Jak otworzyć przedstawicielstwo spółki na Białorusi?

Irina Nowochatko
rozwiń więcej
Aby otworzyć przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Białorusi przedsiębiorca musi uzyskać odpowiednie zezwolenie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Polscy inwestorzy coraz bardziej doceniają rynek białoruski. W ciągu ostatnich siedmiu lat w tym kraju zainwestowało ponad 400 polskich firm. Jedną z form zaistnienia na tym rynku jest otworzenie przedstawicielstwa spółki.

Białoruś co raz chętniej współpracuje z firmami zagranicznymi. W 2008 roku inwestycje zagraniczne w tym kraju wyniosły 6,5 mld dolarów, z których 21,7 mln dolarów napłynęło z Polski. Z kolei w pierwszej połowie tego roku polskie inwestycje na Białorusi wyniosły 10,9 mln USD.

Jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju, którą wybierają inwestorzy zagraniczni jest otwarcie przedstawicielstwa spółki.

Kancelaria prawna Własowa, Mikhel i Partnerzy podaje, że podstawowymi aktami, regulującymi utworzenie i działalność przedstawicielstw podmiotów zagranicznych są art. 51-1 Kodeksu cywilnego Republiki Białoruś (wprowadzony Ustawą Republiki Białoruś z dnia 03.05.2001 r. Nr 7-3) i Regulamin „O zasadach otwierania i działalności na terytorium Republiki Białoruś przedstawicielstw podmiotów zagranicznych”, zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów Republiki Białoruś - Nr 929 z dnia 22.07.1997 r., z późniejszymi zmianami.

Zobacz: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Białoruś otwiera się na inwestorów

Firma, która zdecyduje się na otwarcie działalności gospodarczej na Białorusi, zostanie zwolniona z podatku VAT i cła za sprowadzane urządzenia związane z realizacją inwestycji.
Inwestycjom na Białorusi sprzyja także to, że zostały zlikwidowane opłaty za wydanie pozwoleń na pracę dla specjalistów uczestniczących w projekcie inwestycyjnym. Ponadto osoby te już nie muszą płacić za wydanie pozwolenia na stały pobyt na Białorusi.

Jak załatwić formalności

Aby otworzyć przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Białorusi przedsiębiorca musi uzyskać odpowiednie zezwolenie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ).
W tym celu inwestor składa podanie o otwarcie przedstawicielstwa i przedstawia następujące dokumenty:

• Kopie dokumentów założycielskich spółki;
• Kopię potwierdzenia rejestracji firmy (wyciąg z rejestru handlowego, certyfikat o rejestracji firmy itd.);
• Upoważnienie na działalność dla szefa przedstawicielstwa;
• Wskazanie osoby, która będzie upoważniona do dokonywania czynności związanych z otwarciem przedstawicielstwa;
• Regulamin przedstawicielstwa;
• Oryginał dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty państwowej za otrzymanie zezwolenia na otwarcie przedstawicielstwa.

Ponadto przedsiębiorca zagraniczny powinien złożyć:

• Kopię decyzji uprawnionego organu kierowniczego firmy dotyczącej otwarcia przedstawicielstwa na Białorusi;
• Pismo gwarancyjne (kopia umowy najmu biura) wydane na Białorusi.

Wyżej wymienione dokumenty muszą być sporządzone w jednym z języków urzędowych Republiki Białoruś, którymi są język białoruski i rosyjski.
Dokumenty powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Tłumaczenie dokumentów może być również poświadczone przez Konsulat Republiki Białoruś.

W ciągu 10 dni od momentu wydania zezwolenia na otwarcie przedstawicielstwa inwestor zobowiązany jest do złożenia dokumentów w inspekcji Ministerstwa ds. Podatków w celu rejestracji podatkowej, a także zarejestrować się w Funduszu ochrony interesów ludności w oddziale rejonowym.

Zobacz: Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Ponadto przedstawicielstwo jest zobowiązane do rejestracji w odpowiednim oddziale Belgosstrachu, białoruskiego zakładu ubezpieczeniowego w celu ubezpieczenia się od nieszczęśliwych wypadków w pracy i chorób zawodowych.

Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od momentu wydania zezwolenia na otwarcie przedstawicielstwa spółki zagranicznej inwestor nie skorzysta z tego prawa, otrzymany dokument utraci moc prawną.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...