Akcje, obligacje, giełda w sierpniu 2022 r. – komentarz rynkowy

VIG/C-QUADRAT Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
rozwiń więcej
Akcje, obligacje, giełda w sierpniu 2022 r. – komentarz rynkowy / ShutterStock
W najnowszym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI wyjaśniają co wpływa na to, że wskaźnik wyprzedzający koniunktury jest zaskakująco niski, dlaczego inflacja w Polsce znajduje się na bardzo wysokim poziomie oraz czy i kiedy zacznie spadać?

Rynki globalne w sierpniu 2022 r. – akcje

Po znakomitym lipcu, sierpień na globalnych rynkach akcji minął pod znakiem realizacji zysków. Nastroje inwestorów pozostają mieszane, a niepewność utrzymuje się na wysokim poziomie. Niezmiennie, dane makroekonomiczne wskazują, że Stany Zjednoczone są w relatywnie lepszej sytuacji niż Europa czy Azja (a w szczególności Chiny).

W minionym miesiącu wartość indeksu dla akcji rynków rozwiniętych (MSCI World) spadła o 4,3%. Indeks spółek technologicznych w USA (Nasdaq Composite) spadł o 4,6%, podczas gdy indeks największych amerykańskich spółek (S&P500) spadł o 4,2%.

Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI podtrzymują opinię, że wyceny amerykańskich akcji nadal są relatywnie drogie w ujęciu historycznym. Z wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego (Fed) jasno wynika, że dalsze podwyżki stóp procentowych w USA są nieuniknione, co samo w sobie jest raczej negatywne dla bardziej ryzykownych aktywów.

W tym otoczeniu warto zwrócić uwagę na nieco wyższy poziom gotówki w portfelu oraz okazje inwestycyjne, które pojawiły się w Europie w związku z szantażem gazowym Rosji.

W kontekście ryzyk korporacyjnych, eksperci zwracają uwagę na ograniczenia w eksporcie do Chin dla dwóch ważnych spółek z branży półprzewodników tj. ASML I NVIDIA. Jest to dalszy ciąg rywalizacji pomiędzy USA a Chinami, która wchodzi na nowy obszar.

Rynek krajowy – akcje

Sytuacja na krajowym rynku akcji niezmiennie pozostaje pod wpływem sytuacji geopolitycznej w regionie – cena i dostępność gazu ziemnego, ropy czy węgla to kwestie kluczowe. Konflikt z Rosją wchodzi w nową fazę – po odcięciu Rosji od rynków finansowych, Rosja odcięła Zachód od dostaw gazu ziemnego. W tym kontekście sentyment rynkowy jest zły do tego stopnia, że eksperci VIG/C-QUADRAT TFI sądzą, że wchodzimy w fazę silnego wyprzedania krajowego rynku akcji. W przypadku polskich spółek, problem dotyczy głównie tych z sektorów energetycznego, paliwowo-gazowego czy chemicznego. W drugiej kolejności, problem dotyka spółki przemysłowe, które wykorzystują podstawowe surowce do swojej produkcji.

Indeks polskich spółek (WIG) spadł w sierpniu o 8,8%. Indeksy dużych spółek (WIG20TR) i średnich spółek (mWIG40) spadły odpowiednio o 10,5% i 7,5%, podczas gdy indeks małych spółek (sWIG80) spadł o 1,4%.

Co dalej? Po rekordowych spadkach w 2022 roku można stwierdzić, że sentyment do rynku akcji jest nadal zły, krótkoterminowe perspektywy biznesowe trudne i niepewne (sezon zimowy i problemy z podstawowymi surowcami), a wyceny rekordowo niskie. Pomimo trudnego otoczenia eksperci VIG/C-QUADRAT TFI uważają, że zwiększenie alokacji w akcje przy tak niskich wycenach jest racjonalne w średnim horyzoncie inwestycyjnym.

Obligacje skarbowe   

Po dynamicznym lipcowym wzroście cen na rynku obligacji skarbowych, sierpień przyniósł ponownie zmianę tendencji na rynkach dłużnych. Wśród inwestorów ponownie zapanował strach o dalsze znaczące zacieśnianie polityki monetarnej przez główne banki centralne (amerykański Fed oraz europejski EBC), co również wpływało negatywnie na wyceny instrumentów rządowych krajów z tzw. Rynków Wschodzących, w tym Polski. Rentowności obligacji po wyznaczeniu dna w pierwszych dniach minionego miesiąca ponownie zaczęły rosnąć (ceny obligacji spadać). Pod największą presją znalazły się obligacje długoterminowe, które są najbardziej wrażliwe na sentyment globalny. W znacznie mniejszym stopniu przeceniły się obligacje o krótkim terminie zapadalności, ponieważ rynek cały czas wierzy w zapewnienia Przewodniczącego RPP, że potencjalny zakres dalszych podwyżek stóp procentowych jest ograniczony.

Niestety, odczyt wskaźnika CPI w ostatnim dniu wakacji rozczarował uczestników rynku. Wstępny odczyt inflacji konsumenckiej przekroczył 16% znacznie przebijając prognozy rynkowe (16,1% vs 15,4% oczekiwania analityków). Ponownie zasadnym stało się pytanie o uporczywość inflacji, a także o wydłużający się okres jej powrotu do niższych poziomów.

W środowisku galopującej inflacji oraz zbliżającego się okresu zimowego, który niesie ze sobą wiele niewiadomych (szantaż energetyczny krajów europejskich ze strony Rosji), powrót zmienności na rynki dłużne wydaje się nieunikniony. Na trwalszy trend spadku rentowności (wzrost cen) będziemy musieli prawdopodobnie jeszcze poczekać.

Obligacje korporacyjne        

W sierpniu na rynku wtórnym widoczna była stabilizacja cen, co dało możliwość inwestowania w obligacje wyemitowane przez najlepszej jakości emitentów z branży finansowej z rentownością w okolicach 10% rocznie. Przy tak dużym koszcie finansowania, niewiele działo się na rynku pierwotnym. Pojawiały się pojedyncze emisje obligacji, jednak w większości (jeżeli nie w całości) były obejmowane przez inwestorów indywidualnych. Pozyskane kwoty były symboliczne w porównaniu do skali rynku.

Również w przypadku stawek referencyjnych WIBOR niewiele się działo. W porównaniu z końcem lipca 2022 r., poziom WIBOR6M zmienił się jedynie ostatniego dnia sierpnia i wyniósł 7,31 proc. W skali miesiąca stawka zanotowała zatem symboliczny wzrost o 0,01 pkt proc., a na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy spadła sumarycznie o 0,04 pkt proc.

Kompletny komentarz znajdą Państwo na stronie VIG/C-QUADRAT TFI.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...