Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki] / Shutterstock

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Kogo dotyczy GSPR

Unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów dotyczy m.in.:

  • producentów, 
  • marketplace’y, 
  • autoryzowanych przedstawicieli, 
  • dystrybutorów, 
  • importerów i
  • inne firmy realizujące zamówienia w łańcuchu dostaw. 

Celem GPSR jest zapewnienie, że produkty dostępne na rynku Unii Europejskiej są bezpieczne dla życia i zdrowia konsumentów. Rozporządzenie dotyczy m.in.: zabawek, elektroniki, odzieży, kosmetyków, mebli. Wyjątkiem są produkty regulowane innymi przepisami, takie jak żywność czy produkty lecznicze

Nowe standardy bezpieczeństwa produktów 

GPSR wprowadza szereg wymagań, które firmy muszą spełnić, w tym: monitorowanie jakości i bezpieczeństwa produktów przez cały ich cykl życia, ustanowienie punktu kontaktowego, wprowadzenie wewnętrznych procedur i przygotowanie szczegółowej dokumentacji technicznej dot. produktu oraz realizowanie w tym zakresie obowiązków informacyjnych względem konsumentów, obowiązek współpracy z systemem szybkiego ostrzegania o niebezpiecznych produktach Safety Gate/RAPEX, współpraca z organami nadzorczymi.

KOMPLET PODATKI 2025

Czy brak wdrożenia nowych regulacji zwalnia polskich przedsiębiorców?

Mimo braku krajowych przepisów, unijne rozporządzenie GPSR ma bezpośrednie zastosowanie. Oznacza to, że przedsiębiorcy muszą dostosować się do nowych regulacji już od 13 grudnia 2024 roku.

Surowsze kontrole i kary

Nadzór nad bezpieczeństwem produktów sprawuje Prezes UOKiK, a kontrole realizują wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej. Mają oni szerokie uprawnienia, w tym możliwość żądania dokumentów, dostępu do oprogramowania. Organy kontrolne mają prawo także przeprowadzać zakupy kontrolne czy pozyskiwać dane o łańcuchu dostaw i dystrybucji. Uprawnienia te są bardzo szerokie, co może budzić obawy wśród przedsiębiorców.

Projektowane przepisy kładą duży nacisk na kary. Przewidziano w nich 22 różnych przypadków, a kary sięgają od  40 000 zł do miliona. Wszystko zależy od okoliczności i rodzaju uchybienia. Przykładowe przypadki kar obejmują brak dokumentacji, niedopełnienie obowiązków informacyjnych czy niezgodność z przepisami technicznymi lub brak współpracy z organami..

Biorąc pod uwagę aktywność Prezesa UOKIK czy inspekcji handlowych, taki zakres uprawnień kontrolnych, jak i przewidywanych kar nie uspokaja.

Czy przedsiębiorcy są gotowi na GSPR?

Pracując z przedsiębiorcami, widzę, jak wiele firm wciąż nie zdążyło przygotować się na nadchodzące zmiany. Wymagania dotyczące dokumentacji, monitorowania i współpracy z organami są czasochłonne i kosztowne. Na razie przepisy budzą wiele wątpliwości, które będą musieli rozwiązywać sami przedsiębiorcy.

Aby uniknąć ryzyka kar i problemów z nadzorem, firmy powinny jak najszybciej:

  • Dokonać audytu bezpieczeństwa swoich produktów.
  • Wdrożyć wewnętrzne procedury zgodne z GPSR.
  • Zapewnić odpowiednią dokumentację i system monitorowania,
  • Przygotować się do współpracy z systemem Safety Gate/RAPEX.

Kinga Konopelko - radca prawny, CEO Kancelarii dla firm Legal&Business Konopelko; wspiera firmy w legalnym, bezpiecznym działaniu i zarządzaniu ryzykiem prawno-biznesowym; 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP
03 sty 2025

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?
03 sty 2025

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

Nowość na stronie Rzecznika MŚP. 2 nowe zakładki
03 sty 2025

Na stronie internetowej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw pojawiła się nowość - zakładka "Dla przedsiębiorcy" oraz "ESG". Celem zakładek jest dostarczenie mikro, małym i średnim firmom niezbędnych narzędzi oraz wiedzy, które pomogą im efektywniej prowadzić działalność oraz sprostać dynamicznie zmieniającym się wymaganiom rynku.

Działania Public Relations dla małych i średnich firm - jak zaplanować? [Poradnik]
02 sty 2025

Public Relations to kluczowy element budowania wizerunku firmy. Czy działania Public Relations są wskazane dla małych i średnich firm? Jak je zaplanować i na co zwracać szczególną uwagę w komunikacji? Oto krótki poradnik.

Ostatnie dni by skorzystać z wakacji składkowych w styczniu 2025. Złóż szybko wniosek do ZUS
29 gru 2024

Formalnie do końca grudnia 2024 wniosek o wakacje składkowe muszą złożyć przedsiębiorcy, którzy chcą z tego świadczenia skorzystać już w styczniu 2025. Inni mają na to jeszcze jedenaście miesięcy. Co do zasady wniosek trzeba złożyć do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc z wakacjami składkowymi.

Na pieniądze czekała miesiącami. Dlaczego aktorka została sprzątaczką? [WYWIAD]
26 gru 2024

Ile zarabia w Polsce aktorka? Jak wygląda życie aktorów i aktorek? Co powoduje wypalenie zawodowe? W czym praca sprzątaczki jest lepsza od pracy aktorki? Wyjaśnia Wiktoria Wolańska, aktorka i sprzątaczka, w rozmowie z Piotrem Nowakiem. 

Od 1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać e-Doręczenia. Z rejestrowanego doręczenia elektronicznego będą musieli korzystać także przedsiębiorcy
23 gru 2024

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że od 1 stycznia 2025 r. zaczną w Polsce powszechnie obowiązywać e-Doręczenia. Korespondencję w tej formie będą musiały prowadzić przede wszystkim urzędy i instytucje publiczne, jednak konieczność stosowania doręczeń cyfrowych dotyczy również części przedsiębiorców.

Przedsiębiorco, zostało Ci kilka dni na optymalizację podatkową
23 gru 2024

Przedsiębiorco, zostało Ci kilka dni na optymalizację podatkową. Czym jest optymalizacja podatkowa? 65 proc. właścicieli firm szukających sposobów na zmniejszenie obciążeń podatkowych decyduje się na ten krok.

Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości
19 gru 2024

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?
18 gru 2024

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

pokaż więcej
Proszę czekać...