Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka komandytowa

Kancelaria Kornat
Kancelaria prawna
rozwiń więcej
Rafał Kornat
Adwokat kościelny
rozwiń więcej
Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej. / inforCMS
Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Zastanów się nad wyborem formy prawnej działalności. Sprawdź jak funkcjonuje spółka komandytowa.

Przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej zawarte są w ustawie z dnia 15 września 2000 r – kodeks spółek handlowych ( DzU nr 94, poz. 1037 ze zm). Zgodnie z artykułem 102 k.s.h. spółką komandytową jest spółka osobowa mająca za cel prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki, co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia – komplementariusz, a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika – komandytariusza - jest ograniczona. Odpowiada on za zobowiązania tylko do określonej w umowie kwoty tzw. sumy komandytowej, wolny jest natomiast od odpowiedzialności w zakresie wniesionego wkładu.

Firma

Firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa”. Możliwe jest używanie w obrocie skrótu „sp.k.”. W sytuacji, w której komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy – nazwy tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”.

Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną. Nazwisko komandytariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. W przypadku zamieszczenia nazwiska lub firmy - nazwy komandytariusza w firmie spółki, komandytariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz. 

Umowa spółki

Spółka komandytowa jest spółką osobową posiadającą osobowość prawną – może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, a także pozywać i być pozywanym. W myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz U nr 281, poz. 2777 ze zm.) jest zapisane – przedsiębiorcą jest jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa nadaje osobowość prawną. Spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Umowa spółki powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

Polecamy: Jak zaprojektować i wydrukować baner dla małej firmy

Umowa spółki komandytowej powinna zawierać:
• firmę i siedzibę spółki,
• przedmiot działalności spółki,
• czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
• oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,
• oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (sumę komandytową).

Jakiekolwiek zmiany powyższych danych wspólnicy mają obowiązek zgłosić sądowi rejestrowemu.

Reprezentacja

Spółkę komandytową reprezentuje komplementariusz, można ustanowić pełnomocników lub prokurentów. Na podstawie art. 117 k.s.h. spółkę reprezentuje komplementariusz, który na mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie został pozbawiony prawa jej reprezentowania. Sposób reprezentacji można dogodnie ukształtować w umowie spółki.

Reprezentacja przez komplementariusza może odbywać się jednoosobowo lub przez prokurenta z każdym z komplementariuszy. Należy zaznaczyć, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. W spółkach osobowych, podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy, a osiągane przez nich dochody są opodatkowane osobno u każdego wspólnika.

Każdy wspólnik jako osoba fizyczna jest zobowiązany do sporządzenia deklaracji PIT roczny, wskazując w niej podatek dochodowy, który jest obowiązany zapłacić za dany rok kalendarzowy.

Również w spółce komandytowej komplementariuszem może być także osoba prawna , wówczas dla podatku dochodowego składa za cały rok podatkowy deklarację CIT 8.

Rozwiązanie spółki

Przy rozwiązaniu spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rozwiązania spójki jawnej. Powody rozwiązania spółki to:
- przyczyny przewidziane w umowie spółki
- jednomyślna uchwała wszystkich wspólników
- ogłoszenie upadłości spółki
- śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości
- wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika
- prawomocne orzeczenie sądu

Należy podkreślić, iż śmierć komandytariusza nie stanowi przyczyny rozwiązania spółki. Ogłoszenie przez komandytariusza upadłości czy wypowiedzenie przez niego lub jego wierzyciela umowy spółki nie ma wpływu na trwałość spółki, jeśli umowa spółki tak stanowi i pozostali wspólnicy nie sprzeciwiają się temu.

Jednak należy pamiętać, że dla dalszego trwania spółki komandytowej warunkiem niezbędnym jest by pozostawał w niej przynajmniej jeden komplementariusz i co najmniej jeden komandytariusz.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych 

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...