Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Północna Izba Gospodarcza
rozwiń więcej
oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
ustawa wiatrakowa 2025 500 m odległości wiatraka od zabudowań kiedy / Ustawa wiatrakowa 2025 - 500 m odległości wiatraka od zabudowań, kiedy / Shutterstock

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta przez rząd

- Nareszcie uwalniamy energetykę wiatrową od regulacji, które były restrykcyjne, niezrozumiałe i blokujące rozwój zielonej energii w Polsce. Dla województwa zachodniopomorskiego decyzja o przyjęciu ustawy zezwalającej na zmniejszenie odległości między zabudową, a farmami wiatrowymi jest dobra i oczekiwana, bo to właśnie nasz region ma w tym momencie największy potencjał na rozwijanie się w tym sektorze – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Prezes Mojsiuk dodaje jednak, że przed samorządowcami oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska też sporo pracy w zakresie edukacji społecznej.

Ustawa wiatrakowa 2025 - 500 m odległości

Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska, poinformowała w piątek [red. 21 marca 2025], że rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy wiatrakowej. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów. Jest to decyzja oczekiwana przez przedsiębiorców. Jak mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk rozwój województwa zachodniopomorskiego jako „zielonego regionu” w dużej mierze zależny jest właśnie od rozwoju energetyki wiatrowej oraz sektora offshore.

- Ta decyzja była oczekiwana przez przedsiębiorców oraz wspierane przez nas Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. - Ustawa odległościowa uwolni wiele terenów i pozwoli na szersze inwestowanie w energetykę wiatrową w województwie zachodniopomorskim. Mamy wiele terenów, które mają absolutnie gigantyczny potencjał pod inwestycje wiatrowe, a dotychczas nie były wykorzystywane ze względu na właśnie restrykcyjne i już nie przystające do realiów zapisy ustawowe. Musimy inwestować w wiatr, w wodór, w energię ze słońca. Zasoby naturalne mogą sprawić, że import zagranicznej energii będzie mniejszy, a co za tym idzie nasze bezpieczeństwo energetyczne wyższe. Nie możemy jednocześnie narzekać na koszty energii i nie robić nic, by zwiększyć naszą naturalną produktywność. Działania Ministerstwa Klimatu i Środwiska w tym zakresie oceniamy pozytywnie, choć tempo przyjmowania tych przepisów mogło być szybsze, bo Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Północna Izba Gospodarcza od dawna przekonywali, że mamy potrzebę zmian ustawowych – dodaje Hanna Mojsiuk.

Energetyka wiatrowa wymaga kampanii społecznych i edukacyjnych

Prezes Hanna Mojsiuk przyznaje jednocześnie, że w temacie energii wiatrowej potrzebne są jeszcze kampanie społeczne i edukacyjne.

- Jeżeli w 2025 roku ludzie boją się, że wiatrak w okolicy może wywoływać raka czy powodować, że kury nie będą znosić jajek to my nie możemy się śmiać, tylko musimy edukować, tłumaczyć i rozwiewać wątpliwości. Przed Ministerstwem Klimatu i Środowiska więc jeszcze sporo pracy u podstaw. Myślę, że przedsiębiorcy i samorządowcy również do tej pracy się dołączą – mówi Hanna Mojsiuk.

Ustawa wiatrakowa kluczowa w rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce

W opinii ekspertów Północnej Izby Gospodarczej Ustawa Wiatrakowa jest kluczowym elementem w rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Obecne ograniczenia, takie jak zasada 10H, skutecznie blokują realizację lądowych projektów.

- Liberalizacja tych przepisów umożliwi odblokowanie potencjału energetyki wiatrowej, co jest niezbędne do osiągnięcia celów klimatycznych i zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym. Bez ustawy trudno mówić o rzeczywistej dywersyfikacji energetycznej. Rozwój lądowej energetyki wiatrowej uzupełnia inne źródła OZE, takie jak fotowoltaika, biomasa, czy rozwijająca się morska energetyka wiatrowa. Tylko harmonijny rozwój wszystkich tych sektorów pozwoli na stworzenie stabilnego i zrównoważonego systemu energetycznego, który uniezależni Polskę od paliw kopalnych i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju – mówi mecenas Patryk Zbroja, adwokat zajmujący się zagadnieniami z zakresu gospodarki morskiej.

- Pomorze Zachodnie, jako region o wyjątkowym potencjale w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, może znacząco skorzystać również na liberalizacji przepisów dotyczących lądowej energetyki wiatrowej. Współistnienie obu sektorów – lądowego i morskiego – tworzy synergiczne efekty dla gospodarki regionalnej, przyciągając inwestorów i rozwijając lokalne łańcuchy dostaw. Rozwój sektora offshore wind wiąże się z inwestycjami w porty serwisowe, centra logistyczne oraz infrastrukturę przemysłową – dodaje Patryk Zbroja.

Z tą tezą zgadza się prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

- Im mocniej rozwija się sektor offshore wind oraz offshore na morzu, tym większy potencjał inwestycyjny, którego beneficjentem są firmy z regionu. To my będziemy wspierać gigantów w budowaniu ich obecności na naszym rynku, to bodziec dla firm transportowych, budowlanych, ogólnie dla rynku pracy. Jesteśmy gotowi na to, by w regionie rozwijać sektor offshore, ale rozwiązania prawne muszą iść w parze z oczekiwaniami przedsiębiorców. Tutaj widzimy obrany dobry kierunek. Zielona energia jest przyszłością, a my musimy szukać rozwiązań bezpiecznych energetycznie, ekologicznych i dających nam niezależność – dodaje prezes grupy CSL Laury Hołowacz.

Moja firma
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm
28 mar 2025

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?
28 mar 2025

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością
27 mar 2025

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo
26 mar 2025

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?
26 mar 2025

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje
26 mar 2025

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?
24 mar 2025

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?
24 mar 2025

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań
24 mar 2025

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?
21 mar 2025

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

pokaż więcej
Proszę czekać...