Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej, takie są przewidywania przedsiębiorców, wzrosną za to podatki / Shutterstock

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Dlaczego rząd musi podnieść podatki w 2025 roku, jakie inne obciążenia fiskalne wzrosną

Wszystko jest jasne. Bruksela uruchomiła wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu, a to oznacza mocne cięcie wydatków budżetowych i szukanie dodatkowych źródeł dochodów. Co prawda proces dochodzenia do deficytu nie przekraczającego 3 procent i całego długu publicznego poniżej 60 procent PKB może być rozłożony na lata - najprawdopodobniej siedem lat, ale w pierwszym okresie 2025-2026 trzeba wydatki wyhamować.
Tym bardziej, że nie ma szans na przyspieszenie wzrostu gospodarczego przy aktualnej polityce stóp procentowych NBP, która nie tylko blokuje kredyty na inwestycje dla przedsiębiorstw, ale i ostro wyhamowała konsumpcję. To za sprawą rozjazdu inflacji na poziomie 2,5 procent i głównej stopy NBP 5,75 proc., która skłania do oszczędzania nawet na lokatach a w ogóle zniechęca do brania kredytów konsumpcyjnych. Przy słabym eksporcie, nie ma żadnej realnej przesłanki do poprawy dynamiki wzrostu gospodarczego, a więc jedynym konkretnym źródłem zwiększenia dochodów do budżetu państwa pozostaje - nie ma się co tu oszukiwać - zwiększenie danin publicznych: podatków, składek ZUS itp.

Nic więc dziwnego, że 75% przedsiębiorców spodziewa się, że trudna sytuacja finansów zmusi rząd do podwyższenia podatków i różnych opłat.
Trzy czwarte nie wierzy, że rząd spełni obietnicę dotyczącą obniżenia w tym roku składki zdrowotnej  dla przedsiębiorców, wynika z lipcowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Tylko 21% firm uważa, że rząd nie podniesie podatków. 4% nie ma zdania w tej sprawie.

Podwyższenia podatków 2025 najbardziej obawiają się małe firmy

Najbardziej przekonane o podwyższeniu podatków przez rząd  są firmy małe (76%). Podobnie sądzi 74% firm dużych i 72% średnich.
75% firm uważa, że w tym roku nie dojdzie do obniżenia składki zdrowotnej. 22% przedsiębiorców twierdzi, że będzie to jednak możliwe. 3% nie wypowiedziało się w tym temacie.
Nie wierzą w redukcję składki zdrowotnej zwłaszcza firmy duże (86%), ale także małe (74%) i średnie (73%).

Podatki, składka zdrowotna: rząd obiecał polepszyć sytuację przedsiębiorców, ale tego nie robi

Prawie dwie trzecie przedsiębiorców (65%) deklaruje, że działania obecnego rządu nie są bardziej przyjazne dla firm.
33% jest przeciwnego zdania, a 2% nie miało zdania w tej kwestii. Działania rządu jako mniej przyjazne dla biznesu ocenia 70% firm dużych, 65% małych i 61% średnich.
62% przedsiębiorców przewiduje, że problemy związane ze znalezieniem nowych pracowników w najbliższym roku będą się nasilać. 38% nie widzi takiego zagrożenia. O kłopotach ze znalezieniem nowych pracowników jest przekonanych 62% firm małych, 60% średnich i 58% dużych.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”  przeprowadził w lipcu br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Moja firma
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo
16 wrz 2024

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet
16 wrz 2024

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy
14 wrz 2024

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna
09 wrz 2024

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy
04 wrz 2024

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową
04 wrz 2024

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd
03 wrz 2024

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co
28 sie 2024

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań
27 sie 2024

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?
26 sie 2024

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

pokaż więcej
Proszę czekać...