Firmy z Mazowsza protestują przeciwko ograniczaniu dotacji

Władze Mazowsza zdecydowały, że w konkursie o uzyskanie dotacji na inwestycje będą mogły uczestniczyć jedynie firmy istniejące nie dłużej niż rok. Przedsiębiorcy ze Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, a także PKPP Lewiatan nie akceptują tej decyzji i uważają ją za próbę ograniczenia dostępu do dotacji.

Konkurs w działaniu 1.5 Regionalnego Programu Operacyjnego, który wspiera inwestycje firm rozpoczyna się 30 czerwca, a informacja o tym, że startować w nim mogą jedynie firmy istniejące nie dłużej niż rok pojawiła się na stronie internetowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych dopiero tydzień przed tym terminem. Tymczasem wielu przedsiębiorców z Mazowsza czekało na konkurs od jesieni 2008 r. Władze Mazowsza od początku 2010 r. nie mogły się jednak zdecydować na jego ogłoszenie. Wnioski, które wpłynęły na pierwszy konkurs, z jesieni 2008 r., były jednymi z najdłużej ocenianych spośród wszystkich konkursów organizowanych przez władze regionalne wdrażające 16 RPO. Był to - jak pisała jeszcze jesienią ubiegłego roku prasa – najdłuższy konkurs we współczesnej Europie. Do tej pory firmy nie mogą uzyskać informacji, ile pozostało pieniędzy z poprzedniej edycji. W kwietniu br. Komitet Monitorujący zaakceptował zmiany w kryteriach wyboru projektów w działaniu 1.5. 

Zobacz także: Konkurs na inwestycje w przedsiębiorstwach na Mazowszu

Decyzja o ograniczeniu wsparcia wyłącznie do nowo powstałych firm jest tym bardziej kontrowersyjna, że w trakcie dyskusji na Komitecie Monitorującym RPO, żadna z instytucji zaangażowanych w organizację konkursu nie informowała o tych planach. W efekcie Komitet przyjął kryteria, które nijak się mają do realiów młodych firm. Z analizy, którą przygotowali przedsiębiorcy wynika, że kryteria preferują firmy większe. Nagradzane jest tworzenie nowych miejsc pracy, ale wymagane wielkości zatrudnienia są szczególnie niekorzystne dla firm mikro i małych. Te pierwsze, (9 zatrudnionych), aby dostać maksymalną liczbę punktów muszą zwiększyć zatrudnienie o 55 proc., największe „małe” (49 zatrudnionych) o 20 proc., największe „średnie” (249 zatrudnionych) o 6 proc.

W praktyce oznacza to, że im mniejsza firma tym na starcie ma mniejszą szansę na dotacje. Jeśli te kryteria powiążemy z wymogiem funkcjonowania na rynku nie dłużej niż 12 miesięcy, powstaje pytanie ilu młodych przedsiębiorców będzie stać na spełnienie oczekiwań MJWPU. Tym bardziej, że w przedsięwzięciach współfinansowanych przez Unię Europejską wymagane jest utrzymanie stworzonych miejsc pracy – w przypadku MŚP - do 3 lat po zakończeniu projektu. 

Brak logiki w kolejnych decyzjach władz Mazowsza można wytłumaczyć tylko jednym – chęcią ograniczenia za wszelką cenę liczby projektów, które zostaną złożone w ostatnim konkursie dla przedsiębiorców. MJWPU nie radzi sobie i z oceną projektów, i z komunikacją z firmami. Ogromny popyt na wsparcie, przy złej organizacji absorpcji środków powoduje jej organizacyjną niewydolność. To dlatego jeszcze w maju pojawiały się pomysły, aby konkurs miał formułę otwartą. Wówczas można byłoby go zamknąć w chwili, w której liczba złożonych projektów przekracza dostępną alokację (dla przedsiębiorców oznaczałoby to zaś kolejki i walkę o jak najszybsze złożenie projektu). Wobec krytyki tego pomysłu, zdecydowano się na konkurs, który będzie trwał zaledwie 2 tygodnie. Po kilkunastu miesiącach oczekiwania przedsiębiorcy dostali więc 3 tygodnie na przygotowanie projektów. Ci, którzy znając decyzje Komitetu Monitorującego już opracowywali projekt, a funkcjonują na rynku dłużej niż 12 miesięcy, mogą teraz efekty swojej pracy wyrzucić do kosza.

Polecamy serwis  Fundusze unijne

Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza, a także PKPP Lewiatan rozumieją potrzebę ograniczania dostępu do wsparcia z funduszy europejskich w przypadku ograniczonych środków finansowych. Jednak takie działania muszą być podejmowane na poziomie kryteriów wyboru projektów, np. poprzez wskazywanie kluczowych dla rozwoju regionu branż lub kategorii przedsiębiorców, którzy powinni otrzymywać wsparcie. Pomoc publiczna nie może być rozdawana na zasadzie wszystkim „po równo”. Samorząd ma pełne prawo określać swoje priorytety inwestycyjne. Jednak we wdrażaniu funduszy obowiązuje zasada partnerstwa. Zdaniem przedsiębiorców samorząd wykluczając Komitet Monitorujący z decyzji, o tym do kogo powinno trafić wsparcie tę zasadę złamał. Co więcej, ogłaszając decyzje w ostatniej chwili, nie dając szansy na przygotowanie dobrych projektów zachowuje się nieodpowiedzialnie.

Należy jeszcze dodać, że przez opieszałość w organizacji przekazywania środków przedsiębiorcom, działające poza Warszawą mikro, małe i średnie firmy tracą 10 proc. dotacji jeżeli nie podpiszą umowy o dofinansowanie swoich projektów w tym roku. Wynika to z mapy drogowej pomocy publicznej.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...