Niewykonanie zobowiązania – sprawdź czy zastrzegłeś w umowie karę umowną!

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
rozwiń więcej
Kara umowna ułatwia sprawę dłużnikowi.
W obrocie gospodarczym przedsiębiorcy zawierają między sobą umowy, na mocy których jeden podmiot zobowiązuje się do wykonania określonej czynności, drugi zaś do zapłaty określonej sumy pieniężnej. Istnieją jednak sytuacje, gdy dłużnik zobowiązania nie wykonuje lub wykonuje je nienależycie. W takiej sytuacji wierzyciel może podjąć kroki, które będą zmierzać do niwelowania strat jakie poniósł przez niewykonanie zobowiązania.

Dłużnik jest obowiązany do naprawienia szkody. O tym w jaki sposób ma ją naprawić mówią przepisy prawa oraz treść umowy zobowiązaniowej. W celu ochrony wierzyciela możliwe jest między innymi zastrzeżenie w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniężnej. Jest to tzw. kara umowna.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego zastrzeżenie kary umownej nie zwalnia dłużnika z obowiązku jej zapłaty jeżeli wykaże on, że wierzyciel nie poniósł szkody. Tak więc fakt szkody wierzyciela nie jest stanem najważniejszym. 

Przeczytaj także: Jakie należności może pokryć zabezpieczenie należytego wykonania umowy

Kara umowna ułatwia sprawę dłużnikowi. Aby jednak zapobiec nagminnym sytuacjom, w których dłużnik zamiast wykonywać zobowiązanie płaci określoną kwotę, wprowadzono przepis, który nie pozwala na zwolnienie się od wykonania zobowiązania przez zapłatę kary umownej. Możliwość taka istnieje tylko jeżeli wierzyciel wyrazi na to zgodę.

Przedsiębiorca miał wytworzyć sto sztuk danego towaru, a następnie zobowiązania nie wykonał. Jeżeli więc w umowie zostało zastrzeżone, że w przypadku niewykonania zobowiązania ma on zapłacić 50 tys. zł kary umownej, będzie on wolny od odpowiedzialności po zapłaceniu tej kwoty.

Warto także pamiętać, że w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Z drugiej zaś strony żądanie odszkodowania przekraczającego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony inaczej postanowiły.
Jeżeli zaistniałaby sytuacja, w której zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, dłużnik może wówczas żądać aby kara umowna została zmniejszona. To samo dotyczy wypadku, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana.

Polecamy serwis Umowy w firmie

Ostatnią ważną kwestią przy zagadnieniu kary umownej jest kwestia stosowania przepisów o karze umownej. Istnieje więc możliwość, aby w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego dłużnik, nawet jeżeli w umowie kary nie zastrzeżono, mógł ją wierzycielowi zapłacić. W takiej sytuacji stosuje się przepisy o karze umownej.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...