Obowiązki podatkowe zakładających działalność gospodarczą

Marta Mizerska
rozwiń więcej
obowiązki podatkowe rozpoczynających działalność / ShutterStock
Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mają kilka możliwych form rozliczania podatków. Forma opodatkowania zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i jej skali. Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z poszczególnymi rodzajami opodatkowania?

Karta podatkowa

Najprostszym rozwiązaniem jest karta podatkowa, która nie wymaga od podatnika prowadzenia ksiąg podatkowych, składania zeznań czy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku.

Jest to forma zastrzeżona jedynie dla podmiotów określonych w art. 25 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także w załącznikach nr 3 i 4 do ustawy. Dotyczy to m. in. podatników prowadzących działalność usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami czy wyrobami tytoniowymi, czy świadczący usługi ślusarskie, grawerskie czy kowalskie. Stawki karty podatkowej zmieniają się co roku i zależą od rodzaju działalności, miejsca jej prowadzenia oraz liczby zatrudnionych pracowników. Zastosowanie tej formy rozliczania podatków wiąże się z ograniczeniami, takimi jak brak możliwości pomniejszania przychodów o koszty ich uzyskania czy o straty z działalności i wymaga złożenia wniosku na formularzu PIT-16.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jest to korzystne wyjście dla przedsiębiorców wymienionych w art. 12 (ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), których przychód wynosił nie więcej niż 150 tys. euro rocznie. Stawki w zależności od rodzaju działalności wynoszą od 3 do 20 proc.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

W tym przypadku, tak jak w przypadku karty podatkowej, nie jest konieczne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, ale stawiane są wymogi gromadzenia i przechowywania wykazu środków trwałych oraz wartości materialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia, odrębnie za każdy rok podatkowy oraz ewidencję przychodów. Podatnicy nie mogą jednak pomniejszać przychodu o koszty jego uzyskania. Aby rozliczyć się w ten sposób trzeba składać zeznanie roczne na formularzu PIT-28, a w ciągu roku obliczać i wpłacać na konto urzędu skarbowego ryczałt za każdy miesiąc lub kwartał.

Zasady ogólne

Podmioty, którym nie przysługują zryczałtowane formy zmuszone są stosować zasady ogólne lub podatek liniowy. W związku z tymi formami podatnicy mają obowiązek prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe, ewidencję środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wyposażenia, mogą natomiast pomniejszyć przychody o koszty ich uzyskania i korzystać z ulg podatkowych. Zaliczki na PIT należy wpłacać na konto urzędu skarbowego co miesiąc lub kwartał, a po zakończeniu roku, do 30 kwietnia - złożyć zeznanie roczne

Korektę PIT można złożyć drogą elektroniczną

VAT

Zakładający działalność gospodarczą mogą dokonać wyboru w zakresie rozliczania podatku VAT.

Mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego aż do chwili, gdy sprzedaż przekroczy 150 tys. zł w ciągu roku. Po przekroczeniu tego progu rozliczenie VAT jest obligatoryjne. Można także dobrowolnie zrezygnować z takiego zwolnienia, co należy zaznaczyć w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R. Przedsiębiorca rezygnujący może odliczać podatek naliczony przy zakupach. W przypadku obrotu konsumenckiego, gdy obrót w proporcji do okresu wykonywania czynności opodatkowanych w danym roku przekroczy limit 20 tys. zł, trzeba zainstalować kasę fiskalną. Konieczność instalacji zachodzi w ciągu dwóch miesięcy po miesiącu, w którym limit został przekroczony. Terminy składania deklaracji zależą od tego czy podatnik chce składać je kwartalnie ( do 25. dnia miesiąca następującego po danym kwartale) czy co miesiąc(do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa towaru lub została wykonana usługa)

Ulga na złe długi – korekta VAT

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...