Weksel in blanco, czyli sposób na ograniczenie ryzyka

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Jeżeli weksel in blanco nie jest wręczany zamiast zapłaty, pełni on funkcję gwarancyjną.
Weksel in blanco jest jednym z najdogodniejszych sposobów zabezpieczania umów w obrocie gospodarczym. Umożliwia zabezpieczenie wszelkich wierzytelności pieniężnych, których wysokość w chwili jego wystawienia nie jest znana.

Wykorzystywany jest powszechnie nie tylko w stosunkach handlowych i kredytowych. Jego zalety uwidaczniają się szczególnie na etapie postępowania sądowego. Dzięki wekslowi jest ono tańsze, szybsze i obarczone niższym ryzykiem procesowym.

Z wekslem in blanco bezpieczniej

Jeżeli weksel in blanco nie jest wręczany zamiast zapłaty, pełni on funkcję gwarancyjną. Nadaje się on do zabezpieczenia zarówno wierzytelności już istniejącej jak i mającej powstać w przyszłości. Stąd wyróżnia się weksel gwarancyjny – stosowany w przypadkach, gdy wysokość świadczenia pieniężnego lub termin płatności w chwili wystawienia weksla nie są znane. W praktyce gospodarczej wykorzystywany jest także weksel kaucyjny zastępujący złożenie kaucji w gotówce w transakcjach, w których nie wiadomo, czy roszczenie w ogóle powstanie, a tym bardziej w jakiej kwocie.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dwa stosunki ale zapłata tylko jedna

Wierzytelność zabezpieczana wekslem może wynikać z dowolnego stosunku cywilnoprawnego np. umowy sprzedaży towaru z odroczonym terminem płatności, zwanego stosunkiem podstawowym. Na skutek wystawienia weksla służącego zabezpieczeniu wierzytelności, zobowiązanie cywilnoprawne wystawcy nie wygasa, lecz istnieje nadal. W takim przypadku wierzycielowi przysługuje obok roszczenia pierwotnego nowe roszczenie – ze stosunku wekslowego. Wierzyciel uprawniony jest do dochodzenia zapłaty wedle swojego wyboru, albo na podstawie stosunku podstawowego, albo na podstawie weksla. Przedmiot obu roszczeń jest taki sam – określona suma pieniężna, a więc zaspokojenie wierzyciela następuje tylko raz i po jego stronie rodzi obowiązek wydania weksla dłużnikowi.

Jeżeli pomimo zaspokojenia roszczenia ze stosunku podstawowego wierzyciel dochodziłby zapłaty na podstawie weksla, to musi liczyć się z zarzutem, że – skoro zabezpieczona wekslem wierzytelność już nie istnieje – to wygasło także zobowiązanie wekslowe.

Zobacz również: Do czego potrzebna jest deklaracja wekslowa

Coś więcej niż czysta kartka papieru

Weksel in blanco jest dokumentem, który w chwili jego wystawienia nie zawiera wszystkich elementów wymaganych przez prawo wekslowe. Do zaciągnięcia zobowiązania na podstawie weksla in blanco wystarczy złożenie na nim podpisu przez wystawcę.

Nie stoi nic na przeszkodzie, aby weksel taki w chwili jego wystawienia zawierał również inne elementy, takie jak wskazanie osoby uprawnionej z weksla, czyli remitenta lub daty i miejsca wystawienia weksla. Dopuszczalne jest także zamieszczenie w treści weksla in blanco także tzw. dodatkowych klauzul wekslowych, a wiec elementów nie wymaganych przez Prawo wekslowe np. „weksel gwarancyjny”.


Czysta kartka papieru może stać się wekslem

Ważne jest, żeby podpis na wekslu został złożony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. Może zostać złożony zarówno na blankiecie wekslowym jak i na czystej kartce papieru. W takiej sytuacji koniecznym elementem weksla in blanco jest słowo „weksel” umieszczone w treści dokumentu.

Wzór weksla in blanco

Dnia ........................... r. w ........................ zapłacę za ten własny weksel                na zlecenie ..................................................................................................           sumę ............................................................................................... złotych.

  ....................... , dnia ............................. r.

                                                          Michał  Basta              

                          

Od kiedy zobowiązanie wekslowe

Zobowiązanie z weksla in blanco powstaje z chwilą jego podpisania i wydania remitentowi (wierzycielowi wekslowemu). Pamiętać jednak należy, iż warunkiem dochodzenia roszczeń z weksla in blanco na drodze sądowej jest jego uzupełnienie o brakujące elementy. W przypadku wniesienia powództwa na podstawie weksla niezupełnego, sąd oddali powództwo wskazując, iż załączony do pozwu dokument nie jest wekslem w rozumieniu Prawa wekslowego, albowiem brakuje mu cech wymaganych przez tę ustawę.

Zobacz również serwis: Windykacja

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...