Zmiany w podatku akcyzowym od czerwca 2015 r.

Zmiany w podatku akcyzowym od czerwca 2015 r. / fot. Fotolia
Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym oraz w niektórych innych ustawach, przedłożony przez ministra finansów. Zakłada on przede wprowadzenie ułatwień w wykonywaniu przez przedsiębiorców działalności gospodarczej związanej z obrotem akcyzowym.

Nowe rozwiązania przede wszystkim ułatwią przedsiębiorcom wykonywanie działalności gospodarczej związanej z obrotem wyrobami akcyzowymi.

Wprowadzone regulacje zapewnią zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków dokumentacyjnych. W praktyce oznacza to odciążenie od czynności administracyjnych podatników i organów podatkowych. Rezultatem tych działań będzie także obniżenie kosztów prowadzonej działalności przez firmy. Przedmiotem nowelizacji jest także udoskonalenie istniejących przepisów i ich łatwiejsze stosowanie. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych od 2015 r.

Najważniejsze proponowane zmiany:

  • Zniesienie odrębnego druku INF (informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym). Rozwiązanie to znacznie uprości prowadzenie działalności w formie składu podatkowego. W praktyce oznacza to odciążenie od czynności administracyjnych podatników i organów podatkowych.
  • Umożliwienie korzystania ze zwolnienia od akcyzy – w pierwszym roku działalności – przez zakłady energochłonne: 1) rozpoczynające działalność gospodarczą i wykorzystujące w niej wyroby węglowe lub gazowe; 2) już działające na rynku, ale które uruchamiają nową instalację wykorzystującą wyroby węglowe lub gazowe.
  • Doprecyzowanie pojęcia systemu prowadzącego do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub podwyższenia efektywności energetycznej.
  • Rozszerzenie możliwości stosowania celnych procedur uproszczonych w przypadku wywozu alkoholu etylowego zawartego w kosmetykach.
  • Doprecyzowanie regulacji dotyczących wyrobów energetycznych opodatkowanych zerową stawką akcyzy, np. odstąpienie od obowiązku składnia zabezpieczenia akcyzowego na takie wyroby.
  • Doprecyzowanie regulacji dotyczących opodatkowania strat olejów smarowych oraz wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie.
  • Obniżenie warunków wysokości obrotu i powierzchni magazynowych dla podmiotów prowadzących działalność w formie usługowych składów podatkowych typu magazynowego.
  • Zniesienie obowiązku uzyskiwania nowego zezwolenia akcyzowego w przypadku zmiany grupy wyrobów akcyzowych. Umożliwi to rozszerzenie działalności o nowe grupy wyrobów akcyzowych na podstawie już wydanego zezwolenia.
  • Wydłużenie terminu na zwrot niewykorzystanych, uszkodzonych lub zniszczonych znaków akcyzy na wyroby akcyzowe; wydłużenie okresu ważności znaków akcyzy z 6 do 12 miesięcy w przypadku wprowadzenia nowego znaku akcyzy.
  • Rozszerzenie przypadków, w których dopuszcza się przemieszczenie – w procedurze zawieszania poboru akcyzy – wyrobów oznaczonych znakami akcyzy między składami podatkowymi.
  • Ograniczenie konsekwencji prawnych w sytuacji wystąpienia uchybień w ewidencji wyrobów zwolnionych z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.
  • Uproszczenie przepisów dotyczących warunków magazynowania wyrobów akcyzowych (w jednym składzie podatkowym będzie można magazynować wyroby akcyzowe o różnym statusie podatkowym: objęte akcyzą i nie objęte akcyzą).
  • Doprecyzowanie przepisów dotyczących przeładunku olejów smarowych w procedurze poboru akcyzy.
  • Uproszczenie regulacji dotyczących sposobu stosowania zabezpieczeń akcyzowych.
  • Odstąpienie od wymogu obowiązkowej obecności funkcjonariusza celnego podczas niszczenia piwa i wyrobów winiarskich z zapłaconą akcyzą zwróconych w wyniku reklamacji.
  • Zmiany w przepisach z zakresu podatku akcyzowego i kontroli, których celem jest uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych, np. umożliwienie wnoszenia zastrzeżeń do protokołu z kontroli obrachunkowej, wyeliminowanie podwójnej weryfikacji podmiotów przed wydaniem zezwolenia akcyzowego oraz podwójnej dokumentacji dotyczącej składu podatkowego.
  • Włączenie do ustawy regulacji, które przyczynią się do skutecznego zwalczania działalności przestępczej w obrocie suszem tytoniowym (wprowadzony zostanie  obowiązek rejestracji i obowiązek składania zabezpieczenia akcyzowego przez pośredniczące podmioty tytoniowe).

Nowe regulacje mają wejść w  życie 30 czerwca 2015 r.

Rozliczenie VAT przy odwrotnym obciążeniu w praktyce

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...