Jaki biznes dla kobiet?

Własny biznes dla kobiet / Fotolia
Kobiety zainteresowane założeniem własnej firmy mają możliwość sięgnięcia po franczyzę, która pozwala na skorzystanie ze sprawdzonych na rynku rozwiązań. Panie mogą też podjąć krok w stronę stworzenia własnego biznesu od przysłowiowego zera.

Biznes dla kobiet

Aż 58% Polek może pochwalić się średnim lub wyższym wykształceniem. Ilość absolwentek uczelni wyższych w naszym kraju znacznie przewyższa liczbę absolwentów. 75% studiujących kobiet chętnie podejmuje aktywność pozastudencką, dokształca się biorąc udział w kursach i szkoleniach. Doskonałe kwalifikacje to jednak za mało, aby przebić się przez mocną męską konkurencję. Dlatego zdecydowaną przewagę w zajmowaniu stanowisk kierowniczych i menedżerskich mają mężczyźni. Brak pewności siebie kobiet sprawia, że boją się one podejmowania ryzyka jakim jest rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest franczyza, która zmniejsza początkowe ryzyko otwierania własnej działalności gospodarczej.

Polecamy: Jak założyć firmę?

Franczyza pozwala na wejście na rynek z wiarygodną marką i sprawdzoną strategią działalności. Młode przedsiębiorstwo podpisuje umowę z franczyzodawcą i w zamian za procenty od zysków, otrzymuje możliwość prowadzenia działalności pod szyldem znanej i wiarygodnej firmy. Dodatkowo, spółka oferująca możliwość franczyzy udostępnia franczyzobiorcy prawa ochronne, całą niezbędną wiedzę na temat funkcjonowania firmy oraz koncepcje działalności. W ten sposób eliminujemy część problemów i utrudnień związanych z prowadzeniem własnego biznesu.

Badania wykazały, że kobiety większą uwagę zwracają na jakość stosunków międzyludzkich i dobrą atmosferę w miejscu pracy. Co więcej, Polki są jednymi z najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Europie. Dane zabrane przez fundację OŚKA wskazują, że aż 36% kobiet w Polsce prowadzi własną działalność gospodarczą w sektorze MSP. Tymczasem w Danii wskaźnik ten wynosi 21%, a w Irlandii i Szwecji po 25%.

-Tworząc sieć szkół językowych dla dzieci i młodzieży od razu wiedzieliśmy, że ofertę franczyzową powinniśmy kierować do kobiet. Doskonale sprawdzają się w prowadzeniu własnych placówek naszej marki w całym kraju – mówi pani Monika  Ferreira, Właścicielka i Dyrektor Zarządzająca Mała Lingua & Lingua Teens Space, sieci szkół języków obcych dla dzieci i młodzieży.

Inwestycja we franczyzę jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą pogodzić karierę z wyzwaniami rodzinnymi. Właścicielka biznesu sama decyduje o godzinach swojej pracy, może swobodne rozdzielać swój cenny czas pomiędzy obowiązki zawodowe i życie osobiste.

Polecamy: Etat i własna firma - wady i zalety

- Franczyza w żaden sposób nie ogranicza kreatywności przedsiębiorcy, bowiem lokalny sukces takiego biznesu zależy przede wszystkim od zaangażowania i pomysłowości franczyzobiorcy. Prowadzenie firmy na zasadzie franczyzy wymaga dużej samodzielności w zakresie szukania rozwiązań dla biznesu czy kreowania potrzeb klienta – wyjaśnia Monika Ferreira.

Zarządzanie własnym przedsiębiorstwem to z jednej strony olbrzymie wyzwanie, z drugiej zaś niezależność i satysfakcja płynąca z samodzielności. Podjęcie współpracy na zasadzie franczyzy z doświadczoną marką, obecną na rynku od lat z pewnością wyeliminuje potencjalne zagrożenia jakie czyhają na początkującą bizneswoman.

Autor: Agnieszka Dobosz

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...