Jak szybko przydzielany jest NIP?

Ile trzeba czekać na przydzielenie numeru NIP?
Planuję rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Ile czasu trwa przydzielenie zakładającemu firmę Numeru Identyfikacji Podatkowej?

Kto dokonuje wpisu do ewidencji gospodarczej?

Ewidencji osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, będących podatnikami dokonują właściwi naczelnicy urzędów skarbowych (art. 3, ust. z dn. 13 października 1995r. „o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników” (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 1681, z późn. zm.)).

Dokonują jej na wniosek zainteresowanych, poprzez indywidualne nadanie każdemu podmiotowi podlegającemu opodatkowaniu: numeru identyfikacji podatkowej (NIP) (art. 2, ww. ust.).

Zgodnie z art. 3.1a, ust. z 1995r. postępowanie w sprawie nadania NIP jest prowadzone na podstawie ust. z dn. 29 sierpnia 1997r. „o ordynacji podatkowej” (Dz.U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926). W związku z tym, zgodnie z literalnym brzmieniem art. 139 § 1. niniejszej ustawy (rozdz. 4, pt.: „Załatwianie spraw”) „Załatwienie sprawy wymagającej przeprowadzenia postępowania dowodowego powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, chyba że przepisy niniejszej ustawy stanowią inaczej”.

W praktyce oznacza to, że właściwy w danej sprawie naczelnik urzędu skarbowego ma na przeprowadzenie całego postępowania 30 dni, gdyż zgodnie z art. 114, ust. z dn. 23 kwietnia 1964r. „Kodeks cywilny” (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93, ze zm.), termin miesięczny należy rozumieć jako 30 dniowy. Jednak zawsze mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy uczyni to szybciej. Należy jednak pamiętać, że na podjęcie decyzji ma ustawowe 30 dni i że podjęcie decyzji w szybszym terminie zależy od jego „dobrej woli” i okoliczności.

Kiedy osoba fizyczna składa wniosek EDG-1?

Na koniec należy przypomnieć, że w przypadku osób fizycznych rozpoczynających działalność gospodarczą, wniosek EDG-1 „o wpis do ewidencji działalności gospodarczej” składany we właściwej dla tej osoby gminie /urzędzie miasta jest jednocześnie zgłoszeniem do urzędu skarbowego o nadanie NIP. Oznacza to, że osoba fizyczna, składająca wniosek EDG-1 nie wypełnia już dodatkowych formularzy, np. do Urzędu Skarbowego o nadanie NIP, ponieważ robi to za nią gmina/urząd miasta. Całą procedurę pośrednictwa regulują art. 44 i 45 ust. „o swobodzie działalności gospodarczej" (Dz. U. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), które to zobowiązują przedsiębiorcę podejmującego działalność wraz z wnioskiem o wpis do rejestru przedsiębiorców albo do ewidencji składać m.in. wniosek zawierający żądanie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (art. 44.2., ust. z dn. 2 lipca 2004r. „o swobodzie działalności gospodarczej”).

Zgodnie z art. 45.1 ust. z 2004r. o sdg, „wniosek o którym mowa w art. 44, organ prowadzący rejestr przedsiębiorców albo organ ewidencyjny przesyła za pośrednictwem systemu teleinformatycznego niezwłocznie po dokonaniu wpisu do właściwych organów urzędowych rejestrów wraz z odpisem postanowienia o dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców albo decyzją o wpisie do ewidencji”.

Natomiast, „ilekroć przepis szczególny nakazuje przedsiębiorcy złożenie dodatkowych dokumentów do wniosku, o którym mowa w art. 44, organ prowadzący rejestr przedsiębiorców lub organ ewidencyjny przesyła złożone przez przedsiębiorcę dokumenty wraz z wnioskiem” (art. 45.2).

„Na wniosek przedsiębiorcy upoważniony pracownik urzędu gminy poświadcza zgodność przedstawionych odpisów tych dokumentów lub sporządza taki odpis” (art. 45.3).

Źródło: eugo.gov.pl

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...