Firma za fundusze unijne

Pieniądze z UE na założenie firmy
Założenie firmy wymaga pozyskania finansów na start. Fundusze unijne na zakładanie własnej działalności gospodarczej były tematem konferencji prasowej "Inwestujemy w młodych!" z udziałem Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego oraz Władysława Kosiniak-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej, która odbyła się 15 maja 2013 r. w siedzibie MRR.

Podczas konferencji przedstawiono informacje o tym, jak Fundusze Europejskie wspierają osoby młode i ile środków mogą oni otrzymać na założenie własnej firmy.

W spotkaniu wzięli również udział młodzi przedsiębiorcy, którzy skorzystali z unijnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

- Polska bardzo dobrze wykorzystuje fundusze unijne - powiedziała minister Bieńkowska otwierając konferencję. - Dlatego postanowiliśmy przeznaczyć dodatkowe 500 mln zł na walkę z bezrobociem i wsparcie młodych osób na rynku pracy.

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Pieniądze z Unii na własną działalność gospodarczą

120 mln euro pozwoli na wsparcie ok. 83 tys. osób młodych. Fundusze unijne będą przeznaczone m.in. na aktywizację zawodową, w tym na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Celem zmian jest przeciwdziałanie bezrobociu wśród osób młodych i podnoszenie poziomu ich aktywności zawodowej.

140 mln euro będzie przeznaczone na instrumenty i usługi oferowane przez powiatowe urzędy pracy poprawiające zdolność do zatrudnienia i podnoszące poziom aktywności zawodowej osób bezrobotnych. Co najmniej 70 mln euro z tej puli zostanie przeznaczona na aktywizację osób młodych, które będą mogły skorzystać ze szkoleń zawodowych, staży, przygotowania zawodowego, jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, oraz konsultacji i doradztwa związanego z jej prowadzeniem.

Ponadto 50 mln euro będzie dostępnych na dotacje i pożyczki na założenie własnej firmy dla osób poniżej 30 roku życia.

- Co piąta osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy, jest poniżej 30. roku życia -przypomniał minister Kosiniak-Kamysz. - Dlatego te 500 mln jest tak potrzebne. Kryzys w połączeniu z wchodzeniem na rynek pracy ostatnich roczników wyżu demograficznego znacząco pogorszył szanse młodych ludzi na dobry start na rynku pracy. Spowolnienie gospodarcze najmocniej uderza w młodych szukających pracy. To najmłodsi stażem pracownicy częściej tracą pracę w czasie redukcji zatrudnienia. Powodem jest mniejsze doświadczenie i słabsza ochrona przed zwolnieniami. Dotyczy to nie tylko Polski. Sytuacja młodych jest trudna w całej Europie. Bezrobocie wśród osób młodych w Unii Europejskiej jest najwyższe od dwóch dekad.

Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG

Do końca 2012 r. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wsparcie uzyskało blisko 2,1 mln osób młodych (tj. w wieku 15-24 lata), co stanowi ok. 35 proc. ogółu uczestników projektów Programu Kapitał Ludzki. W różnego rodzaju szkoleniach, stażach udział wzięło 840 tys. osób, w tym blisko 334 tys. osób w wieku 15-24 lata. Dzięki środkom Programu Kapitał Ludzki 149 tys. osób założyło własne firmy, z czego blisko 27 tys. dotacji otrzymały osoby młode. 34,5 tys. studentów ukończyło staże lub praktyki zawodowe a 62,5 tys. studiuje na kierunkach zamawianych w obszarze nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych.

Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, jak uzyskać wsparcie finansowe, od właścicieli dwóch firm, założonych dzięki uczestnictwie w projekcie POKL "Warszawa stolicą aktywnego biznesu". Agnieszka Lipińska, kierująca firmą Madame Googoo, zajmującą się szyciem i projektowaniem nosidełek dla dzieci oraz Tomasz Klimczak, właściciel KMT Projekty Konstrukcji, przedsiębiorstwa projektującego konstrukcje budowlane, opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z rozpoczynaniem działalności gospodarczej.

Zobacz: Czwarta ustawa deregulacyjna

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...