Skarga na zaniechanie czynności przez komornika.

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi
spółka partnerska
rozwiń więcej
windykacja; skarga na zaniechanie czynności przez komornika
Co może zrobić wierzyciel, gdy komornik ten działa w sposób opieszały, przykładowo zaniedbuje obowiązek dokonania konkretnej czynności?

Organami postępowania egzekucyjnego są sąd rejonowy i komornik. Komornik, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o komornikach sądowych i egzekucji jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym.

Komornik czynności egzekucyjne, co do zasady, wykonuje osobiście. Przy realizacji powyższych czynności, podlega orzeczeniom sądu i prezesowi sądu rejonowego, przy którym działa.

Skarga na czynności komornika

Postępowanie egzekucyjne, prowadzące do fizycznego zaspokojenia roszczeń wierzyciela, jest więc poniekąd uzależnione od działań i skuteczności komornika.

Co się więc dzieje gdy komornik ten działa w sposób opieszały, a tym samym zaniedbuje obowiązek dokonania konkretnej czynności. Ustawodawca wyszedł jednak naprzeciw temu problemowi.

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia możliwości interwencji wierzyciela, warto zauważyć, iż ustawodawca wyraźnie oddziela dwa pojęcia: bezczynność komornika i zaniechanie dokonania czynności przez komornika. Kodeks postępowania cywilnego (dalej „k.p.c.”) reguluje w art.767 k.p.c. tylko tą drugą sytuację.

Bezczynność komornika, wyraża się bowiem nie w zaniechaniu wykonania obowiązku wynikającego z ustawy, lecz w innym od zaniechania zachowaniu się komornika, np. niedokonywaniu w ogóle żadnych czynności w sprawie – zgodnie z art.45a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (zob. Olimpia Marcewicz. Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. LEX 2012).

Skarga na czynności komornika-kiedy przysługuje?

Skarga na bezczynność może być wniesiona jedynie w ramach nadzoru administracyjnego do prezesa sądu przy którym działa komornik (zob. Małgorzata Brulińska. Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Komentarz. LEX 2012). Niewątpliwie więc, jest to zgoła inna konstrukcja, aniżeli interwencja – skarga z art.767 k.p.c.

Zgodnie z art.767 §1 k.p.c.Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności.” Skarga na zaniechanie dokonania czynności przez komornika może być złożona przez każdy podmiot posiadający w sprawie interes prawny, a więc również przez osobę która nie jest uczestnikiem postępowania (zob. Olimpia Marcewicz. Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. LEX 2012).

Skarga taka, powinna czynić zadość wymogom formalnym pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem. Wnosi się ją w terminie siedmiodniowym od dnia w którym zaniechana czynność powinna być dokonana.

Odpis skargi trafia do komornika, który w ciągu 3 dni od jego otrzymania, wskazać musi na przyczyny swojego zaniechania. Komornik, przyczyny te przesyła następnie do właściwego sądu rejonowego, chyba że w całości uwzględni zarzuty skargi i dokona zaniechanej czynności - w takim przypadku sąd umorzy postępowanie.

Uprawnienia i obowiązki komornika

Skargę rozpoznaje sąd rejonowy w terminie tygodniowym od daty jej wpływu do sądu. Istotnym jest, iż wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego (zob. Dariusz Zawistowski. Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom IV. Artykuły 730-1088. LEX 2011). Sąd rozstrzyga sprawę poprzez zobowiązanie komornika do dokonania zaniechanej czynności.

Podmiot wnoszący skargę, musi być ponadto świadomy, iż skargę wniesioną po terminie, nieopłaconą, której braków formalnych strona nie uzupełniła w terminie bądź z innych przyczyn niedopuszczalną, sąd odrzuci. Na postanowienie sądu w sprawie odrzucenia skargi przysługuje zażalenie.

Skarga na zaniechanie dokonania czynności przez komornika jest instytucją potrzebną, lecz niedopracowaną. Nawet bowiem w przypadku wypełnienia przez skarżącego wymogów formalnych jej złożenia, może spowodować przedłużenie postępowania egzekucyjnego o kilka miesięcy.

W takim przypadku skuteczniejszymi alternatywami dla skarżącego, może być:

a) wszczęcie postępowania z nadzoru administracyjnego, wynikającego z art.45a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

b) wszczęcie postępowania uregulowanego w ustawie z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.  Art. 1 ust. 2  ustawy stanowi, że „Przepisy ustawy stosuje się odpowiednio, gdy na skutek działania lub bezczynności sądu albo komornika sądowego doszło do naruszenia prawa strony do przeprowadzenia i zakończenia bez nieuzasadnionej zwłoki sprawy egzekucyjnej lub innej sprawy dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego.”

Krzysztof Gładych, aplikant Radcowski - Kancelaria BKM

Łukasz Bernatowicz, Radca Prawny - Kancelaria BKM

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...