Zakładam firmę - inkubatory przedsiębiorczości

Damian Strzelczyk
rozwiń więcej
inforCMS
Moment, w którym zdecydujesz się na otworzenie własnej firmy, z pewnością będzie chwilą dość przełomową w twoim życiu. Masz pomysł na swój biznes, posiadasz nieduży kapitał potrzebny, aby działalność rozpocząć, masz ogromne chęci i zapał do pracy – ale co dalej?

Żyjesz w kraju, w którym przedsiębiorczość jest na niezwykle wysokim poziomie.  Bardzo często przejawia się ona poprzez umiejętność współpracy z urzędami w taki sposób, aby w jak najmniej kosztowny i problematyczny sposób tą firmę otworzyć i prowadzić. Chociaż w ostatnich latach rząd przeprowadza reformy mające na celu zwiększenie swobody gospodarczej to jednak polski przedsiębiorca wciąż czuje się bardzo ograniczony z powodu otoczenia prawnego dla swojej firmy.

Kiedy jesteś zdecydowany na otworzenie swojej pierwszej firmy to pewnie z marszu wyszukasz w internecie hasło „jak otworzyć własny biznes” i następnie udasz się do urzędu w celu złożenia wniosku.  Czeka już na ciebie między innymi Urząd Skarbowy, ZUS, GUS, bank... Obowiązkowe comiesięczne składki na ubezpieczenie społeczne, wypełnianie deklaracji dla Urzędu Skarbowego - wszystko to czeka na Ciebie jako początkującego przedsiębiorcę.

Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

Czy to wszystko musi być tak trudne?  Całe szczęście, że w naszym kraju istnieją miejsca gdzie można w sposób zwyczajnie bardziej ludzki prowadzić własną firmę. Kiedy masz pomysł na biznes, zamiast rejestrować działalność w urzędzie, możesz udać się do Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.  - „Inkubator jest miejscem gdzie swój biznes można założyć dużo łatwiej, szybciej i taniej niż w tradycyjny sposób. Wszystkie formalności sprowadzają się do wypełnienia formularza na stronie internetowej oraz podpisania umowy, do której wystarczy dowód osobisty. Osoba, która chce uruchomić własną firmę nie musi udawać się do jakiegokolwiek urzędu. Zapewniamy prowadzenie księgowości, udzielamy porad prawnych , oferujemy dostęp do powierzchni biurowej -  dajemy naszym firmom bardzo korzystne warunki do rozwoju i wzrostu. Osoba, która zdecyduje się na otworzenie własnego biznesu w ramach AIP otrzymuje również możliwość poznania wielu młodych, przedsiębiorczych osób, które prowadzą u nas własne firmy. Jesteśmy największym AIP w Polsce, obecnie w naszym Inkubatorze działa 140 aktywnych przedsiębiorców” - mówi Tomasz Jabłoński, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy Szkole Głównej Handlowej.

Inkubator wydaje się najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla osób, które chcą przetestować swój pomysł na biznes. Z pomocy AIP można korzystać maksymalnie przez okres dwóch lat. Co jednak w sytuacji, gdy nasza firma rośnie, produkt okazuje się hitem rynkowym, a my znajdujemy inwestora i chcemy prężnie się rozwijać - czy w takiej sytuacji jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na siebie?

 Zobacz: Startup - jak zacząć?

Niedawno w Warszawie otworzył się pierwszy AIP Business Link - jest to najnowocześniejsze centrum wspierania przedsiębiorczości  - pierwsze tego typu w Polsce.

- AIP Business Link jest urzeczywistnieniem naszej sześcioletniej pracy. Naszym marzeniem było stworzenie najnowocześniejszego na świecie centrum dla start- upów - mówi Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej. Organizacji, która od lat wspiera rozwój przedsiębiorczości w Polsce poprzez sieć Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz program AIP Seed Capital. -To nie tylko nowoczesna infrastruktura biurowa, ale przede wszystkim dostęp do technologii umożliwiających pełną wirtualizację prowadzenia firmy oraz dostęp do unikalnych systemów edukacyjnych i społecznościowych dla przedsiębiorców. A to wszystko po to abyśmy mogli postawić kolejny krok na drodze do Polski Przedsiębiorczej i spełnić nasze następne marzenie - stworzyć 3 polskie firmy na skalę skype'a  do 2020 roku. - wyjaśnia Dariusz Żuk.

Z kolei Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Polski Przedsiębiorczej podkreśla, że: pomysł na stworzenie AIP Business Link powstał na bazie wieloletnich doświadczeń organizacji obejmujących współpracę z ponad 5 tys. start-upów oraz z obserwacji ich potrzeb. Jest więc odpowiedzią na te potrzeby. Dlatego łączy w sobie kilka kluczowych elementów - niezbędnych i ułatwiających prowadzenie własnego biznesu.

Te elementy to nie tylko dostęp do bardzo nowoczesnej przestrzeni biurowej, ale także obsługa finansowa i prawna, dostęp do edukacji i wsparcia eksperckiego, a także możliwość
uczestniczenia w społeczności innowacyjnych start-upów.

Polska Przedsiębiorcza 19 grudnia 2011 r. otworzyła pierwszą na świecie ambasadę dla start-upów. Jej zadaniem będzie pomoc start-upom z Polski w rozwijaniu działalności w Chinach. Otwarcie pierwszej ambasady odbyło się w obecności Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Dzięki współpracy nawiązanej z Chinami polskie start-upy będą miały możliwość prowadzenia swojej firmy z tego kraju. Otrzymają dostęp do pakietu usług umożliwiających elektroniczne zarządzanie firmą, a także dostęp do biur w dwóch lokalizacjach na terenie Chin, w Szanghaju i Chengdu.

Zobacz: Gospodarowanie odpadami - obowiązki przedsiębiorców

Polish Startup Embassy to szansa na podbicie chińskiego rynku przez polskie firmy. Jako pierwsze o Chin wyjadą 3 najlepsze firmy z branży high-tech, w które zainwestował wcześniej AIP Seed Capital. Jedną z nich jest  firma Kerris Mobile - zajmująca się m. in. brokeringiem usług lokalizacyjnych. Kerris rozpoczynał swoją działalność od prowadzenia w ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębioczości przy SGH firmy Kerris Identify, która zajmuje się kompleksową kreacją wizerunku w internecie.

Ze względu na nowe rozwiązania światowe, które proponują start-upy z Polski mogą one wzbudzić duże zainteresowanie w Chinach, co daje szansę na szybkie wprowadzenie swoich produktów i usług na chiński rynek. Podobne nadzieje żywią przedstawiciele firm. -Liczymy na możliwość rozwijania naszych aplikacji jak również tworzonych przez nas technologii mobilnych. Chcemy się skupić szczególnie na rynku smartfonów - mówi Andrzej Grużdź z firmy Kerris Mobile.

Jeśli masz pomysł na biznes i chciałbyś spróbować swoich sił w prowadzeniu własnej firmy to nie ma na to innego sposobu niż po prostu działanie. Jeszcze żaden biznes nie odniósł sukcesu w fazie gdy znajdował się jako marzenie życia w głowie potencjalnego przedsiębiorcy. Biznes to działanie i czyny, próby odniesienia sukcesu i wiele porażek - jednak najważniejsze w tym wszystkim jest postawienie pierwszego kroku. Bo co stoi ci na przeszkodzie abyś za rok miał ambasadę swojej firmy w Szanghaju?

Zobacz: Ułatwienia dla przedsiębiorców - czwarta ustawa deregulacyjna

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...