Jak oszczędzać na energii elektrycznej w firmie?

AKB-POLAND
Nowoczesne oświetlenia w firmie
rozwiń więcej
Jak oszczędzać na energii elektrycznej w firmie? / Fot. Fotolia / Fotolia
Dni stają się coraz krótsze, w naszych firmach coraz dłużej pali się światło, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Najwyższa pora, by zadbać o ograniczenie kosztów energii. Od czego powinniśmy zacząć?

Obniż cenę energii

Wielu z nas uważa, że realne oszczędności na tym polu mogą uzyskać tylko duże przedsiębiorstwa. Jeśli gospodarstwo domowe jest w stanie zaoszczędzić na zmianie dostawcy kilka do kilkudziesięciu złotych rocznie, to i właściciele niezbyt energochłonnych biznesów nie spodziewają się skokowego spadku opłat. W takiej sytuacji wielu osobom nie chce się poświęcać czasu na groszowe, z punktu widzenia firmy oszczędności.

Czasem warto jednak samodzielnie przeliczyć możliwe oszczędności, bo mogą nas one pozytywnie zaskoczyć. Oczywiście, wskazany jest tu ostrożny sceptycyzm i pamiętanie o kilku zasadach.

Obniżenie ceny energii nie zawsze wymaga zresztą zmiany dostawcy prądu. Czasem wystarczy wybrać inną taryfę oferowaną przez obecnego dostawcę. Warto też zwrócić uwagę, czy nie przekraczamy regularnie mocy umownej (limitu poboru energii, zapisanego w naszej umowie). Jeśli tak, za każdy dodatkowy kilowat płacimy wyższą cenę. Warto wtedy podnieść limit, żeby naprawdę odpowiadał naszemu zapotrzebowaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz też: Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej - krok po kroku

Wyposaż się w odpowiedni sprzęt

Wiele się w ostatnich latach mówi o energooszczędności. Nasze żarówki, lodówki czy zmywarki są oznaczane są literką A z coraz większą ilością plusów, a jednak często nie dostrzegamy spadku zużycia prądu, który miały przynosić. Tu znów warto pamiętać o zdrowym rozsądku podczas zakupu i użytkowania sprzętu. Należy przeliczyć sobie koszty i obliczyć, po jakim czasie zwróci się zakup urządzenia.

Warto też pamiętać, że nieodpowiednie użytkowanie może sprawić, że nasza kieszeń nie odczuje energooszczędności sprzętu. W przypadku oświetlenia LED warto rozprawić się z kilkoma mitami, które mogą obniżać jego efektywność. W przypadku sprzętu AGD, znaczący wpływ na zużycie prądu będzie miało ustawienie urządzeń. Jeśli znajdą się one przy kaloryferach albo piekarniku, nie powinniśmy spodziewać się obniżenia rachunków.

Zobacz: Jakie są składniki rachunku za prąd?

Zmień przyzwyczajenia

Na nic zda się nawet najnowocześniejszy sprzęt, jeżeli okaże się, że w naszym przedsiębiorstwie nie ma nawyku oszczędzania prądu. A najprościej taki nawyk wyrobić pokazując konkretne działania, które możemy podjąć. Przydatne mogą być tu listy wskazówek dla gospodarstw domowych. Dajmy pracownikom szansę zapoznania się z nimi, a wielu samodzielnie zacznie stosować je w pracy. Oczywiście w przypadku bardziej specjalistycznego sprzętu niezbędne może okazać się szkolenie, pokazujące jak wydajniej z niego korzystać.

Nawet w niewielkiej firmie można sporo zaoszczędzić, odłączając prąd od urządzeń pozostających w trybie czuwania (stand-by). Przydatne mogą być tu listwy zasilające z wyłącznikiem. Łatwo nauczyć pracowników, aby wyłączali je przed wyjściem do domu. Będzie to zapobiegać także pozostawianiu w biurze na noc ładowarek, które aktualnie nie ładują żadnego sprzętu, a pobierają energię.

Czy to wszystkie rozwiązania?

Oczywiście nie. Jeśli jednak zastosujemy się do nich sumiennie, z pewnością nasze rachunki się obniżą.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...