Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Małgorzata Kryda
rozwiń więcej
zastaw, dłużnik, ochrona wierzyciela
Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym na rzeczach ruchomych lub zbywalnych prawach majątkowych w celu zabezpieczenia wierzytelności. Zabezpieczenie takie jest dla wierzyciela o tyle korzystne, że może on domagać się zaspokojenia z przedmiotu zastawu bez względu na to, kto jest jego właścicielem.

Przedmiot zastawu

Wraz z ustanowieniem zastawu powstaje więź łącząca go z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Jeśli więc wierzytelność zostanie zaspokojona, zastaw upada. Najważniejszym uprawnieniem wierzyciela (zastawnika), jest możliwość dochodzenia swojego roszczenia od każdej osoby, która stała się właścicielem przedmiotu zastawu.

Pan Jan zastawił swój samochód, a następnie sprzedał go panu Andrzejowi. W przypadku, gdy pan Jan nie spłaca swojego długu, wierzyciel w trybie egzekucji sądowej doprowadzić do sprzedaży samochodu, mimo, że należy on już do pana Andrzeja, i zaspokoić dług z uzyskanej kwoty.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Przedmiotem zastawu mogą stać się rzeczy ruchome (np. biżuteria, dzieło sztuki) oraz zbywalne prawa majątkowe (np. wierzytelności, prawa na papierach wartościowych, niektóre prawa na dobrach niematerialnych). Nie jest natomiast dopuszczalne obciążenie zastawem praw mogących być przedmiotem hipoteki (np. nieruchomości), wierzytelności, na których ustanowiono hipotekę oraz statków morskich i statków w budowie, które mogą być przedmiotem hipoteki morskiej (art. 7 ust. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów).

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności

Umowa zastawnicza

Aby ustanowić zastaw rejestrowy, niezbędne jest zawarcie umowy o ustanowienie zastawu, czyli umowy zastawniczej. Stronami takiej umowy będzie osoba uprawniona do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawca), na przykład właściciel rzeczy, oraz wierzyciel (zastawnik). Zastaw powstaje dopiero z chwilą wpisu do rejestru zastawów (art. 2 ust. o rejestrze zastawów i zastawie rejestrowym). Rejestr zastawów prowadzi rejonowy sąd gospodarczy właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby zastawcy (dłużnika). Do wniosku o dokonanie wpisu należy dołączyć umowę zastawniczą.

Zobacz wzór umowy!

W przeciwieństwie do zastawu zwykłego, dla skuteczności ustanowienia zastawu rejestrowego, nie jest konieczne fizyczne wydanie rzeczy.

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Treść umowy

Umowa o ustanowienie zastawu powinna zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. W jej treści powinny znaleźć się co najmniej takie elementy jak:

  • data zawarcia umowy
  • imię i nazwisko (a w przypadku osoby prawnej - nazwę) oraz miejsce zamieszkania (lub siedzibę osoby prawnej) i adres zastawnika, zastawcy oraz dłużnika, jeżeli nie jest on zastawcą;
  • przedmiot zastawu
  • wierzytelność zabezpieczoną zastawem – przez oznaczenie stosunku prawnego, z którego ta wierzytelność wynika lub może wynikać (np. umowa pożyczki, którą zabezpiecza zastaw)

Przedmiot zastawu powinien zostać opisany zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie szczegółowej organizacji i sposobu prowadzenia rejestru zastawów i znajdującym się w nim „Katalogiem sposobu opisu przedmiotów zastawu”.

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Poza wymienionymi kwestiami, w umowie zastawniczej strony mogą określić na przykład sposób zaspokojenia zastawnika, albo nałożyć na zastawcę obowiązek niezbywania przedmiotu zastawu.

Pan Jan w umowie ze swoim wierzycielem zobowiązał się, że dopóki nie spłaci swojego długu, nie sprzeda zastawionego przez siebie samochodu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...