Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności

Monika Pązik
rozwiń więcej
Przewłaszczenie, zabezpieczenie wierzytelności / Fot. Fotolia
Umowa przewłaszczenia stanowi rodzaj zabezpieczenia spłaty wierzytelności i nie jest ona uregulowana bezpośrednio w przepisach prawa, stąd jej forma jest co do zasady dowolna. Przewłaszczenia można dokonać na rzeczach ruchomych oraz papierach wartościowych, ale czy może dotyczyć również nieruchomości?

Umowa przewłaszczenia stanowi formę zabezpieczenia roszczeń przysługujących wierzycielowi w przypadku niewypłacalności dłużnika. Wskazana umowa należy do tzw. umów nienazwanych co oznacza, że jej struktura zależy wyłącznie od decyzji stron w tym zakresie. Przewłaszczenie jest najczęściej stosowane przez banki w celu zabezpieczenia ich wierzytelności. Co do zasady umowa przewłaszczenia nie została uregulowana bezpośrednio w przepisach prawa, jednakże w takiej sytuacji można powoływać się na regulacje zawarte w prawie bankowym. Zgodnie z art. 101 tej ustawy można dokonać czasowego przeniesienia wierzytelności na bank bądź osobę trzecią celem zabezpieczenia roszczeń wierzyciela do czasu spłaty zadłużenia wraz z odsetkami i prowizją. Dotyczy to również prawa własności rzeczy ruchomych i papierów wartościowych. Oznacza to, że zabezpieczenie będzie mogło dotyczyć każdej rzeczy ruchomej a jej wartość  będzie zbliżona do wysokości zabezpieczonej wierzytelności.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie ma charakter czasowy, wobec czego wraz ze spłatą zadłużenia, należnymi odsetkami i prowizją, dłużnikowi będzie przysługiwało roszczenie o wydanie przewłaszczonej rzeczy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Postanowienia umowne

W związku ze skromnym zakresem regulacji prawnych odnoszących się do przewłaszczenia, strony mają większą swobodę w zakresie kształtowania stosunku umownego. W takiej sytuacji strony mogą lepiej dopasować treść do okoliczności sprawy. Należy jednak pamiętać, że główną funkcją umowy jest przeniesienie powiernicze, w związku z czym wierzyciel (bank, osoba trzecia) nie może swobodnie rozporządzać rzeczą, w szczególności zbywać jej. Umowa przewłaszczenia powinna co do zasady zawierać:

  1. określenie rodzaju wierzytelności,
  2. opis przedmiotu zabezpieczenia, podlegającego przewłaszczeniu na wierzyciela,
  3. warunek, którego ziszczenie spowoduje, że własność zabezpieczonego mienia wróci do dłużnika,
  4. dodatkowo w umowie można zastrzec prawa i obowiązki stron w odniesieniu do przedmiotu przewłaszczenia.

Umowa przewłaszczenia nieruchomości

Zgodnie z obowiązującymi skromnymi regulacjami przedmiotem przewłaszczenia mogą być rzeczy ruchome oraz papiery wartościowe. Czy można jednak zawrzeć umowę przewłaszczenia nieruchomości? Z istoty przewłaszczenia wynika, że musi zostać spełniony warunek, aby umowa doszła do skutku, a w odniesieniu do nieruchomości zastrzeżenie warunku bądź terminu jest niemożliwe. W takiej sytuacji należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 157 k.c. nie można przenieść własności nieruchomości pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. W takim przypadku umowa będzie nieważna. Jeżeli jednak umowa taka została zawarta wymagane jest dodatkowe porozumienie stron, które będzie obejmowało bezwarunkową zgodę na przeniesienie własności (w tym wypadku przewłaszczenie). Można zatem uznać, że pomimo istniejących rozbieżności w regulacjach prawnych możliwe będzie przewłaszczenie nieruchomości.

Forma umowy przewłaszczenia

Skoro umowa przewłaszczenia należy do grupy umów nienazwanych, czyli takich, które pozwalają na swobodę kształtowania stosunku umownego – forma umowy może być dowolnie konstruowana przez strony. Dowolność w zakresie przewłaszczenia będzie miała zastosowania w odniesieniu do ruchomości i papierów wartościowych. Natomiast w przypadku nieruchomości ustawodawca stawia wymóg formy aktu notarialnego - zgodnie z art. 158 k.c. Niezachowanie tej formy będzie powodowało nieważność umowy przewłaszczenia. Ze względu na czasowy charakter umowy, do momentu wypełnienia obowiązków przez dłużnika nie dokonuje się zmian wpisów w ewidencji oraz rejestrach, w których zarejestrowany jest przedmiot przewłaszczenia. Możliwe jest jednak dopisanie przyjmującego mienie jako właściciela, jeżeli okres trwania zabezpieczenia roszczenia jest znaczny.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...