Bez ograniczeń w dostawach prądu

Bez ograniczeń w dostawach prądu. / ShutterStock
Od godziny 13 w środę znikną ograniczenia w dostawach prądu. Zakłady przemysłowe mogą wznowić normalną produkcję - powiedział wicepremier Janusz Piechociński. Ograniczenia w dostawie prądu są wynikiem trwających na terenie całego kraju wysokich temperatur.

Od godz. 13 w środę znikną ograniczenia w dostawach prądu - wynika z komunikatu PSE. Jak powiedział wicepremier Janusz Piechociński, zakłady przemysłowe mogą wznowić normalną produkcję.

"Gdyby nie pewne wydarzenia na południe od Polski, dziś już od rana mielibyśmy 11. stopień zasilania. To oznaczałoby pełne dostawy dla wszystkich użytkowników energii. Ta decyzja już zapadła, mamy 11 stopień zasilania, co oznacza, że nie tylko gospodarstwa domowe, nie tylko sfera publiczna, ale także zakłady przemysłowe, łącznie z tymi energochłonnymi mogą przywrócić pełną, normalną produkcję" - powiedział Piechociński na środowej konferencji prasowej.

Zobacz: Kto oferuje najtańszy prąd w 2015 roku? - RANKING

Towarzyszący wicepremierowi prezes PSE Henryk Majchrzak zaznaczył, że poprawę sytuacji udało się osiągnąć dzięki "nadzwyczajnemu wysiłkowi energetyków", którzy przywrócili do działania kilka stojących w postoju awaryjnym jednostek wytwórczych. Według niego, dzięki temu udało się uzyskać dodatkowy tysiąc megawatów.

"Z chwilą kiedy weszły te bloki, zdecydowaliśmy o obniżeniu stopnia zasilania do 16. W związku z tym, że kolejny blok elektrowni Bełchatów dołączył do systemu parę godzin temu, zdecydowaliśmy żeby od godz. 13.00 ten stopień zasilania wrócił do poziomu normalnego, czyli 11" - mówił Majchrzak. Zapowiedział również, że jeżeli jeszcze w środę uda się wprowadzić blok nr. 14 w Elektrowni Bełchatów, to także w czwartek od godz. 10.00, "będziemy funkcjonować według stopnia 11".

Zobacz również: Kasa fiskalna a brak prądu

Piechociński zaznaczył jednak, że przywrócenie 11 stopnia zasilania to nie koniec trudnej sytuacji polskiej energetyki. "Przedłużają się długoterminowe prognozy upałów i braku deszczy, nienajlepsza jest także prognoza wiatrowa. Oczywiście rozporządzenie w tym kształcie będzie nadal funkcjonować, tak aby kierownictwo PSE mogło na bieżąco monitorować wszystkie zjawiska i podejmować decyzje" - mówił wicepremier.

Z kolei Majchrzak zwrócił uwagę, że w dalszym ciągu w elektrowniach utrzymują się ubytki hydrologiczne. "Sytuacja nie ulega poprawie, a tak długo, jak nie zmienią się warunki (pogodowe) nie możemy liczyć na poprawę" - powiedział.

Na wcześniejszej konferencji Piechociński mówił, że wprowadzone w środę od godz. 10 ograniczenia w dostawach prądu spowodowała "bardzo poważna awaria" dużego bloku energetycznego u naszego południowego sąsiada. Nie poinformował jednak, o jaki kraj chodzi. Jak później wyjaśnił prezes PSE, chodziło o wyłączenie jednego z bloków elektrowni jądrowej w Czechach, co skomplikowało sytuację energetyczną w całym regionie.

Zobacz: Jakie są składniki rachunku za prąd?

"Nasi sąsiedzi na południu mają coraz większe problemy i niestety dzisiaj nie udało się uzyskać tego importu awaryjnego, jak wczoraj i przedwczoraj. To pokazuje, że cały region doznaje problemów" - dodał Majchrzak.

We wtorek Majchrzak mówił, że ograniczenia w dostawach (wprowadzone przez PSE od poniedziałku od godz. 10) mogą zniknąć już w środę. Pod warunkiem, że we wtorek wieczorem uda się uruchomić największy blok w polskim systemie (o mocy 850 MW) w Bełchatowie. Rzeczniczka PGE GiEK Iwona Paziak poinformowała w środę rano PAP, że tego bloku jednak nie udało się dotąd uruchomić. Szczegóły spółka ma podać w późniejszym komunikacie. Z zamieszczonej na stronie firmy informacji tzw. REMIT na temat planowanych i nieplanowanych ubytków mocy jednostek wytwórczych PGE wynika, że o północy ze środy na czwartek blok ten uzyska moc 858 MW.

Rano w środę PSE od godz. 10 do godz. 17 ogłosiły dla obszaru całego kraju stopień zasilania 16 oraz "od godziny 17.00 dnia 12.08.2015 do godziny 22.00 dnia 12.08.2015 stopień zasilania 11 i przewiduje od godziny 22.00 dnia 12.08.2015 do godziny 10.00 dnia 13.08.2015 stopień zasilania 11".

Zobacz serwis: Zakładam firmę

"Sytuacja czasami zaskakuje, ale musimy być gotowi na tego typu też przykre niespodzianki. Szesnasty stopień zasilania nie jest już tak groźny jak dwudziesty. Chcę jeszcze raz podziękować i prosić o dalsze ograniczanie zużycia tej energii, którą możemy wykorzystać w godzinach nocnych" - komentował wcześniej w środę Piechociński.

We wtorek rząd przyjął rozporządzenie stanowiące, iż od 11 sierpnia br. do końca miesiąca wprowadzone będą ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW (fabryki, huty, duże energochłonne zakłady przemysłowe). Przewiduje ono, że ograniczenia nie obejmą odbiorców indywidualnych - szpitali, obiektów wojskowych, lotnisk i tym podobnych instytucji.

Przyczyną ograniczeń są wysokie temperatury powietrza i niskie stany wód w zbiornikach wodnych. Obniżony poziom wody uniemożliwia skuteczne chłodzenie bloków energetycznych.

Premier Ewa Kopacz, która we wtorek odwiedziła elektrownię w Kozienicach, powtórzyła zapewnienie, że ograniczenia w dostawach nie dotkną gospodarstw domowych ani szpitali.

Ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej wprowadza rząd na określony czas na terytorium Polski lub jego części między innymi w przypadku przewidywania wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju polegającego na długookresowym braku równowagi na rynku paliwowo-energetycznym. Odbywa się to przez ograniczenie poboru mocy określone w stopniach zasilania od 11 do 20.

Jedenasty stopień zasilania oznacza, że odbiorca może pobierać moc do wysokości mocy umownej, czyli do poziomu mocy zakontraktowanej w umowie z dystrybutorem, co w praktyce równa się brakowi ograniczeń. Dwudziesty stopień oznacza, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi oraz zapobiegnięciu uszkodzeniu lub zniszczeniu obiektów technologicznych. (PAP)

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...