Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie biznesu
Ponad 21 tysięcy złotych na założenie biznesu może dostać z urzędu pracy osoba, która straciła zatrudnienie i zarejestrowała się jako bezrobotna. Jakie warunki należy spełnić, żeby liczyć na pieniądze z urzędu pracy?

Status osoby bezrobotnej

Aby otrzymać dotację z urzędu pracy należy posiadać status osoby bezrobotnej. Co więcej bezrobotny starając się o dofinansowanie na start własnej działalności nie może odmówić propozycji zatrudnienia lub skorzystania z innej formy aktywizacji oraz nie może korzystać z innych środków publicznych do podjęcia działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku w urzędzie pracy. Wnioskodawca nie może również prowadzić działalności gospodarczej w ciągu roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku do urzędu pracy.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Wysokość dofinansowania z urzędu pracy

Kwota dotacji z urzędu pracy może maksymalnie wynosić sześciokrotność średniej płacy minimalnej w ostatnim kwartale. Średnia płaca minimalna w ostatnim kwartale ogłaszana jest przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Na chwilę obecną wysokość dofinansowania z urzędu pracy wynosi 21.061,32 zł. Nie oznacza to jednak, że dofinansowanie zostanie przyznane zawsze w takiej wielkości. Każdy z urzędów pracy może bowiem we własnym zakresie obniżyć wskazaną dotację.

Na jaką działalność przysługuje dofinansowanie?

Nie każdy pomysł na biznes spotka się z aprobatą w postaci dofinansowania z urzędu pracy. Urzędy pracy preferują bowiem dotowanie takich branż jak branża budowlana, usługowa lub handlowa prowadzona w sposób ciągły, np. sklep. Nie można za to ubiegać się o dofinansowanie na działalność polegającą na akwizycji czy handlu obwoźnym.

Pieniądze mogą zostać przyznane na zakup m.in. urządzeń, maszyn, systemów operacyjnych, surowców, na reklamę, koszty pomocy prawnej, materiałów remontowych oraz na zakup domeny internetowej.

Dofinansowanie nie może być przeznaczone na zakup samochodu.

Przedsiębiorca, który wykorzysta dofinansowanie niezgodnie z jego przeznaczeniem określonym w umowie, będzie musiał zwrócić przyznane mu środki. Zwrot dofinansowanie ma miejsce również wtedy, gdy działalność zostanie zaprzestana w ciągu roku od chwili rozpoczęcia jej prowadzenia.

Zobacz: Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

Czytaj więcej na Wieszjak.pl: https://mojafirma.infor.pl/zakladam-firme/finanse-na-start#ixzz2Cr0tUvMC

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy na start własnego biznesu?

Jak było już wspomniane wcześniej ubiegający się o dotacje musi posiadać status bezrobotnego. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o dotację. Wniosek ten musi charakteryzować przyszłą działalność, uwzględniać warunki rynku oraz konkurencję. Wniosek jest swego rodzaju biznesplanem działalności. Należy wykazać takie informacje jak produkt, jego ilość, klienci i sposoby ich zdobywania.

Kolejny krok to złożenie dokumentów w urzędzie pracy. Urzędy pracy wyznaczają terminy na składanie wniosków i tylko w tych terminach jest to możliwe. Wnioski składa się na obowiązującym formularzu. Wzory formularzy są dostępne w urzędach pracy oraz na ich stronach internetowych.

We wniosku należy przedstawić zabezpieczenie spłaty dotacji. Zabezpieczeniem takim będzie poręczenie majątkowe, weksel z poręczeniem wekslowym, gwarancja bankowa, blokada rachunku bankowego, akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji albo inne. Wybór zabezpieczenia należy do urzędu pracy. Przy zabezpieczeniu wymagana jest zgoda małżonka.

Podpisanie umowy o dotację odbywa się po pozytywnej ocenie wniosku przez komisję urzędu pracy oraz jej zaakceptowanie przez dyrektora urzędu. Po podpisaniu umowy pieniądze są przelewane na konto.

Zobacz serwis: Zakładam firmę

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...