Dlaczego warto żądać pokwitowania?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Kodeks cywilny stanowi, że w sytuacji gdy wierzyciel odmawia pokwitowania, jak również w sytuacji gdy wierzyciel odmawia zwrotu dokumentu lub uczynienia na nim odpowiedniej wzmianki, dłużnik może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia albo złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego.
Jeżeli będąc dłużnikiem spełniasz świadczenie, do którego zobowiązałeś się wcześniej w umowie – żądaj pokwitowania. Z wystawieniem pokwitowanie, prawo wiąże istnienie także innych faktów, co pozwala uniknąć wielu niekorzystnych konsekwencji.

Kiedy i jak dłużnik może żądać pokwitowania:

  • dłużnik spełniając swoje świadczenie może żądać od wierzyciela pokwitowania – oznacza to, że wierzyciel ma obowiązek takie pokwitowanie dłużnikowi wystawić. Oczywiście wystawienie pokwitowania nie jest obowiązkiem wierzyciela, który otrzymał świadczenie od dłużnika, dlatego wystawienie pokwitowania następuje dopiero na żądanie dłużnika. Nadto dłużnik może żądać wydania pokwitowania w szczególnej formie, ale musi przy tym wykazać interes prawny. Strony oczywiście mogą się umówić kto pokryje koszty wystawienia pokwitowania, jeśli jednak tego nie zrobią, uznaje się, że koszty wystawienia pokwitowania obciążają dłużnik;
  • w przypadku gdy istnieje dokument stwierdzający zobowiązanie, dłużnik spełniając swoje świadczenie może się domagać zwrotu tego dokumentu. Jeżeli dłużnik spełnia swoje świadczenie częściowo - może żądać zaznaczenia tego faktu poprzez umieszczenie wzmianki na tym dokumencie.

Porównaj: Czy wierzyciel ma prawo wyboru komornika

Domniemania związane z pokwitowaniem zapłaty:

  • z uzyskaniem przez dłużnika pokwitowania zapłaty sumy dłużnej wiąże się prawne domniemanie, że dłużnik zapłacił również należności uboczne. Zaś z pokwitowania świadczenia okresowego, wynika domniemanie, że spełnione zostały również świadczenia okresowe wymagalne wcześnie;
  • jeżeli ktoś zgłosi się do dłużnika z pokwitowaniem wierzyciela, uważa się go za osobę umocowaną do odbioru świadczenia, chyba że istniało między stronami zastrzeżenie o obowiązku spełnienia świadczenia do rąk własnych wierzyciela, albo że dłużnik wiedział, że osoba zgłaszająca się do niego nie ma uprawnień do odbioru świadczenia;
  • z pokwitowaniem wiąże się także domniemanie faktyczne, że dług został zapłacony, a dłużnik jest zwolniony z długu (jeżeli wierzyciel zwróci dokument stwierdzający zobowiązanie lub zaznaczy na nim, że świadczenie zostało spełnione).

Co powinien zrobić dłużnik gdy wierzyciel odmawia wydania pokwitowania lub zwrotu dokumentu stwierdzającego zobowiązanie?

Kodeks cywilny stanowi, że w sytuacji gdy wierzyciel odmawia pokwitowania, jak również w sytuacji gdy wierzyciel odmawia zwrotu dokumentu lub uczynienia na nim odpowiedniej wzmianki, dłużnik może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia albo złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego.

Polecamy serwis Umowy

Co gdy dokument stwierdzający zobowiązanie został utracony?

W takiej sytuacji dłużnik może również żądać pokwitowania, a także domagać się od wierzyciela oświadczenia na piśmie, że dokument został utracony.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...