Koniec z QE2 w czerwcu?

Alchemia-Inwestowania
doradztwo
rozwiń więcej
Przyszła polityka monetarna Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie będzie wzbudzać żywe zainteresowanie.
Poniedziałkowa decyzja w sprawie obniżenia ratingu Stanów Zjednoczonych przez agencję Standard & Poor’s pozwoliła nazwać po imieniu to, z czego rynki od dawna zdawały sobie sprawę. Od tej pory sytuacja europejskiej waluty do złudzenia przypomina położenie dolara. Teraz świat z uwagą będzie przyglądać się cięciom budżetowym w dwóch największych gospodarkach świata – amerykańskiej i strefy euro.

Gdyby oprzeć się na wskazaniach rynku walutowego, po pierwszym szoku, jaki miał miejsce w poniedziałek, lepsze wrażenie wywiera euro. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin kurs EUR/USD wzrósł o ponad 1,25%. W podobnej skali idą również w górę kontrakty na amerykański S&P 500 (1,29%). Powstaje pytanie o to, w czym upatrywać źródła poprawy sentymentu rynku. Pierwszym powodem do radości powinny być dobre wyniki amerykańskich spółek. Inwestorzy mogli również uznać, że jedna jaskółka – w tym przypadku decyzja agencji S&P – wiosny, czyli bessy, nie czyni. W połączeniu z deklaracjami o konsensusie sceny politycznej USA, zmierzającym w kierunku ograniczania deficytu budżetowego, prowadziłoby to do wzrostu optymizmu.

Jest jeszcze trzecie wytłumaczenie: kontynuacja luźnej polityki pieniężnej w USA. Takie rozwiązanie sugerują słowa przedstawicieli Fed, którzy stwierdzili, że inflacja i gospodarka są zbyt słabe, żeby gwarantować zmianę polityki monetarnej.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Nie zmieniły się także długoterminowe tendencje notowań eurodolara. Poniedziałkowe przełamanie dolnej linii tegorocznego trendu okazało się jedynie fałszywym sygnałem. Kurs zatrzymał się w okolicach węzła Fibonacciego, wyznaczonego od fali wzrostów w dniach 14.02-12.04 oraz całego tegorocznego ruchu w górę, na wysokości 1,410-1,413. Sygnałem kontynuacji zwyżek było przejście powyżej połowy długości wtorkowej świecy. Ponadto, dziś przed godz. 10.00 kurs odrobił wszystkie straty z początku tygodnia. Do rekordowego poziomu 1,4519 brakuje już tylko 90 pipsów, czyli 0,62%. W razie przebicia tej bariery atak na 1,50 będzie możliwy.

Polecamy serwis: Inwestycje

Na kierunek ruchu eurodolara nie miała wpływu niższa inflacja PPI w Niemczech. Podany dziś rano do wiadomości indeks cen wskazał dynamikę rzędu 0,4% m/m wobec oczekiwanych 0,8%. Dziś o 10.30 czeka nas jeszcze publikacja protokołu z posiedzenia Banku Anglii – rynek nie oczekuje zmian w poglądach członków komitetu MPC. Po południu, o godz. 14, poznamy inflację bazową w Polsce, która prawdopodobnie wzrosła w marcu do 1,8% w ujęciu rocznym. Dwie godziny później opublikowane zostaną dane o sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym. Spodziewana sprzedaż powinna znajdować się na poziomie 5,01 mln. Ponadto, wyniki za pierwszy kwartał ogłoszą takie spółki, jak American Express, AT&T czy Wells Fargo. Lepsze od oczekiwań odczyty prawdopodobnie umocnią obóz byków i zwiększą globalne apetyty na ryzyko. W efekcie, kurs EUR/USD może wzrosnąć, a kwestia dalszej polityki monetarnej USA będzie przedmiotem coraz gorętszej dyskusji.

Bartosz Boniecki
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...