Jak stwierdzana jest nieważność umowy o wykonanie zamówienia?

Tomasz Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
rozwiń więcej
Jak stwierdzana jest niewazność umowy o wykonanie zamówienia?

Zgodnie z art. 146 ustawy Prawo zamówień publicznych w razie wystąpienia określonych w tym przepisie okoliczności umowa o wykonanie zamówienia podlega unieważnieniu. To, z czyjej inicjatywy umowa może zostać unieważniona, w jakim czasie od jej zawarcia może to nastąpić oraz kto decyduje o unieważnieniu, rozstrzygają przepisy prawa zamówień publicznych.
Umowa w sprawie wykonania zamówienia może zostać unieważniona, jeżeli okaże się, że jej postanowienia są wadliwe z punktu widzenia przepisów prawa. Wadliwa umowa o wykonanie zamówienia objęta jest sankcją nieważności względnej (czyli jest unieważnialna). W praktyce oznacza to, że aby właściwy organ zdecydował o nieważności wadliwej umowy, potrzebna jest inicjatywa uprawnionej osoby. Osoba ta powinna przejawić tę inicjatywę w określonym prawnie terminie.

Prezes UZP

Zgodnie z art. 144a ustawy Pzp Prezes Urzędu Zamówień Publicznych może wystąpić do sądu o częściowe lub całkowite unieważnienie umowy w sprawie wykonania zamówienia.

To uprawnienie Prezes UZP traci po upływie 4 lat od dnia zawarcia lub zmiany umowy. Oznacza to, że wadliwa umowa nie będzie mogła być uznana za nieważną po upływie 4 lat od jej zawarcia lub wprowadzenia do niej wadliwych postanowień.

Powództwo ustalające (art. 189 Kpc)

Zgodnie z art. 146 ust. 4. ustawy Pzp w sytuacji, gdy zamawiający z naruszeniem przepisów ustawy zastosował tryb negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę, można żądać stwierdzenia nieważności umowy na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z treścią art. 189 Kpc powód może domagać się ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego (np. wynikającego z umowy) lub prawa, gdy ma w tym interes prawny (powództwo ustalające). Oznacza to, że z powództwem o stwierdzenie nieważności umowy w sprawie wykonania zamówienia może wystąpić nie tylko jedna ze stron tej umowy, ale także osoba trzecia.

Ta ostatnia będzie miała prawo do wytoczenia powództwa z art. 189 kpc w sytuacji, gdy ważność lub nieważność umowy w sprawie wykonania zamówienia będzie mieć wpływ na prawa lub stwierdzone prawnie obowiązki tej osoby. W każdym razie oceny w tej materii dokonuje sąd. W przypadku wytoczenia powództwa ustalającego i stwierdzenia przez sąd braku interesu prawnego po stronie powoda, powództwo zostanie oddalone.

Wartą podkreślenia jest okoliczność, iż prawo do wytoczenia powództwa ustalającego na podstawie art. 189 Kpc nie jest ograniczone żadnym terminem.

Polecamy: Przekształcenie jednoosobowego przedsiębiorcy - porada

Odwołanie

Kolejną drogą, która prowadzić może do stwierdzenia nieważności umowy w sprawie wykonania zamówienia jest odwołanie. Jest ono jednym ze środków ochrony prawnej, które Pzp przyznaje wykonawcom, uczestnikom konkursu, a także osobom trzecim. Jeżeli osoba trzecia ma lub miała interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz może ponieść lub poniosła szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów Pzp, to będzie jej przysługiwać prawo do odwołania.

Różne terminy na wniesienie odwołań od pewnych rodzajów czynności lub zaniechań zamawiającego przewiduje art. 182 Pzp. Są one zasadniczo krótkie.

Kto decyduje

W przypadku podjęcia inicjatywy przez Prezesa Pzp lub wniesienia przez kogokolwiek powództwa ustalającego o tym czy umowa jest ważna czy też nie decydować będzie sąd.

Natomiast w przypadku gdy inicjatywa polega na wniesieniu odwołania, unieważnić umowę może Krajowa Izba Odwoławcza.

W przypadku wniesienia do sądu skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej o nieważności umowy może orzec sąd rozpatrujący skargę.

Polecamy: Co podlega wpisowi do CEIDG?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...