Propozycje Unii Europejskiej na ożywienie gospodarki

Komisja Europejska zapowiedziała, iż konieczne jest wprowadzenie radykalnych zmian, które wspomogą odnowę przemysłu w całej Europie. Jakie propozycje w tym zakresie przedstawia Unia Europejska?

Komisja Europejska wzywa do wprowadzenia zmian, które ożywią przemysł w Europie, a tym samym przyczynią się do tworzenia miejsc pracy i zwiększenia wzrostu gospodarczego.

Plan obejmuje działania na rzecz modernizacji europejskiego przemysłu poprzez inwestycje w innowacje, nowe technologie, umiejętności oraz ułatwienie dostępu do finansowania. Proces modernizacji mają przyśpieszyć przeznaczone na ten cel unijne fundusze.

Komisja proponuje również stworzenie w Europie klimatu bardziej przyjaznego dla przedsiębiorstw poprzez uproszczenie przepisów i ułatwienie dostępu do rynków poza UE.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Tworzenie miejsc pracy

Lepsza kondycja europejskiego przemysłu powinna przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy i ożywienia gospodarki.

Jedna czwarta miejsc pracy w sektorze prywatnym to miejsca pracy w przemyśle. Generuje on również ponad 80 proc. europejskiego eksportu. Jednak od kiedy w 2008 roku nastał kryzys gospodarczy, przemysł podupada, a liczba utraconych miejsc pracy osiągnęła dotychczas 3,5 mln. Unia jest zdania, że odwrócenie tej tendencji ma pierwszorzędne znaczenie dla ożywienia gospodarczego.

Priorytetami będą skierowanie inwestycji do najważniejszych sektorów, które mogą odnotowywać wzrost, takich jak pojazdy ekologiczne lub „inteligentne” sieci elektroenergetyczne, łatwiejszy dostęp do finansowania oraz usprawnienie jednolitego rynku w celu wspierania przedsiębiorczości i rozwoju małych firm, na przykład dzięki ochronie praw własności intelektualnej.

Zobacz również: Przepisy dotyczące zakupów w sieci jednolite w całej UE

Szczególne priorytety

Komisja uważa, że w dążeniu do umocnienia konkurencyjności przemysłu europejskiego należy konsekwentnie egzekwować następujące priorytety:

1. Szczególnie priorytetowe traktowanie, w każdej dziedzinie polityki, problemu konkurencyjności przemysłowej, przez wzgląd na wagę wkładu przemysłu w ogólne wyniki gospodarcze UE.

2. Maksymalne zwiększenie potencjału rynku wewnętrznego, poprzez rozwój niezbędnej infrastruktury, przy zapewnieniu ciągłości, prostoty i przewidywalności ram prawnych sprzyjających przedsiębiorczości i innowacji, przez dalszą integrację rynków finansowych, zwiększenie możliwości w zakresie szkoleń i swobody przemieszczania się obywateli, a także uzupełniając wewnętrzny rynek usług, będący istotnym czynnikiem wzmacniającym konkurencyjność przemysłu.

3. Podejmowanie kroków, tak na rynku wewnętrznym, jak i na arenie międzynarodowej, zmierzających do zapewnienia dostępu do surowców i energii w korzystnej, lecz stosownej do globalnej sytuacji cenie.

4. Efektywne wdrożenie i wykorzystanie wszelkich instrumentów finansowych UE poprzez kombinację funduszy regionalnych i finansowania w ramach programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MŚP (COSME), środków na badania naukowe („Horyzont 2020”), funduszy strukturalnych (nie mniej niż 100 mld EUR ze środków regionalnych) oraz budżetów krajowych z korzyścią dla innowacji, inwestycji i odnowy przemysłu.

5. Przywrócenie normalnego kredytowania dla realnej gospodarki. W szczególności Europejski Bank Inwestycyjny ma tu do odegrania strategiczną rolę poprzez ściślejsze ukierunkowanie pożyczek na rzecz innowacyjnych i przemysłowych projektów. Unia musi w dalszym ciągu pokonywać trudności wynikające z rozdrobnienia rynków finansowych, tworząc warunki dla rozwoju alternatywnych źródeł finansowania.

6. Usprawnienie dalszej integracji unijnych przedsiębiorstw, w szczególności MŚP, w ramach globalnych łańcuchów wartości, dążąc do zwiększenia ich konkurencyjności i ułatwionego dostępu do rynków światowych na dogodniejszych warunkach konkurencji.

7. Umacnianie konkurencyjności przemysłu ma żywotne znaczenie dla ożywienia gospodarki i wzrostu zatrudnienia w perspektywie wyznaczonego na rok 2020 celu: nie mniej niż dwudziestoprocentowego udziału przemysłu w unijnym PKB.

Polecamy serwis: Firma w UE

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...