Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy?

Gabriela Polkowska
rozwiń więcej
pieniądze na założenie firmy / Fotolia
Chcesz założyć własną działalność gospodarczą, ale brakuje Ci odpowiedniego kapitału na początek? Przy spełnieniu pewnych warunków możesz w tym celu wziąć udział w specjalnym programie Unii Europejskiej i ubiegać się w jego ramach o dotację albo mikropożyczkę. Odpowiedź na pytanie komu przysługują unijne pieniądze na założenie własnego biznesu oraz gdzie i w jaki sposób złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie znajdziesz poniżej.

Komu przysługują pieniądze unijne na założenie firmy

O pieniądze na założenie firmy pochodzące ze specjalnych funduszy Unii Europejskiej mogą ubiegać się osoby fizyczne chcące założyć własną działalność gospodarczą. Warunkiem jest tu także osiągnięcie pełnoletności. Warto zaznaczyć, że pomoc w tym zakresie przysługuje również rolnikom, emerytom, a także pełnoletnim uczniom szkół średnich. Przewidziano w tym zakresie także specjalne ułatwienia m.in. dla osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, kobiet próbujących wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, młodych osób do 25 roku życia, osób po 45 roku życia, a także osób zamieszkujących tereny wiejskie.

O tego typu środki nie mogą starać się m.in. spółki kapitałowe.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

W ramach jakich programów UE można uzyskać pomoc finansową

Pomoc finansową przy zakładaniu działalności gospodarczej można uzyskać w ramach kilku programów unijnych, mających na celu promocję przedsiębiorczości oraz rozwój samozatrudnienia. Są to:

  • Programu Kapitał Ludzki - Działaniu 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia
  • Program Kapitał Ludzki – w Działaniu 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie.

Zobacz: Jaką firmę założyć? – najlepsze pomysły na własny biznes

Warunki jakie trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie

Poza wspomnianym powyżej warunkiem uzyskania pełnoletności, osoba starająca się o środki unijne na założenie firmy nie może przez okres 12 miesięcy, poprzedzających złożenie takiego wniosku, prowadzić własnej działalności gospodarczej. Poza tym konieczny jest przede wszystkim udział w odpowiednim szkoleniu, między innymi z zakresu przedsiębiorczości i marketingu. Żeby dostać się na tego typu kurs należy oczywiście najpierw znaleźć jego organizatora. W poszukiwaniach informacji o możliwości dofinansowania na założenie własnej działalności oraz stosownych szkoleniach powinniśmy zgłosić się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Urzędu Marszałkowskiego, regionalnej jednostki wdrażanie programów unijnych albo Punktu  Informacyjnego Funduszy Europejskich (w tych samych instytucjach powinniśmy zresztą w kolejnym etapie naszych starań złożyć wniosek o dofinansowanie).

Dla kogo dotacje unijne

O dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się zarówno osoby w wieku 30 lat, jak również po 30-tce.

Jednocześnie muszą przynależeć do jednej z poniższych kategorii:

  • bezrobotni,
  • bierni zawodowo,
  • imigranci,
  • reemigranci, czyli Polacy, którzy przebywali za granicą przez co najmniej 6 miesięcy bez przerwy,
  • odchodzący z rolnictwa i ich rodziny,
  • tzw. ubodzy pracujący – gdy zarobki danej osoby nie przekraczają płacy minimalnej,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • zatrudnieni na umowach krótkoterminowych.

Formy pomocy unijnej

Istnieją dwie formy unijnej pomocy przy zakładaniu działalności gospodarczej. Są to:

  • Mikropożyczka
  • Dotacja

Maksymalna wartość pożyczki na założenie działalności gospodarczej wynosi 20 krotność przeciętnego wynagrodzenia (obecnie ok. 99 tys. zł.)

Dotacja natomiast jest świadczeniem bezzwrotnym. W jej ramach można otrzymać nawet do 40 tysięcy złotych. Jest ona rzadziej spotykanym rodzajem dofinansowania unijnego niż mikropożyczka. Najczęściej dotyczy osób bezrobotnych, w tym zwłaszcza takich, które niedawno utraciły pracę.

Wniosek o dofinansowanie

Po pomyślnym ukończeniu szkolenia należy złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie w ramach dotacji albo pożyczki wraz z biznes planem oraz dokumentami, które potwierdzają, że zarejestrowaliśmy działalność gospodarczą. Wniosek taki powinien zawierać m.in.:

  • informację o tym jakiego rodzaju działalność chcemy prowadzić
  •  na jaką kwotę chcemy uzyskać pożyczkę albo dotację
  •  przybliżony plan wydatków.

Wszystkie złożone wnioski ocenia komisja powołana przez daną instytucję udzielającą dofinansowania, które decyduje także o tym, czy udzielić decyzji bądź pożyczki, czy też nie. Jeśli przychyli się do naszego wniosku, to kolejnym krokiem jest podpisanie umowy o udzieleniu dotacji albo pożyczki na rozwój przedsiębiorczości.

Wymóg ustanowienia zabezpieczenia

Warunkiem sine qua non otrzymania dofinansowania na otworzenie własnej działalności jest także ustanowienie zabezpieczenia, które ma stanowić gwarancję, że beneficjent pomocy finansowej spożytkuje ją zgodnie z umową i złożonym przez niego biznesplanem, a także, że nie zamknie swej działalności przed terminem określonym w umowie. Zabezpieczenie takie może przyjąć między innymi postać weksla in blanco, hipoteki, zastawu, poręczenia czy tez gwarancji bankowej.

Interesujesz się dotacjami unijnymi? Polecamy serwis e-firma

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...