów strefy euro osiągnęło nowy, rekordowy poziom – 85,1% PKB – jak również rosły koszty CDS-ów na grecki portugalski i irlandzki dług.

Wzrosty eurodolara muszą wynikać z pozytywnego sentymentu rynku i oczekiwań co do dzisiejszej decyzji amerykańskich władz monetarnych. O 18.30 opublikowana zostanie decyzja komitetu FOMC odnośnie stóp procentowych w USA. Rynek nie oczekuje zmian, tak więc posunięcie FOMC nie powinno poruszyć inwestorów. O wiele ważniejsze będą: komunikat do decyzji i organizowana po raz pierwszy po posiedzeniu FOMC konferencja. O 20.15 czasu polskiego prezes Bernanke odpowie na pytania dziennikarzy.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Dla oczekujących zacieśnienia polityki pieniężnej pierwszym sygnałem może być usunięcie z komunikatu słów o tym, że stopy będą utrzymywane na wyjątkowo niskim („exceptionally low”) poziomie przez dłuższy okres („extended period”). Z drugiej strony, przy obecnym stopniu zadłużenia, wywołującym niepokój agencji ratingowych, wyjściem z sytuacji byłoby dalsze stymulowanie gospodarki poprzez odpowiednio ekspansywną politykę monetarną. Jej rezultatem prawdopodobnie byłyby dalsze wzrosty gospodarki i inflacji, które poprawiłyby sytuację USA w kontekście spłaty zadłużenia.

Wczorajszy dzień pokazał, że inwestorzy trwają w oczekiwaniu. Dalsza kontynuacja wzrostów eurodolara lub odwrócenie trendu, zależą od dzisiejszych postanowień i wypowiedzianych słów podczas konferencji komitetu FOMC.

Wczoraj kurs EUR/USD wybił się w górę z poziomu 1,4518 (pomarańczowa linia). Wsparciem na tej wysokości były szczyty z drugiego tygodnia kwietnia. Wybicie poprzedzone zostało dużą niepewnością rynku w tym tygodniu (żółty prostokąt na wykresie). Do zatrzymania doszło przed istotną barierą 1,4721. Na tej wysokości leży lokalne maksimum z końca 2008 roku. Ten poziom był również respektowany przez większość 2009 i cały 2010 rok. Zeszłoroczne maksimum na 1,4578 zostało ostatnio przebite.

Polecamy serwis: Inwestycje

Kluczowe dla głównej pary walutowej powinny być: konferencja FOMC oraz czwartkowe dane o PKB USA za I kwartał i liczbie wniosków o zasiłek. Oba odczyty poznamy o godz. 14.30. Najpóźniej do tego czasu eurodolar rozpocznie wędrówkę na nowe szczyty. Prawdopodobnie dotrze do maksimum z 2009 roku na poziomie 1,5144.

Oprócz wspomnianych, fundamentalnych „hitów” tygodnia, o godz. o 11.00 rynek będzie oczekiwał na publikację zamówień w przemyśle Eurolandu, a także informację o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA. Poznamy również tygodniową zmianę zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...