Program zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020

Program zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 / ShutterStock
Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 to główny temat spotkania pełnomocników ds. zwalczania przestępczości gospodarczej. Program zakłada zwalczanie przestępczości tzw. białych kołnierzyków oraz wzmocnienie efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.

Prace nad rządowym Programem przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 oraz metodyczne wskazówki dla funkcjonariuszy związane z zabezpieczeniem mienia pochodzącego z przestępstw – to główne tematy spotkania pełnomocników ds. zwalczania przestępczości gospodarczej, które odbyło się we wtorek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (MSW).

W spotkaniu uczestniczyli pełnomocnicy stron Porozumienia zawartego w 2014 r. między szefami resortów: MSW, MF oraz Prokuratorem Generalnym o współpracy w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań w odniesieniu do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej: wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński, wiceminister finansów Agnieszka Królikowska, zastępca Prokuratora Generalnego Marzena Kowalska oraz przedstawiciele MF, MSW i PG.

Rozmowy dotyczyły wyników prac zespołów eksperckich powołanych w ramach Porozumienia, odnoszących się do kwestii przestępczości w zakresie podatku od towarów i usług oraz akcyzy, a także wypracowania propozycji mechanizmów efektywnego odzyskiwania, ewidencjonowania oraz zarządzania zabezpieczonym mieniem pochodzącym z przestępstw. Podsumowano również pozostałe efekty Porozumienia wypracowane w pierwszym półroczu 2015 r.

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020

W trakcie spotkania przedstawiono informację o zaawansowaniu prac związanych z przyjęciem rządowego Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020, który stanowi efekt realizacji Porozumienia.Koordynatorem prac jest resort spraw wewnętrznych. Program ma ograniczyć przestępczość gospodarczą, realizując trzy cele szczegółowe: wzmocnienia przeciwdziałania przestępczości gospodarczej, zwiększenia skuteczności jej zwalczania oraz wzmocnienia efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw. Program przeszedł już konsultacje międzyresortowe oraz uzyskał akceptację Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zobacz: Zalety wywiadu gospodarczego

Metody postępowania w związku z zabezpieczeniem majątkowym

Przyjęto również opracowanie Metodyka postępowania w związku z zabezpieczeniem majątkowym. Jest to interaktywny dokument zawierający wskazówki postępowania w związku z przygotowaniem, wydaniem i wykonaniem zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu przygotowawczym. Znajdują się w nim też praktyczne informacje o sposobach zabezpieczania poszczególnych składników majątkowych. Dokument może być również istotnym wsparciem w kontekście ostatniej nowelizacji Kodeksu postępowania karnego.Metodyka zostanie wkrótce przekazana do służb i instytucji odpowiedzialnych za ściganie przestępstw gospodarczych.

Zobacz: Czy nowe prawo działalności gospodarczej będzie korzystne dla przedsiębiorców?

Skoordynowane działania dotyczące zwalczania przestępczości w zakresie podatku od towarów i usług

Podczas spotkania przedyskutowano również efekty prowadzonych w ramach realizacji Porozumienia bezpośrednich, skoordynowanych działań w odniesieniu do zwalczania przestępczości w zakresie podatku od towarów i usług w obszarach najbardziej zagrożonych tego rodzaju przestępczością. Działanie te dotyczącą w szczególności przestępczości na rynku paliw, elektroniki, metali nieżelaznych oraz związanej z wprowadzeniem na polski obszar celny towarów o zaniżonej wartości. Działania te są realizowane wspólnie przez organy kontroli skarbowej i informacji finansowej, administrację podatkową i Służbę Celną, policję, w tym Centralne Biuro Śledcze Policji, Straż Graniczną oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zobacz też: Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej

Zwalczanie przestępstw tzw. białych kołnierzyków

Obecnie zwalczanie przestępczości jest uznawane za jedno z największych wyzwań dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Przestępczość ta powoduje najwyższe straty zarówno dla budżetu państwa (np. poprzez zmniejszenie wpływów, uzyskiwanie nienależnych zwrotów, wyłudzenie dopłat), jak i sektora prywatnego. Zintensyfikowanie współpracy pomiędzy resortem spraw wewnętrznych i finansów oraz Prokuraturą Generalną w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań w odniesieniu do przestępczości gospodarczej jest jednym z głównych celów zawartego Porozumienia.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...