Powstał projekt ustawy o dopłatach bezpośrednich na lata 2015-2020

Powstał projekt ustawy o dopłatach bezpośrednich na lata 2015-2020 / Fot. Fotolia
Rząd rozpatrzy projekt ustawy o dopłatach bezpośrednich na lata 2015 – 2020, która będzie regulowała zasady ich przyznawania. Z dopłat skorzystają rolnicy posiadający 1ha gospodarstwa rolnego, a ich wysokość będzie zależała od spełnienia m.in. wymogów dotyczących ochrony środowiska.

Nowe przepisy wdrażają unijne rozporządzenia regulujące Wspólną Politykę Rolną do 2020 r., która w znacznie większym stopniu niż poprzednia nastawiona jest na ekologię i zachowanie w dobrym stanie środowiska naturalnego.

Według resortu rolnictwa, proponowane rozwiązania pozwolą skutecznie i efektywnie wykorzystać unijne pieniądze na rzecz dostarczania konsumentom zdrowej i dobrej jakościowo żywności w sposób uwzględniający potrzeby restrukturyzacji i modernizacji sektora rolno-żywnościowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nowy system dopłat bezpośrednich obejmą różne dopłaty, takie jak: jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, dla młodych rolników, płatność dodatkowa, płatności związane z produkcją oraz dopłata z tytułu przejściowego wsparcia krajowego.

Aby otrzymać dopłatę bezpośrednią, rolnik - tak jak dotąd - będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Ma na to czas od 15 marca do 15 maja. Płatności będą przyznawane wyłącznie rolnikom, w przypadku których łączna powierzchnia kwalifikująca się do płatności wynosi przynajmniej 1 ha. Pomoc będzie kierowana wyłącznie do tzw. rolników aktywnych zawodowo, czyli takich, których głównym źródłem utrzymania jest właśnie rolnictwo.

W Polsce nadal będzie stosowany uproszczony system płatności bezpośrednich, tj. jednolita płatność obszarowa, która przysługuje wszystkim rolnikom. Szacuje się, że będzie to 110 euro do hektara.

Według nowych przepisów aż 30 proc. dopłaty bezpośredniej będzie zależało od spełnienia wymogów środowiskowych, czyli tzw. zazielenienia. Dopłata z tego tytułu wyniesie ok. 74 euro na hektar. Zazielenienie będzie realizowane poprzez dywersyfikację upraw (w gospodarstwach powyżej 15 ha muszą być co najmniej 3 uprawy), utrzymanie trwałych użytków zielonych i utrzymanie obszarów proekologicznych.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Utrzymanie trwałych użytków zielonych dotyczy m.in. rolników gospodarujących na obszarach Natura 2000, gdzie nie wolno będzie zaorywać cennych przyrodniczo użytków zielonych. Utrzymanie obszarów proekologicznych będzie dotyczyło gospodarstw o powierzchni powyżej 15 ha gruntów ornych, które będą musiały na ten cel przeznaczyć co najmniej 5 proc. gruntów ornych. Do takich obszarów będzie można zaliczyć np. drzewa, oczka wodne, żywopłoty, rowy, grunty ugorowane (nieobsiane).

Prawo unijne przewiduje tu jednak szereg odstępstw. Np. obowiązku zazielenienia nie będą miały gospodarstwa, w których ponad 75 proc. użytków rolnych, to trwałe użytki zielone lub gospodarstwa o wysokim udziale gruntów ornych wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych.

Dopłatę za zazielenianie dostaną wszyscy rolnicy prowadzący produkcję ekologiczną oraz małe gospodarstwa uczestniczące w systemie dla małych gospodarstw rolnych choć są one zwolnione z obowiązku zazielenienia, będą dostawać pieniądze z tego tytułu. W przypadku nieprzestrzegania praktyk zazielenienia na rolników nakładane będą kary polegające na zmniejszeniu kwoty otrzymanych w danym roku płatności bezpośrednich.

Projektowana ustawa przewiduje ponadto dopłaty dla młodych rolników (do 40. roku życia), które mają ułatwić im rozpoczęcia działalności rolniczej. Dopłata ta wyniesie ok. 62 euro na hektar. Będzie ona przyznawana do powierzchni nie większej niż 50 ha.

Nowe przepisy przewidują płatność dodatkową, która będzie przysługiwała wszystkim rolnikom do gruntów od 3,01 ha do 30,00 ha. Będzie to wsparcie skierowane do gospodarstw małych i średnich i pozwoli na skuteczniejsze wspieranie dochodów tych gospodarstw. Szacunkowo stawka tej płatności wyniesie ok. 41 euro/ha.

Będą też dopłaty związane z produkcją. Chodzi o pomoc dla niektórych rodzajów produkcji rolnej, które mają szczególne znaczenie gospodarcze, środowiskowe lub społeczne i które znajdują się w trudnej sytuacji. W Polsce wsparcie będzie dotyczyło sektorów: hodowli bydła, krów, owiec, kóz, upraw owoców miękkich (truskawki i maliny), chmielu, roślin wysokobiałkowych, buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, pomidorów, lnu i konopi włóknistych.

Na płatności związane z produkcją, we wszystkich sektorach łącznie, zostanie przeznaczone 15 proc. koperty krajowe tj. ponad 500 mln euro rocznie. Stawki dopłat do poszczególnych sektorów są zróżnicowane.

Z krajowego budżetu dostanie pieniądze sektor tytoniu. UE nie zgadza się na jego finansowanie z unijnych pieniędzy.

Inne zasady będą obejmowały dopłaty dla małych gospodarstw, które nie będą musiały spełniać unijnych wymogów. Do takiego systemu rolnicy będą mogli przystąpić tylko w pierwszym roku jego stosowania, tj. w 2015 roku. Rolnicy otrzymujący obecnie nie więcej niż 1250 euro rocznie będą włączani do systemu automatycznie, chyba że nie wyrażą na to zgody.

Dopłaty bezpośrednie, tak jak obecnie, będzie wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na lata 2015-2020 na dopłaty jest ok. 23,5 mln euro.

Dofinansowanie wypoczynku zatrudnionych pracowników - rozliczenie podatkowe

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...