Zakres obciążenia hipoteką

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Hipoteka, nieruchomości./ Fot. Fotolia
Przedmiotami hipoteki, oprócz tych wymienionych w art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, mogą być także części składowe i przynależności.

Przedmiot hipoteki

Przedmiotem hipoteki może być:

  1. nieruchomość,
  2. użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie stanowiącymi własność użytkownika wieczystego,
  3. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  4. wierzytelność zabezpieczona hipoteką,
  5. część ułamkowa nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela, oraz
  6. przysługujący współuprawnionemu udział we wspólności praw wymienionych w pkt 2 i 3.

Zobacz również: Odwrócona hipoteka - szanse i zagrożenia

Zakres hipoteki

Hipoteka oprócz nieruchomości i praw wymienionych powyżej obciąża także ich części składowe i przynależności. Dotyczy to rzeczy będących częściami składowymi i przynależnościami w dniu obciążenia nieruchomości hipoteką oraz nowych rzeczy. Nowe to takie, które stały się częściami składowymi lub przynależnościami już po ustanowieniu hipoteki.

Zgodnie z art. 84 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, hipoteka na nieruchomości obejmuje także jej przynależności. To przepis bezwzględnie obowiązujący. W związku z tym niedopuszczalne jest umieszczenie w umowie o ustanowienie hipoteki klauzuli wyłączającej przynależności nieruchomości spod obciążenia hipotecznego.

Przynależności nieruchomości obciążone są hipoteką z mocy samego prawa niezależnie od tego czy stały się nimi przed, czy po obciążeniu nieruchomości hipoteką.

Odłączone części składowe

Części składowe nieruchomości objęte są hipoteką także po ich odłączeniu od nieruchomości, dopóki jednak na niej pozostają (np. zboże w snopach, ziemniaki w kopcach). Nie dotyczy to sytuacji zbycia ich w granicach prawidłowej gospodarki, jeśli umowa zbycia została stwierdzona pismem z datą urzędowo poświadczoną (data pewna).

Zarówno oświadczenie zbywcy, jak i nabywcy musi być sporządzone z zachowaniem tej formy. Brak wskazanej formy będzie miał taki skutek, że na odłączonych częściach składowych nadal będzie ciążyła hipoteka.

Hipoteka nie obejmuje odłączonych części składowych, które przypadają użytkownikowi lub mającemu służebność, jeżeli użytkowanie lub służebność ma pierwszeństwo przed hipoteką. Per analogiam hipoteka mająca pierwszeństwo przed użytkowaniem albo służebnością nadal obciąża odłączone części składowe.

Ponadto hipoteka nie obciąża odłączonych części składowych, które przypadają dzierżawcy. Nie ma tutaj znaczenia, czy umowa dzierżawy ma pierwszeństwo przed hipoteką, czy też w dzierżawę została oddana nieruchomość obciążona hipoteką.

Zobacz również:  Wygaśnięcie hipoteki

Byłe przynależności

Przynależnością może być tylko taka rzecz, która jest własnością właściciela nieruchomości.

Co dzieje się z rzeczami zbytymi przez właściciela? Rzeczy te przestają być przynależnościami, ale są objęte hipoteką do czasu pozostawania ich na nieruchomości. Nie będą obciążone hipoteką rzeczy pozostające na nieruchomości, jeśli zostały zbyte w granicach prawidłowej gospodarki, a umowa ich zbycia została stwierdzona pismem z datą urzędowo poświadczoną.

Zdarza się, że przynależność przestaje być potrzebna do korzystania z nieruchomości i w związku z tym przestaje być przynależnością. Staje się samoistną rzeczą ruchomą, a hipoteka przestaje ją obejmować.

Innym przypadkiem jest przekształcenie się przynależności w część składową nieruchomości. Odrębna własność tej rzeczy wygasa, a hipoteka automatycznie obciąża nową część składową.

Sprzeciw wierzyciela

Właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką ma prawo do rozporządzania zarówno częściami składowymi jak i przynależnościami. Jakie uprawnienia przysługują wierzycielowi hipotecznemu w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości usuwa części składowe lub przynależności poza granice tej nieruchomości?

Do chwili zajęcia nieruchomości wierzyciel hipoteczny nie może sprzeciwić się usunięciu jej części składowych lub przynależności, jeżeli właściciel nie narusza przez to zasad prawidłowej gospodarki. Gdy zasady prawidłowej gospodarki zostają naruszone wierzyciel hipoteczny może się takiemu usuwaniu sprzeciwić niezależnie od tego czy w wyniku tych czynności właściciela nieruchomości wierzyciel poniesie szkodę, czy też nie.

Nie może jednak sprzeciwić się usuwaniu części składowych i przynależności, jeżeli właściciel nieruchomości robi to w granicach prawidłowej gospodarki.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że może wierzyciel hipoteczny może sprzeciwić się jedynie usunięciu części składowych lub przynależności, ale nie może sprzeciwić się ich zbyciu.

Prawo do zgłoszenia sprzeciwu przysługuje wierzycielowi hipotecznemu do chwili zajęcia nieruchomości. Uważa się, że forma takiego sprzeciwu może być dowolna.

Polecamy serwis: Windykacja

Roszczenia o czynsz

Hipoteka oprócz nieruchomości obejmuje także roszczenie właściciela o czynsz najmu lub dzierżawy. Pomimo istnienia hipoteki, do chwili zajęcia nieruchomości przez wierzyciela hipotecznego właściciel może czynsz pobierać. Przepis ten znajduje zastosowanie także do umów podobnych do umowy najmu i dzierżawy, np. do umowy hotelowej.

W przypadku zajęcia nieruchomości zapłata czynszu, dokonana z góry więcej niż za 1 pełny okres płatności przypadającej po zajęciu, nie ma skutku względem wierzyciela hipotecznego. Nie dotyczy to sytuacji ujawnienia jej w księdze wieczystej przed wpisem hipoteki. Przepisy te należy stosować odpowiednio do rozporządzenia roszczeniem o czynsz.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 1982 r. Nr 19, poz. 147) tj. z dnia 11 października 2001 r. (Dz.U. Nr 124, poz. 1361)

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...