Jak będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Rejestracja spółki w ciągu 24 godzin ma usprawnić proces zakładania firmy.
Rejestracja spółki w ciągu 24 godzin ma na celu ułatwienie dotychczasowych wydłużonych proces zakładania firmy. Pojawia się jednak ryzyko nadużyć, ponieważ za pośrednictwem internetu będzie można zarejestrować spółkę z.o.o w KRS podając cudze dane osobowe. Jak wobec tego będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Rejestracja spółki z.o.o. w 24 godziny

Proponowana przez rząd e – rejestracja przewiduje, że oprócz standardowej procedury rejestracji spółki z.o.o. będzie możliwa również rejestracja internetowa. O wiele szybsza i łatwiejsza – cały proces ma zamknąć się w 24 godzinach. Jedynym warunkiem elektronicznej rejestracji ma być zawarcie przez spółkę umowy na urzędowym formularzu. Lista wspólników również ma być sporządzona według specjalnego formularza. Dodatkowym wymogiem jest tu obowiązek gotówkowej wpłaty kapitału zakładowego. Do podpisania formularza wystarczy zwykły podpis elektroniczny (taki którego używa się do podpisania np. E-maila). Jeśli zdecydujemy się na e – rejestrację wyeliminujemy fazę spółki z.o.o. w organizacji.

Jak w założeniu powinna wyglądać e – rejestracja?

Projekt elektronicznej rejestracji ma służyć przedsiębiorcom do skrócenia czasu oczekiwania na rejestrację spółki. Jeśli dwóch wspólników będzie chciało zarejestrować spółkę z.o.o., a nie będzie im zależało na modyfikacji standardów kodeksowych, to z pewnością e – rejestracja okaże się dla nich ułatwieniem. Decydując się na kapitał zakładowy 5000 zł będą musieli wnieść tę kwotę w gotówce i zarejestrować swoją spółkę w ciągu 24 godzin. bez udziału notariusza.

Sąd rejestrowy będzie mógł ich wezwać do usunięcia ewentualnych braków. Jeśli tego nie zrobi spółka zostanie zarejestrowana w ciągu doby od daty wpływu wniosku do sądu. Od tego czasu wspólnicy będą mogli wnieść wkłady, a zarząd potwierdzić ten fakt sądowi i dostarczyć wzory podpisów.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.?

Dlaczego e – rejestracja może być niebezpieczna?

Istnieje ryzyko, że z wykorzystaniem nowoczesnego trybu rejestracji spółka zostanie zarejestrowana na dane nie należące do rejestrującego. Zwykły podpis elektroniczny może składać się z wpisanego imienia i nazwiska, które przesyłane będą wraz z danymi identyfikacyjnymi danej sesji. Nie ułatwi to identyfikacji ponieważ nadawca zawsze może skorzystać z komputera publicznego. Nikt też nie wie czy sąd rejestrowy będzie w stanie w ciągu 24 godzin przeanalizować „ukryte” dane dołączone do formularza. Mogą więc powstać spółki, które będą zarejestrowane na niczego nieświadome podmioty. Faktem jest, że za takie oszustwa będą groziły konsekwencje prawne, jednak identyfikacja nieuczciwych wspólników może okazać się bardzo utrudniona.

Dodatkowym zagrożeniem jest fakt, że w e-rejestracji brakuje wyróżnika „spółka w organizacji”. Taki twór, wyglądający z zewnątrz na pełnoprawnego uczestnika obrotu może nie mieć pokrytego kapitału zakładowego. Takie ryzyko ma znikać po siedmiu dniach od rejestracji, kiedy to upływa termin wniesienia wkładów i złożenia oświadczeń zarządu. W rzeczywistości, te fikcyjnie stworzone spółki, mogłyby działać aż do rozwiązania ich decyzją sądu. Przez ten czas swobodnie zaciągając zobowiązania.

Jak uniknąć zagrożeń?

Poprzez wprowadzenie obowiązku zawierania umowy spółki przed notariuszem. Ten za pośrednictwem swojego e – certyfikatu mógłby przesyłać dokumenty do sądu rejestrowego. Wtedy tożsamość wspólników byłaby zweryfikowana. Kolejnym atutem takiej modyfikacji jest fakt, że poprzez przeniesienie części obowiązków weryfikacyjnych na notariusza, spółka mogłaby być zarejestrowana nawet w ciągu godziny. Ustawa o e- rejestracji ma wejść w życie w 2012, czyli już po wprowadzeniu dowodów osobistych chipem. Weryfikacja tożsamości za ich pomocą również wydaję się być słusznym postulatem.

Polecamy: Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej?

Opracowała: Katarzyna Gara

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...