Notowania w górę po informacji o szczepionce na COVID-19

Notowania w górę po informacji o szczepionce na COVID-19
Notowania na europejskich rynkach zwyżkowały w poniedziałek po tym, jak na rynku pojawiły się informacje o postępach w pracach nad szczepionką na koronawirusa ze strony Pfizera i BioNTech. Obligacje osłabiają się, a ceny ropy rosną.

Zwyżki w notowaniach

W Europie odnotowano spore wzrosty po informacjach nt. szczepionki na Covid-19.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 4,17 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 4,94 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 7,57 proc., a brytyjski FTSE zyskał 4,67 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 wzrósł o 3,98 proc. Indeks wspiął się na najwyższy poziom od końcówki lutego.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Szczepionka na Covid-19 i wybory w USA

W poniedziałek indeksy w Europie Zachodniej notowały spore zwyżki od początku sesji, a pozytywny sentyment napędzany był przez ogłoszenie zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA przez największe amerykańskie media w sobotę. W połowie sesji rozpoczął się rajd na giełdzie po tym, jak na rynku pojawiła się informacja o postępach w pracach nad szczepionką na Covid-19.

Szczepionka na Covid-19 opracowana przez firmę Pfizer Inc i BioNTech SE (+15,5 proc.) zapobiegła ponad 90 proc. infekcji w badaniu dziesiątek tysięcy ochotników, co jest jak do tej pory najbardziej obiecującym postępem naukowym w walce z koronawirusem.

Wstępne wyniki badań nad szczepionką torują drogę tym firmom do ubiegania się od organów regulacyjnych o zezwolenie na jej użycie, jeśli dalsze badania pokażą, że jest ona bezpieczna. Spółka podała, że spodziewa się wyprodukować do 1,3 miliarda dawek szczepionki w 2021 roku.

"Niesamowita wiadomość od firmy Pfizer nt. 90-proc. skuteczności. Miejmy nadzieję, że to początek końca naszej walki z Covidem-19. Potem musimy skierować naszą uwagę na te części rynku, które zostały najbardziej dotknięte przez Covid-19” - ocenił Peter Boockvar, dyrektor ds. inwestycji w Bleakley Advisory Group.

Societe Generale zwyżkował o 17,5 proc. w reakcji na ograniczenie zatrudnienia w swoim biznesie we Francji.

Calliditas Therapeutics AB zyskał aż 30,5 proc., najmocniej od ponad 2 lat. Spółka ogłosiła pozytywne wyniki z części A - globalnego badania klinicznego III fazy - NefIgArd.

Sytuacja na rynkach akcji

Indeks S&P 500 rośnie o 2,87 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 4,42 proc., a Nasdaq Composite idzie w górę o 1,18 proc.

Akcje Pfizera rosną 8,5 proc., a Biogen idą w dół o 30 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 24,05 pkt.

W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 2,12 proc., a w Chinach SCI poszedł w górę o 1,86 proc.

Sytuacja na rynkach obligacji

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 12 pb do 0,94 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w górę o 14 proc. do 1,74 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 77 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 86 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do -0,62 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek wzrosła o 7 pb do 1,24 proc.

Kursy walut

Dolar umacnia się o 0,69 proc. wobec koszyka walut do 92,86.

Eurodolar idzie w dół o 0,5 proc. do 1,1815.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 2,16 proc. do 105,60.

Kurs funta zniżkuje o 0,12 proc. wobec dolara do 1,3130.

Lira rośnie aż o 4,20 proc. w stosunku do dolara w poniedziałek do 8,1581, co jest największym wzrostem w ciągu dnia od kilku miesięcy. Jeszcze w piątek osiągnęła nowy rekord wszech czasów, po spadku o 30 proc. w tym roku, najgorszej jak dotąd walucie rynków wschodzących w 2020 r.

Kurs USD/PLN wynosi 3,7970, a EUR/PLN 4,4867.

Ceny surowców

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień są wyceniane po 40,33 USD za baryłkę, po wzroście o 8,56 proc., a styczniowe futures na Brent idą w górę o 7,66 proc. do 42,44 USD/b.

Srebro spada o 7,47 proc. do 23,69 USD za uncję, a złoto idzie w dół o 4,96 proc. do 1.854,1 USD za uncję.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...