Unia Europejska zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi

Unia Europejska wznawia program walki z oszustwami związanymi z podatkiem VAT. Najwięcej oszustw podatkowych wykrywa się w sektorze usług internetowych. Unia Europejska chce zwiększyć kontrolę szczególnie w branży telekomunikacyjnej.

W ramach intensyfikacji walki z oszustwami podatkowymi UE zacieśnia współpracę z krajami sąsiadującymi.

VAT – podatek od sprzedaży towarów i usług – jest jednym z głównych źródeł dochodów podatkowych państw. Z jego tytułu do budżetów krajów UE co roku trafia ponad 700 mld euro.

Jednak co roku prawie jedna piąta wszystkich potencjalnych dochodów z podatku VAT w UE nie jest pobierana. W związku z tym szacuje się, że około 193 mld euro z tytułu dochodów VAT (1,5 proc. PKB) nie trafiło do budżetu w 2011 r., przynajmniej częściowo z powodu oszustw związanych z VAT-em i uchylaniem się od jego płacenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kontrola usług internetowych

Oszustwa związane z podatkiem VAT dokonywane przez podmioty spoza UE w rozwijających się sektorach telekomunikacji i handlu internetowego powodują szczególnie wysokie straty. Oszuści często wykorzystują różnice w przepisach poszczególnych krajów oraz luki informacyjne między nimi.

Usługi świadczone w formie elektronicznej, takie jak możliwość pobierania przez internet muzyki i filmów, często oferowane są przez firmy działające na serwerach ulokowanych poza UE.

W porównaniu z bardziej tradycyjnymi transakcjami, w przypadku tego rodzaju zakupów trudniej jest zidentyfikować dostawców, klientów oraz miejsce dostawy. W związku z tym trudniej jest sprawdzić, czy VAT zapłacono, czy też nie.

Zobacz również: Nie będzie skrócenia okresu zwrotu VAT

Ograniczenie szkód gospodarczych

UE ma nadzieję, że dzięki ściślejszej współpracy z międzynarodowymi partnerami uda się opracować skuteczniejsze narzędzia walki z oszustwami podatkowymi, pomóc krajom w odzyskaniu należnych im wpływów z podatków oraz chronić finanse publiczne.

Aby rozwiązać ten problem, Komisja proponuje podjęcie formalnych negocjacji z Rosją i Norwegią w sprawie zacieśnienia współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku VAT. Wstępne rozmowy przeprowadzono również z Kanadą, Turcją i Chinami.

Zaproponowane środki obejmują zachęcenie krajowych organów podatkowych do dzielenia się między sobą danymi dotyczącymi aktywności podatników oraz do udostępnienia swoich baz danych. W taki sposób współdziałają już ze sobą kraje UE, niemniej jednak brak podobnej współpracy z największymi partnerami handlowymi UE.

W coraz bardziej zglobalizowanej gospodarce umowy o współpracy, takie jak zawarte z Rosją i Norwegią, przyczyniłyby się do poprawy wykrywania i zwalczania oszustw związanych z VAT-em i tym samym do ograniczenia strat w finansach publicznych. Straty budżetowe są źródłem dodatkowych obciążeń podatkowych i powodują, że uczciwi podatnicy tracą co roku miliardy euro.

Zobacz: Rozliczenie podatku VAT przez wystawcę faktury korygującej

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...