Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy od 2020 r.

Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy od 2020 r. /fot. Fotolia
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił projekt zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym, wprowadzający ułatwienia dla przedsiębiorców. Zmiany zakładają, że przedsiębiorca niemal wszystkie sprawy związane z Krajowym Rejestrem Sądowym załatwi przez Internet.

"Zastaliśmy Krajowy Rejestr Sądowy, który działa od 17 lat, papierowy, a chcemy go zostawić w pełni informatyczny i cyfrowy" - zapowiedział Ziobro.

Od 1 marca 2020 r. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS będą musiały mieć postać elektroniczną. Projekt zakłada też kontakt z sądem przez internet, dzięki któremu przedsiębiorca m.in będzie mógł uzyskać informację, na jakim etapie jest postępowanie prowadzone przez sąd.

"Chcemy, aby wnioski, które do tej pory trafiały drogą papierową i były związane z wypełnianiem licznych rubryk, były zastąpione wysłaniem jednego dokumentu drogą internetową. Chcemy, by one były załatwiane w jeden dzień, w 24 godziny. Chcemy, żeby to działo się automatycznie, żeby ten system, będąc nowoczesny, pomagał przedsiębiorcy już w fazie wypełniania wniosków" - zadeklarował Ziobro.

Jak mówił, przedsiębiorca wpisując informacje w poszczególne rubryki, będzie otrzymywał informacje, wskazujące na możliwość popełnienia błędu, a także wskazówki, co do prawidłowego wypełnienia każdej rubryki. "Jest to rewolucja w obszarze informatycznym działania Krajowego Rejestru Sądowego i wielki krok pomocy dla przedsiębiorców" - ocenił minister.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

"Krajowy Rejestr Sądowy to jest to miejsce, do którego musi trafiać każdy przedsiębiorca i to jest to miejsce, które ogromnej większości polskich przedsiębiorców kojarzy się z biurokratyczną mitręgą i traceniem ogromnej ilości czasu" - stwierdził Ziobro. "System, który chcemy wprowadzić z całą pewnością zlikwiduje słabości aktualnego systemu" - podkreślił.

Dodał, że przewlekłość w załatwianiu spraw w Krajowym Rejestrze Sądowym "sprawia, że biznesy, inwestycje, przedsiębiorstwa, które mogłyby tworzyć miejsca pracy, rozwijać nasz kraj, czynić nasze firmy bardziej konkurencyjnymi, stoją miesiącami w miejscu, bo czekają na załatwienie formalności w biurokratycznej, zwalonej, źle działającej strukturze".

Zdaniem Ziobry, nowy system wypełni zobowiązanie, by państwo było przyjazne dla biznesu, ułatwi też przedsiębiorcom załatwianie spraw formalnych, związanych z Krajowym Rejestrem Sądowym. Dodał, że może on też stanowić zachętę dla zagranicznych firm do zainwestowania w Polsce "ponieważ zyskają oni wiarygodnego sojusznika w postaci dostępu do wielu informacji, która będzie +od ręki+”.

Jak poinformował, nad projektem pracowali wiceministrowie sprawiedliwości: Łukasz Piebiak oraz Michał Woś.

W ocenie Wosia, nowy system to "rewolucja informatyczna" w polskim sądownictwie. Przekazał też, że projekt ustawy, która wprowadzi nowe rozwiązania został przyjęty przez rząd i trafił już do Sejmu.

Zobacz: Prawo dla firm

Woś tłumaczył, że informatyzacja Krajowego Systemu Sądowego, oprócz składania wniosków, umożliwi też odbieranie decyzji wydawanych przez sądowe wydziały gospodarcze w formie elektronicznej. "Nie będzie potrzebny papier, pieczątki" - dodał.

Podkreślił, że projekt zakłada też wprowadzenie jawności Krajowego Systemu Sądowego. "Każdy będzie mógł przejrzeć akta KRS dotyczące danego podmiotu" - wyjaśnił. Przewiduje on ponadto, że przedsiębiorcy będą zobligowani do składania sprawozdań finansowych tylko do KRS a nie, jak jest obecnie, również do Urzędu Skarbowego. "My to integrujemy. Każdy przedsiębiorca składając to sprawozdanie finansowe złoży je tylko raz" - zaznaczył.

Przekazał, że ważną zmianą jest też połączenie Krajowego Rejestru Sądowego "z rejestrem europejskim dotyczącym wszystkim państw Unii Europejskiej". Dzięki temu - jak mówił - polscy przedsiębiorcy będą mieli wgląd do informacji o wszystkich podmiotach wpisanych w innych krajach członkowskich UE.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...