Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

biznes firma kryptowaluta / Dlaczego premiera kontraktów na ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut / Shutterstock

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

 

Zmiany kursu Bitcoina w ostatnich miesiącach. Źródło: Yahoo Finance

Źródło zewnętrzne

A na tym historia kryptowalutowych funduszy ETF się nie kończy. Inwestorzy z uwagą śledzą teraz aktualności z rynku blockchain, bo w kolejce do SEC ustawiają się kolejni emitenci, którzy złożyli wnioski o zatwierdzenie emisji funduszy ETF na drugą największą kryptowalutę pod względem kapitalizacji –Ethereum. Sprawdzimy tutaj, czy wprowadzenie tych funduszy zwiększy popyEthereum wśród inwestorów instytutcjonalnych, a także spróbujemy ocenić, jak może to wpłynąć na cenę ETH.

Fundusze ETF na Ethereum już wkrótce

Jak wskazują rynkowe plotki, uruchomienie tych funduszy ma nastąpić już wkrótce. Zgoda SEC na emisję ma nastąpić w najbliższych dniach, co zostało już nawet częściowo zdyskontowane przez rynki. Wskazują na to gwałtowne wzrosty Ethereum w ostatnich tygodniach, napędzane oczekiwanymi decyzjami amerykańskiego regulatora giełdowego. Ethereum wzrosło w ostatnim czasie do ponad $3400 za jedno ETH, jednakże wciąż nie znajduje się na wcześniejszych minimach z 2021 roku, kiedy ta kryptowaluta osiągnęła wartość ponad $4600. Może to jednak oznaczać większą perspektywę wzrostów. Ta kryptowaluta stworzona przez Vitalika Buterina jednak i tak radzi sobie znakomicie, od początku tego roku zyskując niemal 50%.

 

Zmiany kursu Ethereum od początku roku. Źródło: Yahoo Finance

Źródło zewnętrzne

Amerykański regulator SEC oswoił się już najwyraźniej z udaną emisją funduszy ETF na bitcoin i teraz jest gotowy do zatwierdzenia tych instrumentów również na Ethereum. Najwięksi emitenci, tacy jak VanEck oraz 21Shares złożyli już prospekty emisyjne i poddali je korekcie zgodnie z ostatnimi wymaganiami SEC, co oznacza że po ich zatwierdzeniu możemy spodziewać się kilku, lub nawet kilkunastu podobnych ETFów na tę kryptowalutę.

Dokąd zmierza Ethereum -analizy ekspertów

Opinie ekspertów na ten temat są jednoznacznie pozytywne. Przepytany przez Cointelegraph analityk kryptowalutowy Tom Dunleavy zauważa, że dostępność ETH jest mniejsza, a to oznacza większą presję cenową w przypadku zakupów instytucjonalnych, a więc potencjalnie duże wzrosty cenowe. Cena spotowa ma być więc znacznie bardziej responsywna na zakupy funduszu. 

Natomiast Eryk Lipski, dyrektor polskiego oddziału Freedom24 uważa, że: „Zatwierdzenie funduszy spotowych naEthereum (ETH) znacząco zmieni krajobraz kryptowalut poprzez zwiększenie dostępności i adopcji, wpływając na dynamikę i płynność rynku oraz zachęcając instytucje do większego udziału.

Fundusze ETF upraszczają proces dostępu do Ethereum zarówno inwestorom detalicznym, jak i instytucjonalnym, eliminując potrzebę bezpośredniego zakupu, przechowywania i zarządzania ETH. Ta zwiększona dostępność może podobać się większemu gronu inwestorów, w tym również osobom, które obawiają się korzystania z giełd kryptowalut. Ponadto zatwierdzenie przez organy regulacyjne tych funduszy ETF będzie legitymizować Ethereum i szerszy rynek kryptowalutowy, potencjalnie zmniejszając postrzegane ryzyko i zachęcając do udziału ostrożniejszych inwestorów.

Wprowadzenie funduszy ETF na Ethereum prawdopodobnie zwiększy popyt na ETH, ponieważ fundusze te będą musiały utrzymywać znaczne ilości aktywów bazowych. Ten zwiększony popyt może zwiększyć płynność rynku, prowadząc do bardziej stabilnych cen. Wstępne zatwierdzenie i uruchomienie tych funduszy ETF może więc spowodować znaczny wzrost cen ze względu na zwiększony popyt i pozytywne nastroje na rynku. Z czasem obecność funduszy ETF może pomóc w ustabilizowaniu cen, zapewniając stały dopływ kapitału do ETH.”

Natomiast jak przytacza w wywiadzie dla agencji Reuters Thomas Perfumo, dyrektor do spraw strategii w jednej z największych na świecie giełd kryptowalutowych Kraken - Ethereum ma z grubsza połowę tego poziomu płynności spotowej, w porównaniu do bitcoina. Płynność mniejsza o połowę oznacza, że potrzebujesz mniej w wartościach bezwzględnych, czyli kwot w dolarach, aby wpłynąć na taki sam efekt na cenę tej kryptowaluty.

Z kolei Jag Kooner, dyrektor do spraw instrumentów pochodnych na giełdzie kryptowalutowej Bitfinex, również pytany przez Reutersa, zaznacza, że uczestnicy rynku powinni przygotować się na powrót zmienności zarówno na tradycyjnych rynkach, jak i w kryptowalutach. Według tego analityka, w kształtowaniu się sytuacji kluczową role będą brały udział polityki makroekonomiczne, regulując dynamikę tego rynku. 

Zwiększenie zainteresowania kryptowalutą

Mówiąc prościej, to właśnie od decyzji SEC w sprawie zatwierdzenia ETF na Ethereum będzie leżał klucz do najbliższych fundamentalnych ruchów cenowych. Jeżeli zatwierdzenie tych ETFów i ich emisja będzie co najmniej tak skutecznie wpływać na cenę Ethereum, jak w przypadku zatwierdzonych kilka miesięcy temu takich instrumentów na bitcoin, możemy oczekiwać dużego zainteresowania tą kryptowalutą, wraz z ruchami wspierającymi jej wzrosty. 

Inwestorzy oczywiście powinni brać pod uwagę także czynniki ryzyka, starając się wycenić przyszłą cenę ETH, takie jak zmiany wysokości stóp procentowych, wydarzenia geopolityczne, czy polityka regulacyjna dotycząca samych kryptowalut, ale niezależnie od tego sygnały o możliwości emisji funduszy ETF mogą wspierać Ethereum, a wraz z nim cały rynek kryptowalutowy w dłuższej perspektywie.

Autor: Dmytro Spilka

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet
16 wrz 2024

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy
14 wrz 2024

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna
09 wrz 2024

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy
04 wrz 2024

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową
04 wrz 2024

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd
03 wrz 2024

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co
28 sie 2024

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań
27 sie 2024

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?
26 sie 2024

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online
26 sie 2024

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

pokaż więcej
Proszę czekać...