Nawet 5 mln euro dotacji na ochronę zabytków

Nawet 5 mln euro dotacji na ochronę zabytków / MWmedia
Obiekty o znaczeniu kulturalnym, a zwłaszcza obiekty zabytkowe, będą mogły być dofinansowane w ramach Funduszy Europejskich na lata 2014 – 2020. W zależności od znaczenia projektu oraz jego umiejscowienia, środki zaplanowano w Programie Infrastruktura i Środowisko czy w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obiekty kulturalne i zabytkowe mające znaczenie regionalne mogą liczyć na dofinansowanie głównie ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych przygotowanych przez każde województwo.

W Programie Infrastruktura i Środowisko zostaną dofinansowane projekty związane z ochroną i udostępnieniem zabytków o znaczeniu ogólnopolskim i światowym. W szczególności chodzi to o obiekty znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i liście obiektów uznanych przez Prezydenta RP za Pomniki Historii. Środki te zostały zaplanowane w części programu oznaczonej numerem VIII i nazwanej „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego”, w działaniu 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Duże dotacje na małe projekty

Dofinansowania, jakie można uzyskać dotyczą tylko tzw. infrastruktury małej skali. Nie są to jednak bardzo niskie pułapy. Maksymalna wartość projektów będzie mogła wynosić 5 mln euro, a w przypadku obiektów dotyczących dziedzictwa kulturowego znajdujących się na liście UNESCO – 10 mln euro. Natomiast minimalna wartość przedsięwzięcia wynosi 500 tys euro , jeśli jest to projekt realizowany przez instytucje kultury (państwowe oraz współprowadzone przez ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego), Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz archiwa państwowe, szkoły i uczelnie artystyczne prowadzone i nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub dotyczy realizacji prac konserwatorskich (jako odrębny typ projektu) W innych przypadkach minimalna wartość projektu to 2 mln euro.

Środki można przeznaczyć na ochronę, zachowanie i udostępnienie zabytkowych obiektów, ich renowację wraz z otoczeniem, konserwację zabytków ruchomych oraz digitalizację zasobów (ale tylko jako element większego projektu).

Dofinansowanie nie będzie mogło być skierowane na budowę od podstaw nowej infrastruktury kulturalnej

Kto może otrzymać dotację?

O dofinansowanie będą mogły występować instytucje kultury, archiwa państwowe, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i uczelnie artystyczne, kościoły i związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe, podmioty zarządzające obiektami indywidualnie wpisanymi na Listę Dziedzictwa UNESCO.

Obiekty regionalne

Obiekty kulturalne i zabytkowe mające znaczenie regionalne mogą liczyć na dofinansowanie głównie ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych przygotowanych przez każde województwo.

Dotację można otrzymać na przedsięwzięcia mające na celu ratowanie, przywracanie wartości i ochronę charakterystycznych zabytków lub ich zespołów, także z uwzględnieniem ich otoczenia naturalnego. Wspierane będą prace w zakresie renowacji i modernizacji obiektów zabytkowych. Celem tych prac powinno być zachowanie dotychczasowych zadań obiektów zabytkowych, bądź nadanie im nowych funkcji użytkowych (z przeznaczeniem w szczególności na cele kulturalne i edukacyjne).

Dofinansowania w zakresie kultury w Regionalnych Programach Operacyjnych, to fundusze inwestycyjne. Środki nie będą natomiast mogły być przeznaczone np. na organizację imprez o charakterze kulturalnym, wystaw czy festiwali. Dofinansowania nie mogą być skierowane na budowę od podstaw nowej infrastruktury kulturalnej. Fundusze powinny dotyczyć dostosowania czy rozbudowy istniejących obiektów.

O dofinansowanie na takie cele mogą występować tylko określone grupy podmiotów. Należą do nich w szczególności: jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związku wyznaniowe.

Maksymalna wartość pojedynczego projektu powinna wynosić 5 mln euro.

Warto zaznaczyć, że wsparcie na finansowanie kultury zaplanowane w Regionalnych Programach Operacyjnych na lata 2014 – 2020  będzie przyznawane w postaci dotacji, a więc bezzwrotnej formy dofinansowania.

Szczegółowe warunki i listy możliwych do sfinansowania kosztów różnią się w zależności od województwa, terminu konkursu czy też instytucji przyjmującej wnioski.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...